Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jakie płytki do łazienki – matowe czy z połyskiem?

Jakie płytki do łazienki – matowe czy z połyskiem?

Wybierając płytki łazienkowe, mamy do podjęcia kilka trudnych decyzji. Musimy zastanowić się, jaki powinny mieć kolor, czy powinny być zdobione, czy gładkie i jakiej mają być wielkości. Ale to nie wszystko – istotną kwestią jest też wykończenie kafelków. Jakie płytki do łazienki – matowe czy z połyskiem – będą lepsze?

Płytki matowe czy z połyskiem?

Dobór odpowiednich płytek łazienkowych może okazać się nie lada wyzwaniem. Nic więc dziwnego, że w myślach powtarzamy wciąż jedno pytanie: jakie płytki do łazienki wybrać – matowe czy błyszczące? Należy od razu podkreślić, że na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, dlatego przed podjęciem decyzji warto je przeanalizować.

Płytki z połyskiem do łazienki świetnie sprawdzają się zwłaszcza w pomieszczeniach o małym metrażu – błyszczące kafelki odbijają światło, dzięki czemu wydaje się ono przestronniejsze. Z drugiej strony jednak kafelki z połyskiem mogą nie pasować do każdej aranżacji. Podczas gdy we wnętrzach w klimacie glamour prezentują się doskonale, w przypadku stylu skandynawskiego lepszym pomysłem są matowe płytki do łazienki.

Płytki podłogowe – matowe czy z połyskiem?

Zastanawiając się, czy płytki łazienkowe podłogowe z połyskiem zdadzą egzamin, trzeba mieć na uwadze przede wszystkim aspekty praktyczne. Uważa się bowiem, że płytki do łazienki z połyskiem ułożone na podłodze są bardziej kłopotliwe w użytkowaniu. Z czego to wynika? Otóż z biegiem czasu mogą one zacząć przecierać się w miejscach, które są najczęściej uczęszczane. Dość powszechna jest także opinia, że płytki łazienkowe z połyskiem są bardziej śliskie.

Ponadto wybierając błyszczące płytki łazienkowe, trzeba mieć świadomość, że bardziej widoczne mogą być na nich odciski stóp, drobinki kurzu, osad z mydła, zaschnięte krople wody czy zacieki. Oczywiście nie jest to regułą – na ten problem niekiedy skarżą się również osoby, które zdecydowały się na płytki matowe do łazienki w ciemnym kolorze. Więcej na temat doboru posadzki piszemy w artykule: Płytki podłogowe do łazienki – które wybrać?

Ścienne płytki do łazienki – mat czy połysk?

Co natomiast warto wiedzieć, dobierając płytki łazienkowe ścienne? W tym przypadku najważniejsze kwestie to łatwość utrzymania ich w czystości oraz nasz własny gust. Płytki łazienkowe połysk z pewnością pomogą nam optycznie powiększyć pomieszczenie. Odbijają one światło zarówno dzienne, jak i sztuczne, dlatego znakomitym wyborem do łazienek o niewielkim metrażu. Takiego efektu mogą nie zapewnić nam matowe płytki do małej łazienki – te są lepszym rozwiązaniem do wnętrz o większej powierzchni, którym nadają bardziej przytulny charakter.

Powstaje jednak pytanie: czy płytki z połyskiem do łazienki sprawdzą się też na ścianie pod prysznicem? Jak wspominaliśmy przed chwilą, mogą być one nieco bardziej podatne na powstawanie śladów po wodzie, mydle czy innych kosmetykach – zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na jasne kafelki o jednolitej barwie. Z tego powodu pod natrysk zwykle polecane są matowe płytki, które pozwolą nam uniknąć tego kłopotu. Nie dotyczy to jednak ciemnych kafelków, na których ewentualne zabrudzenia mogą być tak samo widoczne.

Czy można łączyć płytki matowe i z połyskiem?

Większość z nas zastanawia się, co wybrać: płytki matowe czy z połyskiem do łazienki. A gdyby tak połączyć oba warianty w jednej aranżacji? Wykorzystanie kafelków o dwóch różnych wykończeniach w wielu przypadków może okazać się naprawdę dobrym pomysłem. W takiej sytuacji najczęściej na jednej powierzchni układa się matowe kafelki, a na drugiej – połyskujące. Wówczas należy podjąć decyzje, jakiego rodzaju płytki mają pojawić się na ścianie, a które lepiej sprawdzą się na podłodze.

By uzyskać pożądany efekt, a całość prezentowała się gustownie i elegancko, możemy skorzystać z pomocy projektanta. Doskonałym źródłem inspiracji mogą być także materiały reklamowe producentów czy sklepów oferujących tego typu asortyment. Kto wie, być może wśród wielu propozycji znajdziemy tę jedyną, wymarzoną łazienkę.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady