Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jakie listwy przypodłogowe do płytek będą najlepsze?

Jakie listwy przypodłogowe do płytek będą najlepsze?

Jednym z najważniejszych kryteriów, determinujących wybór listew przypodłogowych, jest rodzaj nawierzchni w danym pomieszczeniu. Dlatego też w tym tekście przedstawiamy wcale nie tak oczywisty przypadek – czyli połączenie listew i płytek ceramicznych. Na co zwrócić uwagę w takiej sytuacji?

Listwy czy cokoły przypodłogowe do płytek?

Dla wielu osób temat tego tekstu może wydawać się dziwny. W końcu przecież listwy przypodłogowe i płytki łazienkowe podłogowe to para, która do siebie absolutnie nie pasuje. Przekonanie takie ma swoje podstawy, gdyż przez lata podłogi z kafelków były wykańczane z reguły przy użyciu cokolików – czyli niewielkich kawałków uciętych płytek podłogowych, tworzących obramowanie w dolnej części ściany i pełniące tę samą funkcję, co listwa. Często też w ogóle nie było takiej potrzeby, gdyż na ścianach była położona glazura – np. w łazience. Obecnie jednak coraz częściej odchodzi się od tego podejścia. I to zarówno w salonie z aneksem, kuchni czy korytarzu, jak i nawet w łazience. Wszystko w tym przypadku zależy od pomysłu na aranżację. Wykończenie płytek odpowiednimi listwami pozwala na stworzenie bardziej ciepłego i przytulnego charakteru. Dodatkowo w przypadku łączenia podłóg z dwóch materiałów – np. płytek i paneli, pozwala na zachowanie spójności całego wnętrza.

Listwy przypodłogowe do płytek – jak je wybrać?

Postawienie na gres do łazienki, kuchni czy na korytarz i listwy przypodłogowe wcale nie musi być więc chybionym pomysłem. Co jednak jasne, aby uzyskać odpowiedni efekt, koniecznie trzeba dobrze połączyć te elementy. W tym miejscu trzeba też podkreślić, że w przypadku pomieszczeń mokrych – jak kuchnia, łazienka czy też przedpokój z wyjściem na zewnątrz, dobrze jest zastosować listwy wodoodporne – czyli przede wszystkim z PCV lub aluminium.

Listwy przypodłogowe do jasnych płytek – jakie będą najlepsze?

Mimo zmieniających się trendów, w dalszym ciągu na podłogi najczęściej trafiają jasne płytki łazienkowe czy kuchenne. Dobór listew do nich podyktowany powinien być jednak także kolorem ścian. Co warte podkreślenia, dostosowanie barwy elementów wykończeniowych do podłogi będzie tworzyło wrażenie, że dane pomieszczenie jest większe. Z kolei listwy współgrające ze ścianami będą optycznie powiększały wysokość ścian. Ciekawym efektem estetycznym może być też postawienie na kontrast i zastosowanie ciemniejszych listew do jasnych płytek i ścian – zabieg taki może sprawdzić się szczególnie w nowoczesnym budownictwie.

Jakie listwy przypodłogowe do ciemnych płytek?

Dużo rzadszym rozwiązaniem jest postawienie na ciemną podłogę, gdyż sprawdza się ono najlepiej w sporej wielkości pomieszczeniach. Dopasowanie listew w tym przypadku odbędzie się jednak na podobnej zasadzie, jak w przypadku jasnych kafelków. Warto przy tym jednak pamiętać, że zbyt dużo ciemnych i mocnych kolorów może skutkować wytworzeniem efektu przytłoczenia.

Listwy przypodłogowe do salonów z aneksem kuchennym – które będą najlepsze?

Bardzo częstą sytuacją, w której montuje się listwy przypodłogowe do płytek, jest wykańczanie salonu z aneksem kuchennym. Wynika to z faktu, że w tego rodzaju pomieszczeniach bardzo popularne jest ułożenie kafelków w części do gotowania i paneli lub desek podłogowych w części wypoczynkowej. Wybierając listwy przypodłogowe, z reguły dopasowuje się je do dominującej posadzki – czyli prawie zawsze paneli, desek czy wykładziny. Nie można przy tym jednak zapominać, by nie gryzły się one z wizualnie kafelkami. Dodatkowo jeśli montujemy też profile podłogowe w miejscu łączenia materiałów, to powinniśmy czynność tę wykonać przed mocowaniem listew przypodłogowych. Odpowiednio dobrane listwy dekoracyjne mogą więc świetnie pasować do płytek ceramicznych. Kluczem do sukcesu jest jednak właśnie ich wybór – i to zarówno z punktu widzenia użytkowego, jak i estetycznego.