Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Czym obudować wannę

Dlaczego i czym warto obudować wannę?

Wannę warto obudować z powodów estetycznych, daje to nieskończone możliwości aranżacji, jak również łatwość utrzymania łazienki w czystości. Chyba, że postawimy na stylową żeliwną wannę na rzeźbionych nóżkach w centralnym punkcie łazienki czy pokoju kąpielowego lub wannę wpuszczaną w podłogę. Stała obudowa wanny jest potrzebna szczególnie dla wanny emaliowanej, gdyż materiał ten nie utrzymuje temperatury, co powoduje, że woda w niej szybko się wychładza.


Prysznic z brodzikiem

Zwykle do każdego modelu wanny przyściennej lub narożnej dedykowana jest obudowa i są to często płytki czy mozaika, które dobieramy tak, aby pasowały do całej łazienkowej stylistyki. Dzięki specjalnym, styropianowym stelażom, także łuki wanny mogą być obłożone płytkami. Obudowa z płytek, wyrównana z brzegiem wanny, może dać dodatkową powierzchnię na odstawianie kosmetyków, używanych w trakcie kąpieli, odkładanie lektur bądź ustawianie dekoracyjnych świec i akcesoriów, gdy chcemy stworzyć wyjątkowy klimat.

Dobrym rozwiązaniem jest wodoodporny tynk dekoracyjny, który umieszcza się na nośniku polistyrenowym. Obudowa jest przygotowywana dla konkretnego typu wanny, przyklejana do podłoża, a wanna osadzona w środku. Taka obudowa utrzymuje ciepło wody i wycisza odgłosy podczas jej nalewania.

Bardzo popularne są panele maskujące. Wykonane są one z tego samego materiału i w kolorystyce, jak wanna. Gładka powierzchnia paneli z minimalną liczbą łączeń, ułatwia pielęgnację i pozwala na łatwy demontaż w przypadku awarii. Mocowane są do specjalnych wsporników albo na zatrzaski, bezpośrednio do krawędzi wanny i do ściany.

UWAGA! Wanna powinna być wyposażona w instalację umożliwiającą rewizję przez korek, w nośniku, obmurówce lub obudowie z płyt. Jeśli takiej nie posiada, otwór rewizyjny należy pozostawić w okolicy syfonu wanny. To istotne w przypadku awarii i zapobiega rujnowaniu płytek. Z kolei wanna akrylowa nie może być zamurowana stałe. Elementem nośnym jest tu wzmocnione dno z regulowanymi nogami. Między górną powierzchnią obmurówki, a krawędzią wanny należy zostawić szparę min. 2-3 mm, którą wykańcza się silikonem po montażu.