Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj

Łazienka bez okna - inspiracje, aranżacje i projekty

(62 inspiracji)

Przeglądaj


Filtry
Filtry
  Filtry
  Wyczyść filtry
 • Styl

 • Rozmiar

 • Wyposażenie

  Wybrano 1 filtr/y:

 • Rodzaj

 • Dodatki

 • Kolor łazienki

 • Podłoga

 • Rodzaj prysznica

 • Rodzaj wanny

 • Wzór płytki

Łazienka bez okna

Łazienka bez okna wcale nie musi kojarzyć się z ciemnym i nieprzyjaznym wnętrzem. Poza kilkoma mankamentami wnętrze takie ma także sporo atutów, które możecie wykorzystać na swoją korzyść. Brak okna w łazience daje Wam przede wszystkim dodatkową przestrzeń, którą możecie wykorzystać na wiele sposobów. Odpowiedni dobór poszczególnych elementów wyposażenia, w tym szczególnie oświetlenia sprawia, że jasna łazienka bez okna może być równie przytulna i jasna jak wnętrze z dużym oknem. Niezależnie od tego, czy w projekcie Waszego mieszkania znalazła się mała łazienka bez okna z prysznicem, czy wanną, zapraszamy do zapoznania się z praktycznymi wskazówkami przygotowanymi przez naszych ekspertów. Dowiecie się między innymi tego, jakie są wady i zalety takiego pomieszczenia oraz jak najlepiej je zaaranżować.Łazienka bez okna – aranżacje

Zanim zaprezentujemy Wam przykładowe rozwiązania aranżacyjne, które możecie zastosować w łazience bez okna, warto jeszcze zastanowić się, jakie wady i zalety ma takie wnętrze. Takie aranżacje w pierwszej kolejności kojarzą się często z ich mankamentami. Największą wadą łazienki pozbawionej okna jest oczywiście brak światła słonecznego. Wiąże się to z koniecznością montażu odpowiedniego sztucznego oświetlenia, które będzie w stanie zniwelować te braki. Brak okna w łazience ma jednak duży wpływ także na wentylację tego pomieszczenia. Nieco więcej informacji na ten temat znajdziecie poniżej.

Wbrew pozorom łazienka bez okna to aranżacja, która ma również swoje zalety. Przede wszystkim jest to pomieszczenie, które w wielu przypadkach o wiele łatwiej ogrzać. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważny w łazience jest tak zwany komfort termiczny. Charakter tego pomieszczenia sprawia, że powinna w nim panować temperatura nieco wyższa niż w pozostałej części domu czy mieszkania. Często to właśnie okna stanowią przysłowiowe słabe ogniwo w termoizolacji łazienki. Łazienkę bez okna będzie więc o wiele łatwiej ogrzać, co sprzyja także stworzeniu w tym pomieszczeniu przytulnego klimatu. W łazience bez okna nie musicie martwić się również o prywatność. Może być ona problemem szczególnie w przypadku wielorodzinnych budynków umieszczonych blisko siebie.

Mocne i słabe strony łazienki bez okna powinniście wziąć pod uwagę w trakcie planowania aranżacji tego pomieszczenia. Kilka istotnych aranżacyjnych aspektów takiego wnętrza to: • Kolorystyka – bardzo duże znaczenie w przypadku aranżacji łazienki bez okna ma to, na jakie kolory płytek, ścian i mebli się zdecydujecie. Jeśli chodzi o to, jakie płytki do łazienki bez okna wybrać, to w takich aranżacjach zdecydowanie przeważają jasne kolory. Białe, beżowe czy jasnoszare płytki pomogą Wam optycznie rozjaśnić i powiększyć pomieszczenie. Uniwersalnym wyborem będą na pewno płytki białe. W zależności od formatu i wzoru białe płytki możecie wykorzystać zarówno w nowoczesnej łazience bez okna, jak i w aranżacjach inspirowanych tradycyjnymi trendami. W aranżacji klasycznej łazienki możecie postawić na płytki beżowe lub płytki drewnopodobne imitujące jasne gatunki drewna. Oczywiście łazienki bez okna nie ograniczają się jedynie do jasnych płytek. W łazience industrialnej czy wnętrzu inspirowanym stylem glamour możecie wykorzystać również ciemnoszare lub czarne płytki. Dla łazienek typowo industrialnych charakterystyczne są też ciemnoszare płytki imitujące beton architektoniczny. Z kolei w aranżacje glamour idealnie wpisują się płytki imitujące czarny marmur z białymi lub złotymi żyłkami. Jeżeli postawicie na ciemne płytki w łazience bez okna, to kluczową kwestią będzie dobór odpowiedniego oświetlenia.
 • Oświetlenie – brak okna i co za tym idzie brak naturalnego światła, sprawia, że bardzo ważną rolę odgrywa sztuczne oświetlenie. Poza jednym głównym źródłem światła warto zadbać o odpowiednie doświetlenie poszczególnych funkcjonalnych stref w łazience. Statystycznie najwięcej czasu w łazience spędza się w strefie umywalkowej. Bardzo ważne jest więc odpowiednie oświetlenie tej przestrzeni. Odpowiadają za nie najczęściej lampy umieszczone nad lustrem lub ewentualnie po jego bokach. Brak naturalnego światła sprawia również, że duże znaczenie dla finalnego odbioru wizualnego aranżacji ma także barwa światła. W nowoczesnej łazience bez okna możecie postawić na źródła światła o neutralnym kolorze. Natomiast jeśli chcecie stworzyć przytulną aranżację inspirowaną jednym z tradycyjnych lub klasycznych trendów, to lepszym wyborem może być światło o ciepłej barwie.
 • Dodatki – w przypadku aranżacji łazienki bez okna warto zadbać także o dobór odpowiednich dodatków. Brak okna nie wpływa w dużym stopniu na dobór większości z nich i zwykle powinniście skupić się na tym, aby korespondowały one z wystrojem całego pomieszczenia. Są jednak wyjątki jak na przykład kwiaty. W pomieszczeniu całkowicie pozbawionym naturalnego światła słonecznego wiele gatunków ozdobnych roślin doniczkowych nie będzie w stanie przetrwać. Są co prawda gatunki, które całkiem dobrze dają sobie radę w środowisku z ograniczoną ilością światła. Jednak spora część takich roślin i tak wymaga choćby okresowego wystawienia na słońce. Alternatywą dla kwiatów w łazience bez okna są sztuczne rośliny. W sprzedaży znajdziecie aktualnie plastikowe kwiaty, które do złudzenia przypominają naturalne rośliny. W niektórych aranżacjach sprawdzą się również suszone rośliny. Bukiet suszonej lawendy może być na przykład dodatkiem do łazienki inspirowanej stylem prowansalskim.


Łazienka bez okna na poddaszu

Dodatkowym wyzwaniem aranżacyjnym może być mała łazienka na poddaszu ze skosem bez okna. Łazienka na poddaszu bez okna stawia przed Wami nie jedno, ale dwa wyzwania aranżacyjne. Oprócz tego, że musicie zniwelować brak okna, na przykład za pomocą odpowiedniego oświetlenia i kolorystyki, to musicie także zadbać o odpowiednie funkcjonalne wykorzystanie ścian ze skosami. Dużo zależy od tego, jakie wymiary ma mała łazienka na poddaszu bez okna i na jakiej wysokości zaczynają się skosy. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie wanny lub WC i bidetu na ścianie ze skosami.Łazienka bez okna – wentylacja

Wspominaliśmy już wcześniej, że jednym z kluczowych aspektów aranżacji łazienki bez okna jest wentylacja. Niewystarczająca cyrkulacja powietrza będzie sprzyjać rozwojowi w łazience pleśni i grzybów, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Brak okna sprawia, że musicie zadbać o odpowiednie odprowadzenie pary wodnej i wilgoci gromadzącej się w łazience. Bardzo ważne jest więc zaprojektowanie sprawnego i wydajnego systemu wentylacji. Przy próbie znalezienia odpowiedzi na pytanie, jaka wentylacja w łazience bez okna będzie najlepsza, warto skorzystać z porady fachowca. Specjalista pomoże Wam dobrać odpowiednie wentylatory czy pochłaniacze wilgoci oraz zadba o ich odpowiednią lokalizację. Musicie pamiętać także o regularnym kontrolowaniu stanu wentylacji. Usuwanie kurzu i pajęczyn z kratek wentylacyjnych pomoże zachować maksymalną wydajność całego systemu.