Mała łazienka w marmurze
Szlachetna, luksusowa, ponadczasowa, sterylna... Opisując łazienki w marmurze można bez końca wymieniać ich zalety. Ale czy ta wyjątkowa skała i jej imitacja odnajdzie się na małym metrażu, który ogranicza pole do popisu? Oczywiście, że tak, ponieważ marmur nawet w niewielkiej ilości prezentuje się zjawiskowo.
Mała łazienka – jasna czy ciemna?
Nie da się ukryć, że to jasne łazienki w marmurze przodują pod wieloma względami. Biele, beże, szarości, piaskowe odcienie jedynie z subtelnymi „rysami” innych barw, uchodzą za ekskluzywne i wyrafinowane. Świetnie sprawdzają się w małych łazienkach w bloku wypełniając powierzchnie podłóg i ścian prawdziwą skałą lub jej godną imitacją. Daje to wrażenie czystości, elegancji i większej przestrzeni. Jeżeli jednak decydujemy się na z ciemną łazienką z marmuru, należy poeksperymentować z bogatymi fakturami, geometrią i połyskującą powierzchnią, która rozświetli wnętrze. Jasne i kontrastujące ze ścianami wyposażenie, typowe dla łazienki w stylu retro, będzie w takim przypadku strzałem w dziesiątkę.
Jakie dodatki do łazienki w marmurze?
Marmur potrafi zagrać główną rolę w małej łazience, ale też jawić się jako element uzupełniający. Także czy w wersji solo, czy w duecie – radzi sobie świetnie. Ten szczególnie wdzięczny w aranżacji materiał sprawdzi się w łazienkach w stylu, retro, klasycznych, modernistycznych i industrialnych. Już samymi dodatkami możemy nadać mu określony charakter. Złota armatura, aksamitny puf czy lustro art déco doda oryginalności i słodyczy łazience w stylu glamour. Metalowe elementy, ceramika o prostych liniach i podwieszane szafki zaoszczędzą cenne miejsce, a także nie obciążą przestrzeni wnosząc nutkę industrialnego klimatu. Ponadto dodatki, takie jak gliniane dzbanki, rośliny i drewniane drabinki na wieszaki będą ukłonem w stronę łazienki w stylu SPA.
Marmurowe ściany w łazience
Marmur w całości, a może akcencie? W jednym, jak i drugim przypadku charakterystyczne żyłowania i smugi robią wrażenie. Aranżując małe łazienki w stylu francuskim i eleganckim, ściany i podłogi warto pokryć w całości jasnym marmurem. Najlepszym rozwiązaniem będą duże płyty, naturalne i imitujące marmur, które optycznie powiększą pomieszczenie. Im rzadziej powtarzające się na powierzchni linie, tym lepiej dla małego metrażu. Fugi i „podziałki” typowe dla kafli, działają na niekorzyść małej łazienki ze skosem. Jeżeli jednak pomieszczenie ma iść z duchem czasu i odzwierciedlać nowoczesność – należy zestawić marmurową powierzchnię (np. nad wanną lub eksponującą lustro) z naturalnymi materiałami, takimi jak betonowa podłoga czy ściana wyłożona drewnopodobnymi deskami. Kolory ziemi i surowe materiały wprowadzają do środka „chód” nowoczesności, dzięki czemu małe łazienki w stylu zen wyglądają lekko i świeżo. Ponadto małe łazienki w marmurze potrafią zaskoczyć temperamentem, szczególnie w konfrontacji ze ścianą w mocnym kolorze. Należy jednak pamiętać, aby dla odważnych barw wybierać ściany, które optycznie skrócą wąską łazienkę, jednocześnie dodając szerokości tzw. „tunelom”.
Oświetlenie w małej łazience z marmuru
W małych łazienkach w marmurze najlepiej sprawdza się oświetlenie halogenowe, które zajmuje znikomą ilość miejsca, dostarczając jasne i klarowne światło. Warto także wziąć pod uwagę oświetlenie ledowe na podwieszanym suficie, pod umywalką lub wanną. Ponadto dużą rolę odgrywają tutaj lustra, które odbijając światło, grają złudzeniem optycznym i tworzą wrażenie większej przestrzeni.
Transparentne ściany w małej łazience
Aranżując małe łazienki w marmurze warto pomyśleć o przeprowadzeniu jak największej ilości światła, także naturalnego. Ostatnio zawrotną karierę robią transparentne ściany, które łączą pomieszczenia w wysublimowany sposób. Marmur jest tak efektowy, że doskonale prezentuje się z perspektywy sypialni czy korytarza. Przezroczysta, przeszklona ściana wnosi do łazienki światło i poczucie przestronności, a w trakcie korzystania z niej wystarczy zasłonić podwieszone od wewnętrz kryjące zasłony.