Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak dbać o drewno w łazience

Jak dbać o drewniane elementy w łazience?

Mitem jest, że łazienka to nie miejsce dla drewna. Woda, wilgoć, uszkodzenia mechaniczne – to utarte hasła, które wykluczają drewniane elementy z aranżacji łazienki. Skoro zewnętrzne drewniane konstrukcje mogą przetrwać lata, a narażone są na o wiele gorsze warunki atmosferyczne, z powodzeniem wykorzystujemy drewno także w łazience.


Elementy drewniane nadają wnętrzu łazienki lekkości, przełamują chłód ceramiki, ocieplają jego atmosferę, nadają przytulności, podbijają walory estetyczne. Wszystko jest kwestią odpowiedniego wyboru gatunkowego, odpowiedniego zabezpieczenia i pielęgnacji. Najlepiej sprawdza się tu drewno z gatunków egzotycznych, twarde, ale najważniejszym kryterium jest tzw. współczynnik skurczu. To wartość określająca odporność danego gatunku na wypaczanie, czyli wyginanie i odkształcanie – im niższy współczynnik, tym trwalsze będzie drewno.

Drewno w łazience należy zaimpregnować, aby nie chłonęło wilgoci i było zabezpieczone przed biokorozją, a także grzybami i pleśnią, szkodliwymi dla zdrowia. Najbardziej popularne jest olejowanie, czyli pokrywanie drewnianej powierzchni kilkoma warstwami oleju, ale trzeba je powtarzać dwa razy do roku. Innym sposobem jest woskowanie lub lakierowanie. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, dlatego trzeba dobrać je pod kątem gatunku wykorzystanego drewna i użytkowania powierzchni drewnianych. Do podłóg drewnianych w łazience trzeba użyć specjalnego kleju, elastycznej fugi i dokładnie zabezpieczyć szczeliny i zakamarki, aby nie przedostała się tam woda.

Drewno w łazience wymaga częstej pielęgnacji i bieżącego wycierania „do sucha”. Do czyszczenia drewna używamy specjalnych preparatów, które pozwolą zachować kolor, nadadzą połysk lub mat oraz pokryją drewniane powierzchnie powłoką antystatyczną, ale jednocześnie umożliwią drewnianym elementom oddawanie wilgoci i oddychanie. Nie przesadzajmy z wodą – w większości wystarczy przetrzeć drewno wilgotną szmatką. Niezwykle ważną kwestią w łazience, do aranżacji której wykorzystano drewno, jest sprawna wentylacja.