Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Panele winylowe na ścianie w kuchni – nowy trend!

Panele winylowe na ścianie w kuchni – nowy trend!

Jednym z ciekawszych i stosunkowo nowych rozwiązań podłogowych są panele winylowe. Przebojem wdarły się one na rynek i bardzo szybko znalazły grono wiernych fanów. Ich zalety zostały też szybko wykorzystane w innych zastosowaniach – i trafiły one także na ściany polskich mieszkań i domów. Czy jednak to na pewno dobry pomysł?

Panele winylowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Pisząc o panelach winylowych, dobrze jest rozpocząć od wyjaśnienia ich nazewnictwa. Terminem tym czasem określa się bardzo zróżnicowane produkty z polichlorku winylu – czyli klasyczne panele podłogowe, czy też panele ścienne oraz inne artykuły służące do wykańczania ścian. Warto o tym pamiętać, by nie być potem zdziwionym w trakcie poszukiwania rozwiązań dla siebie. Szczególnie że wiele opcji przeznaczonych na podłogi można także umieszczać na ścianach. Wymóg w tym przypadku jest w zasadzie jeden – montaż musi być wykonany przy użyciu kleju, a nie na click. Z kolei panele dedykowane na ściany z reguły nie nadają się na podłogi, z racji mniejszej stabilności i wytrzymałości na ścieranie. Niezależnie od wybranego rozwiązania, każdy produkt tego typu będzie odporny na wodę, co jest bardzo ważne w przypadku umieszczania ich w łazience czy kuchni. Z punktu widzenia aranżacji dobrą informacją jest też rosnąca z każdym dniem liczba dostępnych wzorów. Niezależnie więc od tego, czy potrzebne nam klasyczne panele winylowe dąb, czy też łazienkowe panele winylowe marmur – bez trudu trafimy choć kilka produktów o odpowiednim wyglądzie.

Panele podłogowe na ścianę – czy to dobry pomysł?

Z całą pewnością wszystkie panele winylowe klejone to ciekawe i bardzo użyteczne rozwiązania dla domów i mieszkań. Jednak czy aby na pewno używanie ich na ścianie to dobry pomysł? Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od naszego pomysłu na wykończenie poszczególnych pomieszczeń. Z punktu widzenia użytkowego ich rola jest zbliżona do klasycznych płytek. Mają one więc za zadanie chronić ścianę przed nadmiernym zabrudzeniem i nasiąkaniem wodą czy tłuszczem oraz jednocześnie ułatwiać jej czyszczenie. Nie mniej ważne są też jednak kwestie estetyczne. Panele winylowe jasne czy ciemne mają po prostu dobrze wyglądać przez wiele lat i stanowić ważny element aranżacji. Z racji dużego wyboru wzorów, można nimi pokrywać całe ściany, ich części czy też używać ich jako elementów dekoracyjnych. Co przy tym godne uwagi, ich sporą zaletą okazuje się w tym przypadku łatwość ich montażu oraz wymiany. Sprawia ona, że w odróżnieniu od płytek ceramicznych, powierzchnie winylowe są dużo lepsze z punktu widzenia remontów i zmian wystroju. Jeśli więc lubimy stosunkowo często „coś zmienić” w swoim domu, to z całą pewnością będą one rozwiązaniem idealnym.

Jak wykorzystać panele winylowe na ścianie w kuchni?

Ścienne panele winylowe białe, imitujące beton czy też płytki można wykorzystać w prawie każdym pomieszczeniu. Najczęściej trafiają one do kuchni, co zresztą nie powinno szczególnie dziwić. W ich przypadku bardzo ważna jest ich odporność na wilgoć, różnice temperatur oraz typowe zabrudzenia. Oczywiście panele winylowe do kuchni ułożyć można zarówno na podłogach, jak i ścianach, podobnie jak klasyczne płytki. W tym drugim przypadku bez trudu możemy je jednak wkleić w taki sposób, by były idealnie dopasowane do mebli, a w przypadku zmian szybko zmienić ich układ lub poszukać całkiem nowego produktu. Oczywiście wybór konkretnych wzorów zawsze zależny będzie od pomysłu na aranżacje. Popularne panele winylowe szare imitujące beton najlepiej sprawdzą się w minimalistycznych czy industrialnych kuchniach. Te bardziej zdobne, przypominające klasyczne płytki czy drewno będą z kolei bardziej odpowiednie do pomieszczeń klasycznych – i to zarówno w stylu glamour, jak i bardziej rustykalnych konwencjach.

Na co zwrócić uwagę podczas montażu paneli winylowych na ścianie?

Kończąc temat paneli na ściany w kuchni, koniecznie trzeba też dodać kilka słów na temat ich montażu. Ogólnie rzecz biorąc, jest on stosunkowo bardzo prosty i nie powinien sprawić trudności nawet niezbyt doświadczonym osobom. Aby uzyskać odpowiedni efekt, koniecznie trzeba jednak pamiętać o czterech kwestiach:
- wyrównaniu ścian – gdyż panele winylowe są cienkie i nierówności mogą być widoczne,
- dokładnym przyklejeniu – by dobrze trzymały się ścian i nie odpadły po kilku miesiącach czy latach,
- zabezpieczeniu szczelin – bez tego woda będzie dostawać się pod panele,
- zwróceniu uwagi na poziom i pion – nawet niewielkie odchyły na ścianie będą od razu widoczne.
Panele winylowe na ścianie? Wbrew pozorom, to bardzo dobry pomysł! Na pewno więc warto pomyśleć o takim wykończeniu kuchni czy łazienki!