Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak zabudować pralkę? 6 pomysłów na ukrycie pralki!


Jak zabudować pralkę? 6 pomysłów na ukrycie pralki!

Najczęściej zabudowywane sprzęty AGD to na pewno piekarnik z płytą do gotowania oraz zmywarka. Coraz więcej osób decyduje się jednak na ukrycie też innych elementów wyposażenia – takich jak lodówka czy właśnie pralka. Jak zabudować tę ostatnią? Podpowiadamy!

Po co zabudowywać pralkę?

Zabudowywanie dużego AGD jest obecnie na pewno bardzo modne. Trend ten wynika jednak przede wszystkim z wielu zalet tego rozwiązania. Przede wszystkim zabudowa może pozwolić na lepsze wykorzystanie przestrzeni, co jest szczególnie ważne w przypadku niewielkich mieszkań. Drugą ważną zaletą zabudowy jest łatwiejsze utrzymanie czystości – nie trzeba się w takiej sytuacji martwić zalegającym kurzem i brudem za pralką czy pomiędzy bokami urządzenia a ściankami szafek. Ukrycie urządzenia w zabudowie pozwala też na uzyskanie estetycznej i minimalistycznej aranżacji. Podsumowując, można więc stwierdzić, że zabudowanie pralki to po prostu bardzo rozsądne rozwiązanie zarówno do dużych, jak i małych łazienek – oraz kuchni!

Czy każdą pralkę można zabudować?

Czy jednak każdą pralkę można ukryć w zabudowie? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale prosta. Oczywiście na rynku dostępne są dedykowane produkty do umieszczenia w szafkach, z którymi nie ma najmniejszego problemu. Z reguły są one też w pełni ukryte – a więc całość posiada drzwi w kolorze i formie takiej samej, jak pozostałe meble kuchenne czy łazienkowe. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku pralek wolnostojących. Są one oczywiście z definicji przeznaczone do umieszczania osobno. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by ustawić je po prostu w szafie, wnęce czy pod blatem. Jedynym problemem w tym przypadku może być jedynie odpowiednie dopasowanie całości, by wyglądała estetycznie. W sytuacji, gdy stawiamy na sprzęt dedykowany do zabudowy, problem ten nie istnieje. Dodatkowo też pralki tego typu często posiadają dodatkowe elementy wygłuszające, co pozwala na wyciszenie jej pracy i ograniczenie drgań.

Mała łazienka — 10 rozwiązań do niej

Pomysły na zabudowanie pralki

Sposób zabudowy pralki jest oczywiście pochodną wybranego urządzenia oraz własnych potrzeb i możliwości. Dlatego też warto znać różne opcje, by wybrać, tą najbardziej odpowiednią.

Jak zabudować pralkę w łazience?

Klasycznym rozwiązaniem jest oczywiście umieszczenie pralki w łazience. W tym przypadku najczęściej stosuje się jedno z dwóch rozwiązań:

  • • Ustawienie pralki wolnostojącej we wnęce lub też całościowe zabudowanie jej w narożniku pomieszczenia.
  • • Zabudowanie pralki jedynie od góry przy użyciu blatu lub szafki wiszącej.

Oba rozwiązania przeznaczone są raczej dla urządzeń wolnostojących, choć w pierwszym przypadku można też zastosować pralki do zabudowy. Co warte podkreślenia, najlepszym miejscem często będzie sąsiedztwo szafki na umywalkę – z racji bliskości dostępu wody.

Sprzęty wolnostojące czy zabudowane

Jak ukryć pralkę ładowaną od góry?

Mimo że w dalszym ciągu najpopularniejsze są pralki ładowane od przodu, to grono osób decyduje się na modele z drzwiami od góry. Rozwiązanie takie ma swoje zalety, które są szczególnie widoczne w przypadku bardzo małych łazienek. Co jednak oczywiste, pralek tego typu w zasadzie nie da się umieścić pod blatem czy szafką. Oczywiście w teorii można by kupić blaty kuchenne lub łazienkowe o niewielkiej grubości i wywiercić w nich odpowiedni otwór, jednak na pewno nie byłoby to estetyczne. Jedyną opcją zabudowy w tym przypadku jest wykorzystanie wnęki i obudowanie boków urządzenia.

Jak ukryć pralkę w kuchni?

Pralka z reguły kojarzy się z łazienką. Jednak w niektórych sytuacjach dobrym pomysłem może okazać się umieszczenie jej w kuchni. Najczęściej rozwiązanie takie stosuje się w przypadku bardzo małych łazienek, w których liczy się każdy metr kwadratowy przestrzeni. Umieszczając pralkę w pomieszczeniu do gotowania, można ją ukryć w częściowej zabudowie – ustawiając ją jedynie pod blatem, lub też całkiem zabudować. W tym drugim przypadku także można wykorzystać dedykowane AGD lub też po prostu wstawić pralkę do odpowiednio dużej szafki.

Dlaczego warto wybrać wysoką zabudowę w małej kuchni?

Zabudowanie pralki to na pewno modne obecnie rozwiązanie. Dlatego też warto pamiętać, że nawet wolnostojące modele można częściowo lub w całości ukryć w łazience czy kuchni. Przygotowując remont tych pomieszczeń, zawsze warto też przyjrzeć się innym produktom w ofercie naszego sklepu – jak np. meble kuchenne i łazienkowe, umywalki nablatowe, umywalki meblowe, umywalki łazienkowe, wanny, prysznice i wiele więcej!