Dlaczego panele skrzypią i jak to naprawić?

Redakcja Komfort

17.12.2024
Kategoria: Podłogi
5 min. czytania
dlaczego panele skrzypią i jak to naprawić
Trzaski i skrzypienia podłogi często przywołują skojarzenia z klimatycznymi, choć czasem nieco ponurymi, starymi budynkami. W nowoczesnych wnętrzach zależy nam jednak na podłogach cichych i solidnych. Jak sobie poradzić ze skrzypiącymi panelami, jeśli mamy takie w mieszkaniu? Podpowiadamy, jak rozpoznać przyczynę tego problemu i jak go skutecznie rozwiązać!

Skrzypiące panele podłogowe – jak zdefiniować ten problem?

panele podłogowe jodełka classen dąb cetina ville 63276 ac5 8mm 4v-fuga
panele podłogowe jodełka classen dąb cetina ville 63276 ac5 8mm 4v-fuga

Z założenia podłogi powinny być jednymi z najbardziej solidnych powierzchni we wnętrzach mieszkalnych i użytkowych. Chociaż znoszą na co dzień duże obciążenia, zawsze powinny pozostawać stabilne. Niestety skrzypiące panele nie należą do rzadkości. Rozmaite dźwięki, określane jako trzaski i odgłosy pękania, pojawiają się często podczas chodzenia po podłogach, zwłaszcza tych „pływających". Przy takich metodach panele są łączone dzięki specjalnym zatrzaskom. Nie są natomiast w żaden sposób przytwierdzone na stałe do podłoża. Podczas ich montowania zostawia się margines przy ścianie – szczelinę dylatacyjną. Umożliwia ona swobodne rozpieranie i kurczenie się materiału wykończeniowego. Jest to zjawisko zupełnie naturalne, któremu mogą towarzyszyć słabo słyszalne dźwięki. Jeśli jednak przyjmują one na sile i zaczynają nas irytować, mogą wskazywać na błędy montażowe.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Panele winylowe

Co najczęściej powoduje skrzypienie podłogi panelowej?

panele podłogowe kronospan dąb canyon kronostep 8642 ac5 10mm 4v-fuga
panele podłogowe kronospan dąb canyon kronostep 8642 ac5 10mm 4v-fuga

To, jak kłaść panele podłogowe, w dużej mierze zależy od ich rodzaju. Na rynku dostępne są modele z zawiasami w typie tzw. klika. Łączą się one po lekkim uderzeniu młotkiem gumowym. W ten sposób powstaje „podłoga pływająca" – łatwa w montażu i bezproblemowa przy późniejszym rozbieraniu. Nie jest jednak tak stabilna, jak posadzka z paneli klejonych. Ta ostatnia może skrzypieć, zwłaszcza jeśli jest niewłaściwie zamontowana. Niepełne połączenie zatrzasków sprawia, że podczas nacisku na podłogę panele zaczynają „przeskakiwać".

Innym powodem skrzypiących paneli może być nierówne podłoże. W przypadku podłóg wykonywanych z paneli laminowanych i winylowych dopuszcza się odchylenia nie większe niż 3–5 mm na m2. Drobne niedoskonałości niweluje odpowiedni podkład – wybór niewłaściwej podstawy może jednak odpowiadać za skrzypienie. Większe nierówności podłoża z pewnością wpłyną na uginanie się paneli, ich rozpinanie i skrzypienie.

Kolejnym możliwym powodem skrzypiących paneli jest nadmierna wilgotność w pomieszczeniu. Może być ona związana zarówno z temperaturą we wnętrzu, jak i złym sposobem pielęgnacji podłogi. Jeśli nie wiemy, czym myć panele i stosujemy w tym celu zbyt dużą ilość wody lub gorącej pary, to niestety nietrudno o późniejsze uszkodzenia i pęcznienie posadzki.

Jak sprawdzić, dlaczego panele podłogowe skrzypią?

podkład pod panele secura aquastop 2,20 mm 6 m2
podkład pod panele secura aquastop 2,20 mm 6 m2

Defekty, takie jak brak dylatacji, pęcznienie czy mechaniczne uszkodzenie paneli, zobaczymy gołym okiem. Warto dokładnie przyjrzeć się skrzypiącej strefie, a w razie potrzeby zdjąć listwę przypodłogową. Jeśli trzeszczenie paneli podłogowych dokucza nam tylko podczas przechodzenia przez konkretne miejsce, to należy sprawdzić również, czy poziom jest tutaj właściwie utrzymany. Podstawową przyczyną może być nierówne podłoże. W innym przypadku najprawdopodobniej mamy do czynienia z poluzowanymi łączeniami.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Panele

Najłatwiejsze metody wyciszenia skrzypiącej podłogi z paneli

panele podłogowe wodoodporne classen beton villa 55063 ac4 8mm 4v-fugaa
panele podłogowe wodoodporne classen beton villa 55063 ac4 8mm 4v-fuga

Najczęstszą przyczyną skrzypienia podłogi są słabe zawiasy. Te mogą źle łączyć panele już na wstępnym etapie nieprawidłowego montażu. Ulegają też osłabieniu pod wpływem zmian temperatury i wilgotności wnętrza. W takich przypadkach można uszczelnić i zamortyzować łączenia, używając do tego talku lub specjalnych olejów silikonowych. Preparaty takie umieszcza się w szparach między panelami. Dają one poślizg zatrzaskom i zwykle niwelują skrzypienie. Metoda taka wymaga jednak powtarzalności – talk po pewnym czasie się ulatnia, a olej wysycha. W przypadku sporych szpar pozostaje również użycie klejów do paneli, które stabilizują łączenia.

Z kolei w razie poważniejszych problemów, takich jak nierówne podłoże, konieczny może okazać się częściowy demontaż paneli. Kolejno trzeba wyrównać wylewkę zaprawą lub klejem. Konieczne może być także użyć dodatkowej podpory dla zapadniętej części (np. podkładu). Niekiedy wskazana jest też wymiana całego podkładu. Zbyt małą szczelinę dylatacyjną zawsze można naprawić. W tym celu panele należy delikatnie przyciąć w miejscach zbyt ciasnych przy ścianie.

Jak uniknąć podłogi skrzypiącej – oczyszczenie podłoża i montaż paneli

podkład pod panele winylowe comfort underlay lvt 1,20 mm 15 m2
podkład pod panele winylowe comfort underlay lvt 1,20 mm 15 m2

Zanim zaczniemy układać panele, trzeba się upewnić, czy podłoże jest idealnie równe i suche. Jego właściwe przygotowanie niemal zawsze pozwala osiągnąć stabilną posadzkę. Ważne jest też, jaki podkład pod panele wybierzemy. Może on znacznie zniwelować drobne nierówności. Niektóre produkty wykazują też pożądane właściwości izolacyjne – chronią przed wilgocią, zapobiegają utracie ciepła i pełnią funkcje ochrony akustycznej. Podczas montażu trzeba pamiętać o odpowiedniej technice – czytajmy instrukcje producentów i wykonujmy właściwą dylatację.

Najczęściej zadawane pytania
Co zrobić, gdy skrzypią panele?
Przy skrzypiących panelach warto umieścić w zatrzaskach olej silikonowy lub talk. Aby preparat przesunął się do głębszych części łączeń, należy mocniej podociskać panele, np. chodząc po nich. Jeśli to nie pomoże, warto rozważyć sklejenie obluzowanych desek.
Dlaczego panele skrzypią podczas chodzenia?
Przyczyną skrzypienia paneli może być nierówne podłoże, źle dobrany podkład, poluzowane zatrzaski, zbyt mała szczelina dylatacyjna i nadmiar wilgoci, prowadzący do zmiany objętości paneli.
Jak zlikwidować skrzypienie podłogi?
W przypadku desek drewnianych można przybić poluzowane klepki. Jeśli skrzypią panele, pomocne może okazać się zwiększenie poślizgu na zatrzaskach (olejem lub talkiem). Niekiedy najlepszą opcją jest demontaż paneli i ponowne ich ułożenie po wyrównaniu krzywego podłoża.

Redakcja Komfort

Data publikacji: 17.12.2024

Kupuj bezpiecznie:

Nasze wyróżnienia:

Gwiazda Jakości Obsługi 2024

Laur Konsumenta Top Marka 2024

Konsumencki Lider Jakości Grand Prix 2023

Konsumencki Lider Jakości Podłogi 2023

Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2023

Znajdź najbliższy sklep

160 sklepów Komfort w całym kraju!

znajdź sklep

Masz pytania?

Porozmawiaj z naszym Doradcą

42 21 44 500*

* Opłata jak za połączenie lokalne zgodnie z aktualnym cennikiem operatora sieci komórkowej.