Skuwanie płytek – jak przeprowadzić remont bez zbędnych uszkodzeń?

Redakcja Komfort

13.11.2024
Kategoria: Porady DIY
4 min. czytania
skuwanie płytek
Zanim chwycimy za młot pneumatyczny lub inny ciężki sprzęt do kucia, warto się na chwilę wstrzymać i zastanowić. Pod starą ceramiką mogą przebiegać przewody instalacyjne, których nie wolno uszkodzić. Mocno zniszczone podłoże będzie też trudniej przygotować przed montażem nowego wykończenia. Jak więc przeprowadzić skuwanie płytek w sposób najmniej inwazyjny? Podpowiadamy.

Bezpieczne skuwanie płytek – dlaczego i kiedy warto?

Na skuwanie płytek najczęściej decydujemy się podczas kompleksowego remontu. Ten w przypadku łazienek lub innych pomieszczeń bywa przedsięwzięciem kosztownym. Fachowcy liczą sobie nie tylko za układanie płytek, ale też przygotowanie podłoża z demontażem wcześniejszych elementów włącznie. Wykonując ten etap prac samodzielnie, można więc sporo zaoszczędzić. Jeśli jednak zrobimy to niewłaściwie, to nietrudno o poważniejsze uszkodzenia, obejmujące instalację hydrauliczną i elektryczną. W ostatnim przypadku istnieje też spore zagrożenie dla bezpieczeństwa, dlatego przed przystąpieniem do działania warto dokładnie rozeznać się w układzie pomieszczenia i właściwie przygotować do pracy.

Podczas usuwania płytek nie obędzie się bez kurzu i gruzu. Ten z kolei, o ile nie zabezpieczymy właściwie miejsca remontu, może uszkodzić również podłogi i ściany w pozostałych pomieszczeniach. Zarysowanie posadzki czy zabrudzenie ścian w przedpokoju będzie generować kolejne koszty, których raczej wolimy unikać.

Zdarza się też, że zależy nam na usunięciu płytek bez uszkodzenia ich samych. Konieczność wyjęcia kilku kafli może mieć miejsce np. przy awarii, która wymaga dostania się do elementów instalacyjnych ukrytych w ścianie czy podłodze. Wymiana bywa konieczna również wtedy, gdy płytki są częściowo uszkodzone. Niekiedy stare kafle chcemy zostawić także ze względu na sentyment do nich i związanych z nimi wspomnień. Delikatnie usunięte płytki niekiedy da się wykorzystać przy innej aranżacji, tworząc oryginalną dekorację.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Płytki

Nie tylko młotek i dłuto – jakie narzędzia do skuwania płytek wybrać?

Najłatwiej usunąć stare płytki, które były ułożone na niskiej jakości kleju lub których zaprawa poddała się już działaniu czasu i sama zaczyna się skruszać. Wówczas wystarczyć może młotek, dłuto, płaski śrubokręt, przebijak i szpachelka. Niestety, wbrew pozorom, stare kafelki często trzymają się powierzchni naprawdę solidnie i chętniej odchodzą wraz z kawałkami tynku, aniżeli same poddają się usuwaniu. Zwykle więc do pracy trzeba włączyć narzędzia mechaniczne, takie jak np. młotowiertarka z funkcją kucia, wiertarka, szlifierka pneumatyczna, młot pneumatyczny. Jeśli natomiast planujemy wyjęcie tylko kilku kafli, to przydatna może być wiertarka z wiertłem do szkła i ceramiki i ostry nóż do tapet.

Nie można też zapomnieć o zabezpieczeniu otoczenia. W zależności od potrzeb warto przygotować folię i taśmę malarską. W miejscu, przez które będziemy przechodzić, wynosząc gruz, warto rozłożyć również kartony lub inne miękkie tworzywo, które ochroni podłogę. Polecamy wyposażyć się również w strój ochronny, maseczkę i okulary. Pył podczas kucia z pewnością dostanie się do dróg oddechowych, a odpryskujące kawałki mogą poważnie uszkodzić oczy i skórę.

Warto wiedzieć
Odpowiednie narzędzia mogą znacznie ułatwić i przyspieszyć efektywne skuwanie. Niestety nie należą do najtańszych, dlatego jeśli planujemy ich zakup i jednocześnie chcemy oszczędzić na generalnym remoncie, to trzeba się dobrze zastanowić, czy będzie to opłacalne. Rozwiązaniem alternatywnym i ekonomicznym jest wypożyczenie sprzętu.
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Akcesoria do płytek

Co zrobić z gruzem po usunięciu starych płytek przy remoncie?

Usuwanie pozostałości po remoncie bywa uznawane za ostatni krok pracy. Trzeba jednak się przygotować, że w przypadku łazienek czy podłóg w kuchniach lub salonach, gruzu będzie naprawdę sporo. Objętościowo zajmie on zdecydowanie więcej miejsca w porównaniu do nowych płytek równo ułożonych w paczkach. Odpady najlepiej usuwać systematycznie. Z tego powodu jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto zaplanować, co z nimi zrobić. Jeśli mamy działkę, gruz można wykorzystać do utwardzenia nawierzchni przed rozmaitymi aranżacjami, np. budową altanki czy miejsca na ognisko. W innym przypadku warto wyposażyć się w solidne worki na odpady lub wynająć kontener.

Jak skuć płytki ze ściany i podłogi – poradnik krok po kroku

1

Przygotowanie wnętrza

W pierwszej kolejności trzeba przygotować pomieszczenie. Wynosimy z niego wszystko, co można. Demontujemy wszelkie półki, haczyki, dekoracje i armaturę. Rzeczy, których nie wymieniamy i nie możemy wynieść na czas remontu, np. wannę, trzeba dokładnie zabezpieczyć.

2

Skuwanie pierwszej płytki

Warto sprawdzić stan terakoty, glazury czy gresu. W tym celu wykonujemy otwór przy fudze i próbujemy podważyć płytkę. Niekiedy odchodzi ona bezproblemowo, co wskazuje, że do pracy może wystarczyć młotek i dłutko. Jeśli natomiast płytka odchodzi tylko w kawałkach lub utrzymuje się stabilnie, trzeba będzie rozbijać powierzchnię na mniejsze części.

3

Nawiercanie

Wykonanie otworów w płytkach może ułatwić ich usuwanie. Dzięki temu podczas użycia sprzętu do kucia odłamki będą odpryskiwać w mniejszym stopniu. Krok ten można jednak pominąć.

4

Dalsze kucie

Układamy końcówkę sprzętu równolegle do ściany, w kierunku od części zewnętrznej płytki do jej środka. Uderzamy młotkiem lub za pomocą innego urządzenia. Nigdy nie należy skuwać płytek poprzez prostopadłe ustawienie narzędzi, bo z pewnością doszłoby do uszkodzenia podłoża.

Warto wiedzieć
Warto pamiętać o systematycznym sprzątaniu. Najlepiej mieć pod ręką wiadra i wypełniać je gruzem do wagi, którą można bezproblemowo wynieść. Oszczędzimy w ten sposób sporo bałaganu i czasu, a także nie obciążymy pleców.

Jak sprawnie usunąć klej po starych płytkach?

Skucie płytek podłogowych czy ściennych, chociaż bardzo czasochłonne, niestety nie jest ostatnim etapem pracy. Zawsze na podłożu pozostają elementy starego kleju, których koniecznie trzeba się pozbyć. W tym celu postępujemy podobnie, jak przy skuwaniu fragmentów płytek. Trzeba jednak zachować nieco większą ostrożność, bo na tym etapie jesteśmy już bliżej ściany i znajdujących się w niej instalacji. Warto też skupić się na precyzji, bo to od właściwie oczyszczonej powierzchni będzie zależeć jakość później ułożonych materiałów wykończeniowych.

Przed ponownym układaniem płytek na ścianie lub podłodze, konieczne będzie też odpowiednie przygotowanie podłoża. Powierzchnię po skuwaniu warto zaimpregnować. Kolejno można ją wyrównać zaprawą. Jeśli stare ściany są bardzo nierówne, co się często zdarza przy wiekowym budownictwie, to najprostszym sposobem będzie przyklejenie płyt OSB, a w przypadku podłogi wykonanie wylewki samopoziomującej.

Jak zerwać płytki ceramiczne, aby ich nie uszkodzić?

Jeśli nie porywamy się na kompleksowy remont, tylko zachodzi potrzeba usunięcia lub wymiany części podłogi, najlepiej zdecydować się na ręczne skuwanie płytek. Przeprowadzimy je za pomocą młotka i przebijaka lub tylko nożyka i płaskiego sprzętu do podważania i skuwania.

W pierwszym kroku warto zabezpieczyć te płytki, których nie chcemy naruszyć. Można użyć taśmy malarskiej. Następnie należy usunąć spoinę. Do tego celu najlepiej wykorzystać ostry nożyk. Fugowanie płytek kojarzy się z elementem estetycznego wykończenia aranżacji. Jednak zadaniem fugi jest też ochrona przed wnikaniem wilgoci, zabezpieczenie krawędzi ceramiki i zwiększenie stabilności całej pracy. Po usunięciu fugi mamy większą szansę na wyjęcie płytki bez zbędnych uszkodzeń. Należy nakłuć tylko pojedynczą płytkę i ostrożnie skuwać jej niewielkie fragmenty.

Natomiast jeśli chcemy odzyskać demontowane płytki, to do szczeliny należy delikatnie wsunąć płaskie narzędzie i starać się je podważyć. Gdy to nie działa, można poświęcić kilka sztuk, skuwając je w całości, a kolejne ściągać z zapasem kleju. Ten w następnym kroku można spróbować usunąć z już zdemontowanych kafli.

Najczęściej zadawane pytania
Czym najlepiej skuć płytki?
Najlepiej i najszybciej można skuć płytki za pomocą młotowiertarki. Do usuwania starych kafli można użyć również młotka, przebijaka i szpachelki.
Ile kosztuje skuwanie płytek?
Koszt skuwania płytek zależy od zakresu pracy (metrów, rodzaju ceramiki), a także lokalizacji. Niekiedy cena za demontaż jest zbliżona do najniższych cen za układanie nowych płytek.
Czy skuwanie płytek jest trudne?
Skuwanie płytek nie jest trudne, ale bez wątpienia czasochłonne. Czynność ta wymaga też sporej siły fizycznej i precyzji.

Redakcja Komfort

Data publikacji: 13.11.2024

Kupuj bezpiecznie:

Nasze wyróżnienia:

Gwiazda Jakości Obsługi 2024

Laur Konsumenta Top Marka 2024

Konsumencki Lider Jakości Grand Prix 2023

Konsumencki Lider Jakości Podłogi 2023

Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2023

Znajdź najbliższy sklep

160 sklepów Komfort w całym kraju!

znajdź sklep

Masz pytania?

Porozmawiaj z naszym Doradcą

42 21 44 500*

* Opłata jak za połączenie lokalne zgodnie z aktualnym cennikiem operatora sieci komórkowej.