Zabudowa wanny – jak stworzyć stylowe i funkcjonalne rozwiązanie?

Redakcja Komfort

04.11.2024
Kategoria: Łazienka
5 min. czytania
zabudowa wanny
Najpiękniejsze i najbardziej komfortowe wnętrza to takie, które tworzymy, decydując się na unikalną kompozycję, zgodną z własnymi gustami i potrzebami. Sposobem na wniesienie do łazienki nutki oryginalności jest zabudowa wanny. Tę można zlecić fachowcom lub wykonać samodzielnie. W obu przypadkach trzeba zdecydować, jaki rodzaj obudowy odpowiada nam najbardziej. Zobaczmy najtrafniejsze opcje!

Dlaczego warto zdecydować się na zabudowę wanny?

wanna do zabudowy cersanit balinea 150x70 cm prostokątna biały połysk s301-142
wanna do zabudowy cersanit balinea 150x70 cm prostokątna biały połysk s301-142

Rodzaj wanny zależy głównie od obranego stylu oraz metrażu łazienki. Modele wolnostojące cieszą się ostatnio dużą popularnością, ale są też powtarzalne w kwestii designu. Trudno też dopasować do nich sąsiadujące półki, przydatne na kosmetyki, świece zapachowe czy ręczniki. Z kolei zabudowa wanny pozwala na stworzenie stylowej, unikalnej i funkcjonalnej aranżacji.

Przede wszystkim decydując się na obudowę wanny, można stworzyć harmonijny styl w łazience. W zależności od wybranego materiału wykończeniowego i projektu można też zaaranżować praktyczne miejsce w postaci np. dodatkowych półek i blatów. Zabudowa w takiej wersji umili chwile relaksu w wannie, bo wszystkie niezbędne akcesoria kąpielowe będą pod ręką.

Jest to praktyczne rozwiązanie również dla tych osób, którym zależy na łatwym utrzymaniu czystości w pomieszczeniu. Dzięki zastosowaniu zabudowy drobiny brudu i wilgoć nie dostają się już pod szczelinę między wanną a podłogą.

Na zabudowę wygodnej wanny można się zdecydować już na etapie wykończeniowym. Sposób ten przeznaczony jest do każdego kształtu wanny – prostokątnych, kwadratowych, półokrągłych, przyściennych, narożnych i okrągłych czy wanien z kabiną. Jest to też doskonały sposób na prostą metamorfozę wnętrza. Jeśli stara wanna się nam znudzi, wystarczy wykonać wokół niej nową konstrukcję i niskim kosztem diametralnie poprawić estetykę łazienki.

Co więcej, zabudowa będzie pasować do pomieszczenia o każdym metrażu. Nie ważne, czy jest to mała łazienka z wanną i pralką czy spory pokój kąpielowy z obszernym miejscem do relaksu. Jednak zanim przejdziemy do obudowy, warto się dobrze zastanowić, jaką wannę wybrać. Trzeba też pamiętać, że jej demontaż po latach nie będzie tak prosty, jak wymiana modeli wolnostojących.

Warto wiedzieć
Kupując wannę, warto sprawdzić, czy ma ona nóżki w zestawie. Często zalecane jest ich dokupienie oddzielnie. Wówczas trzeba wybrać produkt kompatybilny z modelem wanny.
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Wanny

Z czego można zrobić obudowę wanny – najlepsze opcje

Przed przystąpieniem do pracy trzeba przygotować narzędzia i materiały. Etapem wyjściowym jest decyzja, z czego zostanie wykonana obudowa – do różnych materiałów potrzeba innego sprzętu. Wybór sposobu zabudowy będzie zależał też od rodzaju wanny i projektu. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania.

Sposób najprostszy – gotowe obudowy

obudowa wanny symetrycznej 150 cm cersanit venus biały s401-013
obudowa wanny symetrycznej 150 cm cersanit venus biały s401-013

Gotowe zabudowy są rozwiązaniem najprostszym i zwykle najtańszym. Najczęściej są to produkty wykonane z łatwego w utrzymaniu w czystości akrylu sanitarnego. Dają one najmniej opcji pod względem aranżacji, bo mają z góry określony kształt i kolor. Niemniej jednak obecnie wybór takich modeli jest ogromny, dlatego raczej nie ma problemu z wyborem takiego, który będzie pasował do łazienki w konkretnym stylu. Gotową obudowę przykręca się do fabrycznych gniazd w wannie, dlatego trzeba kupić model, który pasuje do konkretnej wanny. Dostępne są też kolorowe, gotowe panele do obudowy wanny.

Nośniki polistyrenowe i styropianowe

obudowa wanny prostokątnej 170x90 cm schedpol led podpłytkowa uniwersalna 1.041-led
obudowa wanny prostokątnej 170x90 cm schedpol led podpłytkowa uniwersalna 1.041-led

Nośniki wykonane z polistyrenu i specjalnej formy twardego styropianu są rodzajem zabudowy gotowej, jednak dającej zdecydowanie więcej możliwości aranżacyjnych. Są to gotowe, pełne lub modułowe konstrukcje, często wyposażone w dolny stelaż podtrzymujący wannę. Niektóre z nich nie wymagają więc zastosowania nóżek. Zwykle są gotowe do obłożenia ceramiką lub innym materiałem wykończeniowym. Występują w wielu rozmiarach i kształtach. Można je urozmaicić, decydując się na ciekawy sposób ich obłożenia. Taki rodzaj zabudowy wanny ustawia się na idealnie równej podłodze i mocuje za pomocą kleju montażowego lub silikonu sanitarnego. Nie ma konieczności wiercenia w podłodze.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Wanny

Konstrukcja z płyt budowlanych

Jeśli chcemy stworzyć w łazience obudowę fantazyjną, np. z dodatkowymi przegrodami, opływowymi kształtami czy o nietypowych wymiarach, to zdecydowanie polecanym sposobem są konstrukcje z płyt budowlanych. Są to produkty wykonane z polistyrenu ekstrudowanego. Są wytrzymałe i odporne na wilgoć. Doskonale nadają się pod okładziny ceramiczne, panelowe, drewniane czy z tynku strukturalnego. Można je z łatwością przycinać na dowolny wymiar i łączyć za pomocą kleju i wkrętów. Obecnie jest to najczęściej wybierany materiał na zabudowy wanien. Możemy wykonać z niego niemal dowolną konstrukcję, bez konieczności naruszania posadzki.

Ścianka z bloczków betonowych

Jeśli wokół wanny chcemy zrobić np. schody, dodatkowe siedziska czy obszerny blat, to potrzebna będzie mocna, trwała konstrukcja. Wówczas warto rozważyć betonowe bloczki. Są to produkty twarde, stosunkowo lekkie i dostępne w wielu rozmiarach. Bloczki z betonu komórkowego można też przycinać, tworząc rozmaite konstrukcie.

Stelaż z profili i płyt gipsowych

Przez długi czas do zabudowy wanien stosowano konstrukcje z płyt gipsowych (gips-karton, GK). Do łazienek nadają się modele zielone, odporne na wilgoć i pleśń. Takie płyty mocuje się na wcześniej wykonanym stelażu z metalowych profili. Ich montaż wymaga jednak wiercenia w podłodze i ścianach. Trzeba więc zachować szczególną ostrożność, aby nie naruszyć ewentualnych przewodów instalacji elektrycznej czy elementów ogrzewania podłogowego. Taka obudowa będzie odpowiednia raczej do lekkiej glazury, natomiast płyty GK mogą się nie sprawdzić przy ciężkich gresach czy kamieniu. Sposób ten umożliwia też tworzenie rozmaitych konstrukcji. Bywa jednak trudniejszy w realizacji w porównaniu z zabudową z płyt budowlanych.

Jak wykonać obudowę wanny w różnych kształtach?

obudowa wanny asymetrycznej 250x60 cm excellent fle system podpłytkowa obex.n.250wh
obudowa wanny asymetrycznej 250x60 cm excellent fle system podpłytkowa obex.n.250wh

Pierwszym krokiem jest dokonanie pomiarów, przygotowanie podłoża, materiałów i narzędzi. Posadzka powinna być idealnie równa. Odchylenia na dwóch metrach większe niż 10 mm należy wcześniej zniwelować. Kolejno umieszczamy wannę w docelowym miejscu i za pomocą regulowanych nóżek ustawiamy poziom.

Najprostsza do wykonania jest zabudowa wanny prostokątnej. Wówczas wystarczą dwa lub trzy kawałki płyty budowlanej lub GK. Jeśli obsadzamy je na profilach, to trzeba zrobić z nich konstrukcję, łącząc poszczególne części śrubami. Płytę budowlaną wystarczy przykleić do podłogi i kolejno dołączyć do niej pozostałe elementy (klejem i wkrętami).

Jeśli robimy zabudowę wanny narożnej lub okrągłej, płyty GK należy nacinać nożykiem do tapet i kolejno zaginać. Zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z płyty budowlanej do zabudowy łukowej. Jest ona fabrycznie nacinana i pozwala na tworzenie dowolnych zaokrągleń. Jej zewnętrzna część pozostaje gładka i gotowa do obłożenia. Co ważne, są to produkty samonośne, czyli niewymagające stelaża. Wystarczy przykleić je do wanny i posadzki.

W nowoczesnych łazienkach często decydujemy się również na zabudowę wanny z podcięciem. Wówczas podłużny kawałek płyty należy przykleić do podłogi (wsunąwszy go w kierunku podstawy wanny), a do niego dołączyć część pionową, następnie niewielki fragment poziomy (wiszący) i dopiero wtedy panel główny. Tego typu obudowy dają wrażenie wanny lewitującej. Umożliwiają też zastosowanie oświetlenia ledowego.

Jeśli natomiast decydujemy się na murowaną obudowę wanny, czyli opcję najtrwalszą i najbardziej wytrzymałą na duże obciążenie, to proces prac wygląda podobnie, jak w przypadku zwykłego murowania. Jednak poszczególne elementy łączy się stosunkowo łatwo, z użyciem piany montażowej. Ostatnim etapem montażu zabudowy jest uszczelnienie wszystkich części łączonych.

Warto wiedzieć
Wanny do zabudowy osadzane są na specjalnych stelażach z nóżkami, które służą do regulacji poziomu. Mogą one jednak nie wytrzymać obciążenia, jakie daje napełniona wanna i jej użytkownik. Warto więc po wyregulowaniu ustawienia wanny dodatkowo podeprzeć ją na bloczkach betonowych, które kolejno wystarczy opiankować. Dzięki nim konstrukcja będzie bardziej stabilna.
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Wanny

Jak zrobić drzwiczki rewizyjne do obudowanej wanny?

wanna do zabudowy cersanit larga 150x75 cm prostokątna biały s301-304
wanna do zabudowy cersanit larga 150x75 cm prostokątna biały s301-304

Zaleca się, aby podczas zabudowy wanny przewidzieć tzw. otwór rewizyjny. Ma on zapewniać łatwy dostęp do instalacji wodnej. Będzie on niezbędny w przypadku zatkania syfonu, rur czy innej awarii. Do jego wykonania mamy kilka opcji. Najprostszym sposobem jest zastosowanie ściąganej kratki. Nie jest to jednak rozwiązanie szczególnie estetyczne. Dostępne są też gotowe drzwiczki rewizyjne. Wiele z nich posiada fronty z powierzchnią przewidzianą do wypełnienia ceramiką lub innym materiałem wykończeniowym. Rewizja w płytkach może być zamontowana również na specjalnych magnesach. Wówczas w razie potrzeby wystarczy wyciągnąć kafelek na specjalnej podstawie, która na co dzień pozostaje praktycznie niewidoczna.

Czym obudować wannę z gotowym stelażem?

wanna do zabudowy polimat classic slim 150x75 cm prostokątna biały połysk 00287
wanna do zabudowy polimat classic slim 150x75 cm prostokątna biały połysk 00287

Najczęściej wybierany sposobem wykończenia jest obudowanie wanny płytkami ceramicznymi. Są one dostępne w szerokiej gamie różnych wzorów i kolorów, dlatego dają ogromne możliwości dekoracyjne. Wybór płytek zależy od rodzaju zabudowy. Konstrukcje owalne i okrągłe można z łatwością pokryć mozaikami na ruchomych siatkach. Świetnie spisuje się też glazura w formie podłużnych prostokątów. Oczywiście również modele wielkoformatowe sprawdzą do wykończenia zabudowy, bo zawsze można je przyciąć na dowolny wymiar.

Wannę w nowoczesnym wnętrzu można obudować również drewnem lub wodoodpornymi panelami winylowymi. Rozwiązaniem wartym uwagi jest także kamień naturalny lub jego imitacja. Chcąc nadać wnętrzu oryginalny, estetyczny wygląd można wybrać również zmywalne tynki strukturalne.

Najczęściej zadawane pytania
Czym najlepiej zabudować wannę?
Najprostszym sposobem na zabudowanie wanny jest zrobienie konstrukcji z płyt budowlanych, które montuje się za pomocą kleju, a poszczególne elementy dodatkowo łączy wkrętami. Można użyć również bloczków betonowych.
Jak obudować wannę tanim kosztem?
Wannę można obudować tanim kosztem, decydując się na gotową osłonę. Nie wymaga ona dodatkowego obkładania płytkami, jest łatwa w montażu i dostępna w wielu rozmiarach.
Jak zasłonić dół wanny?
Wolną przestrzeń pod wanną do zabudowy można zasłonić płytami budowlanymi, gipsowymi lub bloczkami betonowymi.

Redakcja Komfort

Data publikacji: 04.11.2024

Kupuj bezpiecznie:

Nasze wyróżnienia:

Gwiazda Jakości Obsługi 2024

Laur Konsumenta Top Marka 2024

Konsumencki Lider Jakości Grand Prix 2023

Konsumencki Lider Jakości Podłogi 2023

Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2023

Znajdź najbliższy sklep

160 sklepów Komfort w całym kraju!

znajdź sklep

Masz pytania?

Porozmawiaj z naszym Doradcą

42 21 44 500*

* Opłata jak za połączenie lokalne zgodnie z aktualnym cennikiem operatora sieci komórkowej.