Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jaka wanna do wzrostu? Odpowiadamy, jak dopasować wannę

Jaka wanna do wzrostu? Odpowiadamy, jak dopasować wannę

Dla wielu osób wanna jest synonimem prawdziwego relaksu, a długa kąpiel – największą przyjemnością po długim, intensywnie spędzonym dniu. By jednak wanna była wygodna i sprzyjała regeneracji sił, musi mieć odpowiednią wielkość, w tym długość czy wysokość. Jaka powinna być wanna do wzrostu, a jaka jest optymalna wysokość wanny?

Dopasowanie wanny do wzrostu – dlaczego jest ważne?

Podczas zakupu wanny nie należy ograniczać się wyłącznie do wyboru jej modelu czy kształtu. By wanna była naprawdę komfortowa, powinna też zostać dobrana do wzrostu przyszłego użytkownika – szczególnie jeśli ma służyć, długim, relaksującym kąpielom. Choć umyć się można właściwie w każdej wannie, w zbyt krótkiej nie możemy się wygodnie położyć – tak, by dotykać stopami ścianki i mieć podparcie dla pleców. Z kolei za długiej wannie będziemy się ślizgać i obsuwać, co przy dłuższej kąpieli także może okazać się kłopotliwe.

Jaka powinna być wanna do wzrostu?

Ogólnie przyjmuje się, że idealna wanna to taka, która jest o 10-15 cm krótsza niż nasz wzrost. Za standardowe uznaje się wanny o długości 140-170 cm, które – biorąc pod uwagę powyższe kryterium – będą odpowiednie dla większości użytkowników. Krótsze modele, o długości 140 cm, będą najwygodniejsze dla osób mających około 160 cm wzrostu. Należy jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem użytkownika, powinna również rosnąć długość wanny. Dla osób wysokich mających 180-190 cm wzrostu, optymalnym rozwiązaniem będzie więc model, którego długość wynosi od 160 do 170 cm.

Właściwy wybór wanny może okazać się bardziej kłopotliwy, gdy trzeba ją dopasować do większej liczby domowników. Czy w takiej sytuacji powinniśmy zrezygnować z wanny i zwrócić uwagę na kabiny prysznicowe? Nie jest to konieczne! W takim przypadku trzeba znaleźć przysłowiowy złoty środek i postawić na wannę dopasowaną do średniego wzrostu użytkowników.

Za pewien kompromis można w takim przypadku uznać wanny o długości 150-160 cm. By osoby niższe mogły komfortowo oprzeć stopy, warto zainteresować się modelami z ryflowanym lub antypoślizgowym dnem. Dla jeszcze większej wygody można zdecydować na zakup dodatkowych akcesoriów, na przykład zagłówka.

Wysokość wanny – jaka jest odpowiednia?

Przy wyborze wanny ważna jest nie tylko jej długość, ale i wysokość. Jaka jest zatem komfortowa wysokość wanny? Na to pytanie nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Dostępne na rynku wanny mają różne wysokości, które dla jednych mogą okazać się wygodne, a dla innych, na przykład mniej sprawnych osób, będą stanowić trudną do pokonania przeszkodę.

Przyjmuje się, że standardowa wysokość wanny od podłogi to około 60 cm. Należy mieć tylko przy tym na uwadze, że jest to wysokość mierzona do wykończonej już posadzki, uwzględniająca grubość podłoża. Z kolei standardowa wysokość wanny – samej, nie licząc podłogi – to około 40 cm. Wanny średniej wysokości mają około 45-50 cm, natomiast te wysokie – ponad 55 cm. Jak zatem widać, wysokość wanny to nie wszystko, gdyż pod uwagę trzeba wziąć dodatkowo wysokość nóżek lub nośnika, na którym zostanie ona zamontowana – najczęściej oscyluje ona w granicach 11-18 cm.

Zatem jaka wysokość wanny będzie najbardziej komfortowa? Jest to kwestia dość indywidualna, jednak należy tutaj podkreślić różnicę między tym parametrem a głębokością niecki – od niej w istotnym stopniu zależy, czy w wannie będzie można się całkowicie zanurzyć i wygodnie cieszyć kąpielą. Zupełnie innym aspektem jest natomiast wysokość montażu wanny – w niektórych przypadkach bowiem warto rozważyć jej obniżenie. Takie rozwiązanie może okazać się korzystne, jeśli z wanny będą korzystać też dzieci, osoby starsze czy o obniżonej sprawności fizycznej.

O czym jeszcze pamiętać podczas urządzania łazienki?

Poszukiwania idealnej wanny to nie jedyne wyzwanie, jakie czeka na nas podczas urządzania łazienki. To, czy przestrzeń ta będzie funkcjonalna i komfortowa, jest uzależnione od wielu czynników. Na atmosferę panującą we wnętrzu wpływ mają między innymi płytki ścienne oraz płytki podłogowe, które tworzą tło aranżacji. Oglądając umywalki, powinniśmy mieć na uwadze sposób jej montażu, natomiast wybierając WC, zainteresować nas powinien zestaw podtynkowy. To rozwiązanie bardzo estetyczne, a za sprawą podwieszanej miski WC, pozostawia podłogę niezabudowaną, dając wrażenie przestronności. Ważnym elementem są także meble łazienkowe, które powinny zapewniać optymalną ilość miejsca do przechowywania środków czystości, kosmetyków czy akcesoriów łazienkowych.

Czytaj także: