Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Płytki rektyfikowane – co to jest i jak je układać?

Płytki rektyfikowane – co to jest i jak je układać?



Płytki to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w zakresie wykończenia ścian oraz podłóg w wielu pomieszczeniach. Obecnie możemy wybierać spośród licznych wariantów, przeznaczonych nie tylko do kuchni czy łazienki, ale także do przedpokoju, salonu lub na taras. Różnią się one między sobą designem oraz rozmiarem, ale także sposobem obróbki. Alternatywą dla klasycznych kafli są płytki rektyfikowane, które znakomicie sprawdzają się nie tylko we wnętrzach o nowoczesnym charakterze. Czym różnią się od zwykłych i jak należy je układać, by prezentowały się efektownie?

Płytki rektyfikowane – coraz popularniejszy wybór

Płytki ścienne rektyfikowane znajdują zastosowanie w wielu aranżacjach. Najczęściej spotykane są w łazienkach i kuchniach – podobnie jak ich warianty stworzone z myślą o podłogach. Płytki podłogowe rektyfikowane zyskują też coraz większą popularność jako element wykończenia przedpokojów, a nawet salonów. Płytki rektyfikowane pozwalają na stworzenie wrażenia jednolitej, gładkiej powierzchni bez przerw i widocznych łączeń. Aby uzyskać taki efekt, konieczna jest specjalna obróbka produktu. To właśnie ten proces nazywany jest rektyfikacją.



Płytki rektyfikowane – co to znaczy?


Po nadrukowaniu docelowego wzoru, a następnie wypaleniu, kafle poddaje się jednej z ostatnich faz produkcji, dzięki któremu ulegają przekształceniu w płytki rektyfikowane. Co to znaczy w praktyce?
Rektyfikacja płytek to mechaniczna obróbka ich krawędzi w taki sposób, by uzyskać brzegi o możliwie regularnych kształtach. Dzięki temu zmniejszone zostają różnice w wymiarach między poszczególnymi egzemplarzami – po zakończeniu procesu mogą one wynosić do 0,2 mm.
Płytka rektyfikowana jest wyrobem o ostro zakończonych krawędziach i kątach wynoszących dokładnie 90 stopni. To pozwala na ich idealne dopasowanie i zmniejszenie szerokości fug do absolutnego minimum.
Opisując, co to są płytki rektyfikowane, warto wspomnieć także, że egzemplarze w każdej partii mają nie tylko dokładnie taką samą długość i szerokość, ale także grubość. Opisane cechy odróżniają je od płytek kalibrowanych, które są od nich cieńsze i mają lekko zaokrąglone brzegi.
Wadą płytek rektyfikowanych jest ich wyższa cena w porównaniu do klasycznych wyrobów tego typu. Wiąże się to głównie z precyzją ich wykonania i wykorzystywaniem nowocześniejszych technologii produkcji.



Płytki rektyfikowane czy zwykłe?

Wielu inwestorów zastanawia się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze – płytki rektyfikowane czy zwykłe? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przeanalizować zalety oraz wady każdego z nich.
W przypadku płytek rektyfikowanych wadą jest z pewnością cena. Klasyczne kafle są rozwiązaniem znacznie tańszym. Z drugiej strony, nie pozwalają one na stworzenie efektu równej powierzchni bez widocznych spoin. Jest to szczególnie istotne dla osób, które poszukują elementów wykończeniowych tworzących wrażenie luksusu, bądź które chcą wykończyć kaflami podłogę w salonie lub innym pokoju.
Płytki drewnopodobne rektyfikowane mogą do złudzenia przypominać panele lub deski, między innymi dzięki niewidocznym fugom. Z kolei szare płytki rektyfikowane o odpowiedniej fakturze mogą z powodzeniem naśladować naturalny kamień.
Również w przypadku jasnych, błyszczących powierzchni najlepszym wyborem będą płytki rektyfikowane, np. białe z połyskiem. W przypadku modeli kalibrowanych widoczna, matowa fuga może psuć wyjątkowy efekt. Dlatego lepiej postawić na rozwiązanie, w którym nie będzie ona widoczna.
Ostateczna odpowiedź na to, czy warto inwestować w płytki rektyfikowane, zależy więc od planowanej aranżacji danej przestrzeni oraz budżetu.



Płytki rektyfikowane czy nie?

Choć to, czy warto w danym pomieszczeniu stosować płytki rektyfikowane, czy nie, zależy głównie od stylu, w jakim ma być urządzone, warto wziąć też pod uwagę ich właściwości.
Wyróżniają się one trwałością i łatwością w utrzymaniu w czystości. To sprawia, że doskonałym wyborem są podłogowe oraz ścienne płytki rektyfikowane do kuchni i łazienki, ale także do salonu – szczególnie jeśli nie planujemy pokrywać dużej powierzchni dywanem.
Płytki podłogowe rektyfikowane dobrze sprawdzą się również na zewnątrz domu. Równa powierzchnia jest nie tylko odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale także na wahania temperatury, wodę, śnieg oraz działanie promieni słonecznych. Podobnie jak w przypadku płytek rektyfikowanych łazienkowych i kuchennych, warto sięgnąć po modele pokryte glazurą, która stanowi dodatkową ochronę przed wilgocią i brudem.
Płytka ścienna rektyfikowana występuje w szerokiej gamie kolorystycznej; występują również warianty imitujące takie materiały jak beton, marmur czy drewno, dzięki czemu mogą z powodzeniem je zastępować, tworząc elegancką i wytrzymałą powierzchnię.



Płytki rektyfikowane – jaka fuga?

Jak układać płytki rektyfikowane, by stworzyć efekt idealnie gładkiej, równej powierzchni? Kluczowa jest tutaj odpowiednia technika oraz bardzo precyzyjne fugowanie. Mimo niemal identycznych wymiarów umożliwiających idealne dopasowanie, fugi od płytek są elementem niezbędnym również w przypadku modeli rektyfikowanych. Ich obecność jest bardzo ważna z dwóch powodów.
Po pierwsze, mimo odporności płytek ceramicznych, może się zdarzyć, że któraś z nich ulegnie uszkodzeniu, na przykład po upadku ciężkiego przedmiotu. W takim przypadku, dzięki zachowaniu małych przerw między poszczególnymi egzemplarzami, będzie można uszkodzony element łatwo wyjąć i wymienić na nowy.
Oprócz tego płytki rektyfikowane bez fugi byłyby bardziej narażone na niszczenie spowodowane dostawaniem się i gromadzeniem między nimi (oraz pod nimi) wilgoci i zabrudzeń. Ma to też znaczenie z punktu widzenia higieny – bardzo małe, niezabezpieczone szczeliny, których nie można skutecznie wyczyścić, to idealne miejsce dla rozwoju pleśni oraz bakterii.
W przypadku płytek rektyfikowanych to, jaka fuga zostanie zastosowana, ma nieco mniejsze znaczenie niż sposób jej kładzenia. Stosuje się do nich te same materiały, co w przypadku standardowych kafli. Trzeba jednak kłaść je starannie i bardzo dokładnie, z uwagi na bardzo wąskie szczeliny pomiędzy poszczególnymi płytkami. Przyjmuje się, że szerokość spoiny powinna wynosić minimum 1,5-2 mm.
Dokładność to podstawa przy układaniu płytek rektyfikowanych. W połączeniu z dobrze dobranymi akcesoriami do płytek, takimi jak listwy dylatacyjne, pozwoli to na uzyskanie efektu gładkiej tafli o eleganckim wykończeniu. Dzięki temu wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru miejsca, do którego stworzenia wykorzystano wyłącznie najlepsze materiały.



Czytaj także:
Jaka podłoga, czyli co wziąć pod uwagę w wyborze rozwiązania?
Jakie płytki do małej łazienki wybrać?
Jak ciąć płytki? 6 porad na temat precyzyjnego cięcia płytek
Jaki kolor fugi do płytek drewnopodobnych?
Jaki kolor fugi do białych płytek?
Ile kleju pod płytki użyć?
Co zamiast płytek do łazienki?