Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jaki podkład pod panele laminowane będzie najlepszy?

Rekomendowane kategorie


Jaki podkład pod panele laminowane będzie najlepszy?

Wybór dobrej jakości paneli laminowanych to dopiero połowa sukcesu. Na trwałość i funkcjonalność tego rodzaju podłoża bardzo duży wpływ ma również to, jaki podkład pod panele laminowane zastosujemy. Sprawdźmy więc, jak wybrać dobry podkład pod panele laminowane.

Podkład pod panele laminowane – na co zwrócić uwagę?

To, jaki podkład pod panele laminowane sprawdzi się najlepiej, zależy od kilku czynników. Wybierając podkłady pod panele klasyczne czy nowoczesne, powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na rodzaj i jakość podłoża, wykorzystywany w pomieszczeniu rodzaj ogrzewania czy intensywność jego użytkowania. Najważniejsze czynniki to:

  • Jakość podłoża – ewentualne nierówności podłoża możemy zniwelować, wybierając odpowiedni podkład pod panele.


  • Rodzaj ogrzewania – bardzo istotne jest to, czy w pomieszczeniu znajduje się ogrzewanie podłogowe. O tym, jaki wybrać podkład pod panele laminowane na ogrzewanie podłogowe, napisaliśmy więcej w ostatnim akapicie.


  • Izolacja akustyczna – ważne kryterium, jeśli chcemy się skutecznie odizolować od odgłosów dochodzących z niższych kondygnacji. Izolacja akustyczna odpowiada również za to, jak podłoga laminowana będzie tłumić odgłosy kroków, przesuwania mebli itp.


  • Izolacja termiczna – istotne kryterium w sytuacji, gdy chcemy odizolować się od znajdującego się na niższej kondygnacji nieogrzewanego pomieszczenia.

Jaki podkład pod panele laminowane wybrać?

Biorąc pod uwagę wymienione powyżej czynniki, możemy dokonać wyboru pomiędzy jednym z dostępnych na rynku podkładów pod panele laminowane. Są to:

  • Podkłady pod panele poliuretanowo-mineralne, czyli podkłady PUM – pod wieloma względami są to aktualnie najlepsze, dostępne na rynku podkłady pod panele laminowane. Dzięki bardzo dobrej wytrzymałości podkłady pod panele PUM możemy stosować w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. Niski opór cieplny tego rodzaju podkładów sprawia, że możemy je bez problemu stosować w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Podkłady PUM cechują się również bardzo dobrymi właściwościami akustycznymi. Skutecznie wyciszają zarówno dźwięki odbite (np. odgłos kroków), jak i dźwięki dochodzące z niższych kondygnacji.


  • Podkłady polietylenowe PEHD – są to podkłady pod panele laminowane wykonane z polietylenu o wysokiej gęstości. Chronią panele przed wilgocią z podłożą. Zapewniają również dobrą izolację akustyczną, a dzięki niskiemu oporowi cieplnemu można stosować je w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Do zalet tego rodzaju podkładów pod panele możemy zaliczyć również wysoką wytrzymałość mechaniczną.


  • Podkłady pod panele XPS (z polistyrenu ekstrudowanego) – idealne w sytuacji, gdy chcemy zniwelować nierówności podłogi. Są świetnym izolatorem, dzięki czemu chronią przed utratą ciepła przez podłogę. Z tych samych względów nie nadają się jednak do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym.


  • Podkłady korkowe – korek to naturalny materiał, który zapewnia stosunkowo dobrą izolację akustyczną. Wysoki opór cieplny dyskwalifikuje ten rodzaj podkładów pod panele w przypadku pomieszczeń z tzw. podłogówką. Nie nadaje się również do pomieszczeń intensywnie użytkowanych.


  • Tektura falista – najtańszy podkład pod panele laminowane. Niska cena jest jednak jedną z niewielu zalet takich podkładów. Do plusów podkładów tekturowych możemy zaliczyć jeszcze dobre przewodzenie ciepła. Tego rodzaju podkłady są jednak niezbyt trwałe i wrażliwe na wilgoć.

Podkład pod panele laminowane na ogrzewanie podłogowe

Wybór podkładu pod panele laminowane jest szczególnie istotny w przypadku pomieszczeń z tak popularnym ostatnio ogrzewaniem podłogowym. Aby ten sposób ogrzewania był wydajny, musimy połączyć go z podłogą o niskim oporze cieplnym, czyli taką, która będzie dobrze przewodzić ciepło generowane przez ogrzewanie podłogowe. Po lekturze poprzedniej części naszego poradnika wiemy już, że w roli podkładu pod panele laminowane na ogrzewanie podłogowe sprawdzą się podkłady PUM, PEHD i ewentualnie tektura falista. Wybór jednego z tych podkładów uzależniony jest najczęściej od naszego budżetu i pozostałych wymienionych powyżej czynników.

Czytaj także: