Materiały na ścianę w kuchni przy stole: trwałość, styl i praktyczność w jednym
Redakcja Komfort
Czym powinna się wyróżniać ściana przy stole w kuchni?
Poszczególne strefy w domu można różnicować pod względem użyteczności. Z niektórych pomieszczeń korzystamy „łagodnie" – wchodzimy do nich w czystym obuwiu lub boso, np. do sypialni. Są też pomieszczenia zdecydowanie bardziej narażone na różne niekorzystne czynniki – ganek, przedpokój, kuchnia, czy jadalnia.
Do wnętrz, przed którymi stawia się szczególnie dużo wymagań, trzeba zaliczyć właśnie kuchnię i jadalnię. Tam mamy do czynienia nie tylko z potencjalnie dużym ryzykiem uszkodzeń mechanicznych (np. przy przesuwaniu krzeseł blisko ścian), ale też z parą wodną, tłuszczem i zachlapaniami. Strefą najbardziej narażoną wydaje się być przestrzeń nad kuchenką, ale osoby, które miały już do czynienia z małymi dziećmi lub nawet dorosłymi gośćmi – z pewnością potwierdzą, że to na ścianie w pobliżu stołu gromadzi się najwięcej plam. Aranżując takie pomieszczenie, warto więc zwrócić szczególną uwagę na wytrzymałość materiału i dowiedzieć się, co na ścianie w kuchni przy stole pozwoli na łatwe utrzymanie porządku i ochroni ten obszar przed nadmiernymi zabrudzeniami.
Ciekawe i praktyczne pomysły na ścianę w kuchni przy stole
Jeśli masz do dyspozycji sporą jadalnię, gdzie stół stoi z dala od ścian, estetyka może nieco ustąpić funkcjonalności. Ale gdy nie wiadomo, jak zmieścić stół w małym salonie, często pozostaje jedna opcja, czyli usytuowanie go tuż przy ścianie. Wiedz jednak, że wybierając jedną z naszych propozycji, absolutnie nie musisz rezygnować z modnego designu! Przedstawiamy propozycje sprawdzające się w nowoczesnych wnętrzach, które są wysoce odporne na zmywanie i szorowanie.
Standard i funkcjonalność – płytki ceramiczne
Płytki sprawdzają się na podłogach, ścianach, schodach i parapetach. Mogą wydawać się „oklepane", ale nie ma szans, aby zaprzeczyć ich funkcjonalności – są odporne na wysokie i niskie temperatury, zabrudzenia, a nawet dość mocny nacisk. W kuchniach, jadalniach i salonach zwykle kładzie się je na podłogach. Wyjątkiem jest przestrzeń nad blatem kuchennym. Ciekawy wzór, zwłaszcza w dużym formacie, warto wykorzystać również na ścianie przy stole.
Ściana za stołem w najpiękniejszym wydaniu – farba
W nowocześnie urządzonych wnętrzach szybkim i tanim sposobem na zaaranżowanie ściany w kuchni jest wybór wysokiej jakości farby. To najprostszy sposób na stworzenie przestronnego, modnego wnętrza. Ochronę ściany w jadalni i kuchni zapewni farba lateksowa, którą można łatwo myć.
Okładzina w postaci winylowych paneli ściennych
Coraz częściej decydujemy się wykańczać wnętrza z pomocą oryginalnych propozycji. Wypróbuj przeniesienie odpornego na wilgoć materiału z podłogi na ścianę. W ten sposób stworzysz niebanalną dekorację ścienną, która sprosta wymaganiom pod względem odporności i estetyki. Wykorzystaj panele winylowe jako oryginalną dekorację ścian lub specjalne, samoprzylepne tapety winylowe, dostępne w szerokiej gamie wzorów i kolorów.
Modna, wysokiej jakości fototapeta do jadalni
Ściana nad stołem w kuchni często jest idealnym tłem pozwalającym na podkreślenie wybranego nurtu. Warto więc powiesić na niej rozmaite dekoracje ścienne. Nie będą one jednak praktyczne w kwestii porządków, zwłaszcza przy ograniczonym metrażu i niewielkim odstępie między stołem a ścianą. Świeżość do wnętrza możesz wprowadzić dzięki wzorzystej tapecie lub fototapecie. Ciekawy motyw będzie idealnym tłem dla zestawu jadalnianego.
Beton strukturalny na ścianie przy stole kuchennym
Beton architektoniczny od kilku lat cieszy się popularnością w nowoczesnych aranżacjach. Podobnie jak cegła, pasuje świetnie do stylu industrialnego, ale jako element dekoracyjny na jednej ze ścian odnajduje się też w innej stylistyce. Możesz ozdobić nim całą ścianę, wybierając kolor i strukturę pasującą do Twojej kuchni, jadalni i salonu.
Elegancka, angielska boazeria jako szykowna dekoracja wnętrz
Kolejną propozycją do wykończenia ściany nad stołem jest sztukateria. Wystarczy przykleić eleganckie listwy na ścianie – przed lub po jej pomalowaniu. Inną opcją jest dekoracja tylko jej połowy, czyli na wzór angielskiej boazerii. Opcja ta świetnie odnajdzie się w szykownych przestrzeniach w stylu glamour, jak również w nowoczesnych, minimalistycznych kompozycjach.
Wybierz solidny stół kuchenny i proste metody zabezpieczenia ściany
Modne wystroje najczęściej są kombinacją maksymalnie 2–3 pasujących do siebie stylów, a w otwartej przestrzeni często skupia się na jednym nurcie. Gdy jedynym wolnym miejscem do jedzenia okazuje się stół w salonie, aranżacja kuchni i pokoju dziennego powinna być spójna. Bywa to utrudnieniem, bo do salonu raczej nie wybiera się solidnych materiałów na wykończenie ścian. Jak w takich i innych przypadkach zadbać o trwałość aranżacji? Pomyśl o prostych rozwiązaniach, takich jak np.:
Pomyśl też o kolorystyce. Drewniany stół z widocznymi sękami i innymi naturalnymi przetłoczeniami łatwo odnowić w przypadku uszkodzeń. Jasne tonacje drewna są najłatwiejsze w utrzymaniu czystości. Te ciemniejsze są eleganckie, ale osadzający się na nich kurz może być widoczny każdego dnia. Z kolei biały stół i krzesła do jadalni teoretycznie wydają się być trudne w utrzymaniu czystości. Są to jednak pozory, bo na jasnych odcieniach drewna i materiałach drewnopodobnych nie widać kurzu.
Redakcja Komfort