Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Wanna w łazience - jaka

Wanna w łazience – jak ją wybrać?

Jeśli nasz wybór padł na wannę, co powinniśmy wiedzieć, zanim podejmiemy decyzję o jej zakupie, aby móc prawdziwie cieszyć się wieczornym relaksem w pachnącej pianie?


Przede wszystkim musimy przemyśleć umiejscowienie wanny tak, by wnętrze łazienki było funkcjonalne i wygodne, zwłaszcza przy niestandardowej i ciężko ustawnej przestrzeni oraz spełniało potrzeby domowników. Wanna nie powinna utrudniać poruszania się po łazience, ani blokować innych sprzętów czy wyposażenia. Mając na uwadze miejsce montażu, mamy do wyboru wanny wolnostojące, przyścienne, narożne, do zabudowy.

Dostępność produktów na rynku jest bogata, jeśli chodzi o materiały, kształty i formę, dopasowana do mniejszych i większych przestrzeni, jak i portfeli klientów. Materiały, z których zrobione są wanny to głównie żeliwo, akryl, stal i marmur. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Wanna żeliwna wolnostojąca jest niezwykle stylowa i solidna, ale ciężka i zimna. Wanna akrylowa jest lekka i długo utrzymuje ciepło, ale jest mało odporna na zarysowania. Stal jest relatywnie tania i odporna na uszkodzenia, jednak ciepła woda dość szybko w niej stygnie. Marmur zapewni wysoki komfort, ale jest ciężki i drogi.

Kształt wanny to już nie tylko wąski, klasyczny prostokąt. Popularne są trójkątne lub pięciokątne wanny narożne o jednym zaokrąglonym boku. Dostępne są wanny symetryczne i asymetryczne, okrągłe i owalne. Brzegi wanny mogą być gładkie, ale też dużym popytem cieszą się modele z wyprofilowanym praktycznym siedziskiem. Z kolei pojemność wanny zależy od kształtu, wymiarów, głębokości. Wanny prostokątne są bardziej ekonomiczne w kwestii zużycia wody niż owalne.

Często zapominamy o tak ważnych tematach, jak bateria i obudowa wanny. Niektóre wanny mają otwór na baterię, przy innych umieszcza się ją w ścianie, a w przypadku wanny wolnostojącej musi to być elegancka bateria obok. Obudowa, czy to płytki, panele, mozaika, a może drewno, musi komponować się z pozostałym wystrojem łazienki. Przy okazji obudowy, zastanówmy się, gdzie będziemy odstawiać kosmetyki, czy ustawiać dekoracyjne świece do nastrojowej kąpieli. Może to być szerszy brzeg wanny albo dobudowane półki w przerwie między wanną a ścianą. Pamiętajmy też o łatwym demontażu konstrukcji w razie awarii.