Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Puszyste dywany - kłopot czy wygoda

Puszyste dywany – czy to kłopot dla alergików czy wygoda dla domowników?

Dywan pozwala w prosty i szybki sposób odmienić wnętrze, gdyż w przeciwieństwie do wykładziny, łatwo go przenieść w inne miejsce. Wybierając dywan, poza dopasowaniem do stylistyki wnętrza, powinniśmy zwracać uwagę na włókno, z jakiego został wyprodukowany.


Puszyste dywany są niezwykle komfortowe i wygodne. Bardzo wysokie runo sprawia, że dywany takie są jedwabiście miękkie i miłe w dotyku. Najczęściej kładziemy je w sypialni tuż przy łóżku lub w pokoju wypoczynkowym. Puszysty dywan nie tylko chroni stopy przed zimnem, ale nadaje przytulności wnętrzu i wycisza. Dzięki swojej budowie, dywan ma właściwości wchłaniania dźwięków, przez co znacznie zmniejsza ich przenikanie i rozchodzenie się, obniża też poziom odgłosów wytwarzanych we wnętrzu i nadaje mu właściwą akustykę. Dywan ociepla sypialnię, gdyż jego runo jest dobrym izolatorem ciepła, włókno gromadzi ciepło i prowadzi do znacznych oszczędności kosztów energii. Dywan dodaje także sypialni uroku, dekoracyjnie współgrając z poduchami, narzutami i zasłonami. Dywany puszyste niestety nie są najłatwiejsze w pielęgnacji – trzeba je odkurzać kilka razy w tygodniu, żeby zachował ładny wygląd. Z tego powodu najlepiej sprawdzą się tam, gdzie nie ma dzieci ani zwierząt.

Dobra wiadomość dla alergików: nie musicie rezygnować z dywanów, gdyż same w sobie nie powodują alergii, o ile są utrzymywane w należytej czystości. Niestety nie wszystkie będą dla tej grupy osób odpowiednie. Dywany wykonane z materiałów naturalnych łatwo zbierają kurz i roztocza, dywany syntetyczne są zaś w pełni bezpieczne, no i też łatwiejsze w pielęgnacji. Alternatywą może tu być dywan wykonany ze sztucznego materiału np. polipropylenu lub poliestru z domieszką wełny, nie chłoną tak wilgoci i są elektrostatyczne. Są droższą opcją, ale bardzo trwałą i elegancką. Należy pamiętać, żeby długość włosia w takim dywanie nie przekraczała 12 mm.