Małe łazienki „domyślnie” łączy się obecnie z kabinami prysznicowymi. Podejście takie w zasadzie nie powinno nikogo dziwić, gdyż rozwiązanie to jest najprostszą receptą na zaoszczędzenie nieco przestrzeni. Z drugiej jednak strony, nie każdy jest miłośnikiem kąpieli pod natryskiem, wanny posiadają też dodatkowe walory użytkowe, szczególnie cenne jeśli w domu obecnie są małe dzieci. Dlatego też wiele osób mimo wszystko rozważa montaż tego elementu pomimo niewielkiej ilości miejsca. W praktyce zresztą z reguły się to udaje, szczególnie jeśli łazienka ma powierzchnię powyżej 4-5 metrów kwadratowych. Pomagają przy tym też sami producenci, którzy oferują bardzo szeroką gamę produktów, umożliwiających idealnie wkomponowanie wanny w dostępną przestrzeń. Z całą pewnością więc połączenie wanny z małym pomieszczeniem jest możliwe, choć niekoniecznie łatwe. Jednak jeśli mamy wystarczająco dużo chęci, by bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu, to na pewno uda się nam uzyskać bardzo ciekawy efekt.
Jak już wspomnieliśmy, liczba dostępnych na rynku wanien jest obecnie olbrzymia – a projektanci i producenci na pewno nie powiedzieli w tym zakresie ostatniego słowa. Dlatego też warto się zorientować, z jakich opcji można obecnie skorzystać. Najpopularniejsze typy wanien, to:
Oprócz nich wyróżnić należy też wanny asymetryczne – o nietypowych kształtach oraz wanny wolnostojące. Te ostatnie z reguły są także prostokątne, jednak rzadko kiedy stosuje się je w małych łazienkach – raczej są one dedykowane do większych pomieszczeń. W tym miejscu warto też dodać, że w zależności od produktu, często dokupić trzeba też stelaże do wanien oraz obudowy do wanny.
A jakie wanny wybrać do konkretnych małych łazienek? To oczywiście zależy od potrzeb i co ważne – układu pomieszczenia. W przypadku długich i wąskich przestrzeni większość osób poleca umieszczenie wanny prostokątnej do zabudowy na ścianie przeciwległej do drzwi. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie przestrzeni i ułatwi umieszczenie umywalki i toalety na bocznych ścianach. Bardziej kwadratowe pomieszczenie lub szerokie i krótkie będą z kolei dobrym miejscem do wkomponowania wanny narożnej. W każdym przypadku trzeba jednak pamiętać, o nie przesadzaniu z wielkością tego elementu wyposażenia. Duże wanny, mające po 180-200 cm długości mogą czasem po prostu się nie zmieścić w łazience lub też zająć zbyt dużą część ich powierzchni użytkowej. Z drugiej strony wanny przyścienne czy narożne mogą być bardzo dobrą opcją na wykorzystanie maksymalnej ilości miejsca w małych łazienkach ze skosami.
Co jasne, urządzanie małej łazienki z wanną nie może ograniczyć się tyko do wybrania idealnego miejsca do kąpieli. Równie ważne jest też dokupienie innych elementów wyposażenia, jak szafki z umywalką, meble łazienkowe, baterie łazienkowe czy też zestaw podtynkowy WC. Konieczne będą też takie dodatki, jak lustra, grzejniki łazienkowe, oświetlenie łazienkowe czy maty antypoślizgowe oraz inne akcesoria łazienkowe. Wszystkie wymienione kategorie produktów oraz wiele więcej przydatnych rozwiązań znaleźć można oczywiście w naszym sklepie. Przed zakupem warto jednak też zajrzeć do naszych inspiracji, które na pewno pomogą w urządzeniu idealnej łazienki.
Mała łazienka z wanną? To naprawdę może się udać! W takiej sytuacji koniecznie trzeba jednak poszukać dobrych rozwiązań i projektów, które pozwolą na stworzenie idealnej przestrzeni.
Czytaj także: