Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jakie płytki do małej łazienki wybrać?

Jakie płytki do małej łazienki wybrać?

Mała łazienka potrafi być sporym aranżacyjnym wyzwaniem – powinna cechować się przede wszystkim funkcjonalnością, ale istotne są też walory estetyczne. W kontekście obu tych aspektów bardzo duże znaczenie mają wybrane przez nas kafle, które mogą dodatkowo optycznie powiększać wnętrze. Jakie płytki do małej łazienki będą więc najlepsze?

Aranżacja płytki do małej łazienki – kolor i rozmiar kafli

Urządzając małą łazienkę, warto skorzystać ze sprawdzonych porad i sposobów, które pozwolą nam stworzyć nie tylko praktyczne, ale i stylowe wnętrze. Na jakie kafle powinniśmy więc zwracać szczególną uwagę, przeglądając kolekcje płytek do małej łazienki? Zgodnie z podstawową, powszechnie znaną zasadą, pomieszczenia o niewielkim metrażu lubią jasne barwy. Z tego powodu zawsze dobrym wyborem będą płytki łazienkowe w odcieniach bieli, jasnej szarości czy beżu. Jasne płytki do małej łazienki sprawią, że będzie ona wydawała się większa i przestronniejsza, a jeśli zdecydujemy się na wariant o błyszczącym wykończeniu – będą dodatkowo odbijać światło.

Ważnym aspektem są jednak nie tylko kolory płytek do małej łazienki, ale także wymiary kafli. Jaki rozmiar płytek do małej łazienki jest optymalny? Istnieje przekonanie, że duże płytki do małej łazienki to złe rozwiązanie – uważa się, że wizualnie zmniejszają one wnętrze. Nic bardziej mylnego! Zastanawiając się, jakiej wielkości płytki do małej łazienki są odpowiednie, możemy bowiem swobodnie wybierać spośród modeli różnej wielkości. W takim pomieszczeniu płytki łazienkowe podłogowe czy ścienne w większym rozmiarze mogą w takim wnętrzu prezentować się równie świetnie, co małe.

Chcąc osiągnąć taki efekt, najlepiej postawić na kafelki rektyfikowane, czyli z regularnymi brzegami. Istotny jest również sposób ułożenia płytek – płytki łazienkowe do małej łazienki zaleca się układać przy zastosowaniu bardzo cienkiej fugi. Dzięki temu kafle stworzą jednolitą płaszczyznę, co pozwoli nam łazienkę optycznie powiększyć. Płytki do małej łazienki mogą mieć połyskującą powierzchnię, co dodatkowo rozświetli przestrzeń.

Płytki do małej łazienki – aranżacje dekorów

Wybierając płytki łazienkowe ścienne do małej łazienki, śmiało możemy sięgnąć też po dekory. Te niewielkie, zdobione wzorami kafelki ciekawie ożywiają aranżację i podkreślają jej charakter. Mogą one wręcz odmienić wnętrze, stanowiąc detal, który spina wystrój w spójną całość. Tylko jakie dekory sprawdzą się w małej łazience? Ważne jest, by były one raczej subtelne i nie przytłaczały powierzchni ścian. Takie propozycje dekorów znajdziemy przeglądając między innymi płytki łazienkowe Opoczno. Warto także zwrócić uwagę na kierunek ułożenia dekorów – umiejętnie dobrane i umieszczone poziomo wizualnie poszerzą łazienkę.

Jak układać płytki w małej łazience?

Istotnym aspektem, o którym należy wspomnieć, jest również sposób ułożenia płytek w małej łazience. Pierwsza ważna kwestia to fugi. Jak już wspominaliśmy, decydując się na duże płytki do małej łazienki najlepiej zastosować możliwie najcieńszą fugę – dzięki temu stworzą one niemal jednolitą płaszczyznę. Jeśli zaś wybór padł na kafelki w mniejszym rozmiarze, użyjmy fugi w odcieniu najbardziej zbliżonym do barwy glazury.

Druga kwestia to kierunek ułożenia płytek. Podobnie jak w przypadku dekorów, kafelki umieszczone poziomo optycznie poszerzą i wydłużą wnętrze. Jeśli natomiast zależy nam na tym, by łazienka sprawiała wrażenie wyższej, płytki powinniśmy ułożyć pionowe. Ciekawym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest też rozmieszczenie płytek tylko do 2/3 wysokości pomieszczenia.

Płytki do małej łazienki a styl aranżacji

Dobierając kolor płytek do małej łazienki, ich rozmiar czy wzór, należy zastanowić się, w jakim stylu ma być ona urządzona. Które aranżacje najlepiej sprawdzają się w niewielkich wnętrzach? Mała łazienka w bloku będzie świetnie prezentować się, gdy urządzimy ją w klimacie skandynawskim. Bazą aranżacji mogłyby być białe płytki ścienne, które połączymy z kafelkami imitującymi drewno. Taka mała łazienka z drewnem wygląda na bardziej przestronną, a nawiązanie do naturalnego surowca ociepla wnętrze i nadaje mu przytulny charakter. Inna opcja to mała łazienka w stylu glamour – białe płytki przypominające marmur, zdobione charakterystycznymi żyłkami i smugami, wprowadzą do pomieszczenia pożądaną atmosferę luksusu i elegancji.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady