Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak urządzić małą łazienkę z pralką?

Jak urządzić małą łazienkę z pralką?

Urządzanie małej łazienki to dla wielu osób prawdziwe wyzwanie. Jak bowiem na małej powierzchni pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty, a jednocześnie zapewnić sobie komfort korzystania z pomieszczenia? Zadanie to jest jednak prostsze, niż się początkowo wydaje. Podpowiadamy, jak urządzić małą łazienkę z pralką, by była funkcjonalna i wygodna.

Mała łazienka z pralką – od czego zacząć?

Jak w przypadku każdego pomieszczenia, aranżację małej łazienki z pralką najlepiej rozpocząć od przygotowania planu. Wnętrze warto podzielić na kilka stref – sanitarną, kąpielową i umywalkową, dodatkowo wyznaczając przestrzeń na miejsce do prania. Na tym etapie należy też zastanowić się, jakie płytki podłogowe i ścienne wybrać, oraz zdecydować, czy w naszej łazience stanie prysznic czy wanna.

Planując rozmieszczenie mebli łazienkowych, elementów wyposażenia czy sprzętów, warto postarać się maksymalnie wykorzystać miejsce przy ścianach, także górne ich partie, środek pomieszczenia pozostawiając pusty. Dzięki temu nawet mała łazienka 4 m2 z pralką będzie ergonomiczna, praktyczna i komfortowa, sprawiając przy tym wrażenie bardziej przestronnej.

Jak zmieścić pralkę w małej łazience?

W małej łazience największym wyzwaniem często okazuje się umiejscowienie pralki. Nawet niewielkie modele mają określone gabaryty, nie zawsze są ustawne, a wokół pralki trzeba zostawić przestrzeń niezbędną do wygodnego wkładania i wyjmowania prania. Jak zmieścić pralkę w małej łazience, by można było z niej łatwo korzystać, ale by jednocześnie nie zajmowała większości dostępnej powierzchni?

Do wyboru mamy kilka sprawdzonych rozwiązań. Pralka w małej łazience może stanąć na przykład pod blatem umywalkowym, na linii dolnych szafek. W zależności od preferencji, przód pralki może pozostać nieosłonięty lub zakryty takim samym frontem, jak w szafkach. Kolejna możliwość to umiejscowienie pralki we wnęce. Jeśli jest ona za mała, by zainstalować w niej prysznic, najpewniej pomieści się w niej pralka. W takiej sytuacji, dla optymalnego zagospodarowania przestrzeni, nad pralką warto zamontować szafki, półki lub wieszaki.

Jeśli marzy nam się mała łazienka z pralką i suszarką, do gustu przypadnie nam propozycja umiejscowienia pralki w szafce wykonanej na wymiar. Ma ona formę wysokiego słupka – w dolnej części ustawia się pralkę, a nad nią suszarkę. Jeśli drugi ze sprzętów nie jest jednak konieczny, pozostałą przestrzeń można przeznaczyć na półki, na których będziemy przechowywać środki do prania, domowe detergenty, kosmetyki, ręczniki czy inne akcesoria łazienkowe.

Aranżacja małej łazienki z pralką – wybrać prysznic czy wannę?

Jedną z istotniejszych decyzji, którą muszą podjąć właściciele małych łazienek, jest wybór między prysznicem a wanną. Z reguły do pomieszczeń o niewielkim metrażu polecane są kabiny prysznicowe, które zajmują mniej miejsca. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza nowoczesne prysznice typu walk in o lekkiej formie, które od wnętrza oddzielone są taflą szkła. Równie dobrze jednak możemy postawić na klasyczną kabinę z brodzikiem lub minimalistyczny prysznic z odpływem liniowym.

Czy to oznacza, że wanna w małej łazience z pralką jest kiepskim pomysłem? Duże znaczenie ma układ pomieszczenia – od niego bowiem zależy, na jaki model wanny będziemy mogli się zdecydować. Do małych łazienek najlepszym wyborem są krótkie wanny o długości około 140-150 cm. Jeśli więc dysponujemy niezbędną przestrzenią, a taki model wanny spełnia nasze oczekiwania, możemy wziąć pod uwagę to rozwiązanie.

Projekt małej łazienki z pralką – o czym jeszcze pamiętać?

Bardzo mała łazienka z pralką będzie wydawała się większa, jeśli jej aranżacja będzie bazować na jasnej palecie barw. Dobierając płytki ścienne lub podłogowe, sięgajmy zatem po te utrzymane w odcieniach bieli, jasnych szarości lub beżu. W małych łazienkach z pralką pięknie wyglądać będą również kafle imitujące drewno – zwłaszcza położone na podłodze i zestawione z białymi płytkami ściennymi.

By mała łazienka z pralką urzekała lekkością i przestronnością, należy też zastanowić się nad doborem pozostałych elementów wyposażenia, do których zaliczamy przede wszystkim umywalki oraz WC. Praktycznym rozwiązaniem są między innymi umywalki z blatem – do wyboru mamy zarówno wiszące modele ścienne, jak i meblowe. Z kolei poszukując odpowiedniej toalety, pod uwagę warto wziąć zestaw podtynkowy – duża część ich konstrukcji jest ukryta w ścianie, a wisząca miska WC pozostawia podłogę niezabudowaną, co zapewnia wrażenie przestronności.

Czytaj także: