Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak zakończyć panele przy schodach – krok po kroku


Jak zakończyć panele przy schodach – krok po kroku

Eleganckie panele to w dalszym ciągu bardzo użyteczne i modne rozwiązanie na podłogę w domu. Aby jednak w pełni cieszyć się wyglądem takiej posadzki, koniecznie trzeba ją odpowiednio wykończyć. Jak to zrobić w sytuacji, gdy panele łączą się ze schodami? Podpowiadamy!

Panele przy schodach – czy to duży problem?

Każdy, kto bliżej interesował się panelami podłogowymi, wie, że ich układanie nie jest szczególnie trudne. To oczywiście prawda, choć jak w każdej sytuacji, i tutaj konieczne jest pamiętanie o kilku niuansach. Jedną z najważniejszych kwestii jest zadbanie, by panele po ułożeniu nie przylegały ściśle do ściany. Dlatego też powszechnie używane są specjalne kliny, które pozwalają na zachowanie szczelin dylatacyjnych o odpowiedniej szerokości. Pozwalają one na swobodne pracowanie podłogi, która nie tylko rozszerza się i kurczy pod wpływem zmian temperatury.

Panele klasyczne z założenia układa się w systemie podłogi pływającej, która nie jest w żaden sposób związana na stałe z podłożem czy też innymi elementami konstrukcyjnymi. Sprawia to, że przestrzeń dylatacyjną trzeba po prostu zasłonić – by nie psuła ona estetyki, nie zbierał się w niej brud i nie mogła przez nią dostać się woda. Z reguły wykorzystuje się do tego odpowiednie listwy z PCV lub drewna, które montowane są bezpośrednio do ściany w taki sposób, by przylegały do paneli, ale ich nie blokowały. Niestety jednak nie wszędzie można z nich skorzystać – jest to często utrudnione w przypadku łączeń z innymi typami nawierzchni, w drzwiach, przy oknach balkonowych czy właśnie schodach. Wówczas zastosować trzeba inne rozwiązania – które przedstawimy w kolejnych akapitach.

Jakie panele wybrać? Poradnik KOMFORTU

Jak układać panele przy schodach – najważniejsze informacje!

Nim jednak przejdziemy do samego wykończenia paneli przy schodach, zwróćmy uwagę na sam proces ich układania. Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na szerokie panele podłogowe, panele rozmiar XXL czy wąskie panele podłogowe, zawsze musimy zadbać o ich odpowiednie docięcie i pozostawienie szczeliny dylatacyjnej. Będzie ona miała różny charakter, w zależności od tego, czy układamy posadzkę przy schodach prowadzących w górę, czy w dół.

W pierwszym przypadku, jeśli same schody nie są jeszcze wykończone, to szerokość otworu musi uwzględniać grubość materiału mocowanego do stopnia. W drugiej sytuacji szerokość szczeliny musi być dopasowana do wykończenia powierzchni ostatniego stopnia.

W tym miejscu trzeba też zadbać o zachowanie równego poziomu – nawet kilkumilimetrowy prób między stopniem, a podłogą może być po prostu niebezpieczny. Ważną informacją dla właścicieli jest też na pewno fakt, że w omawianym przypadku nie musimy przejmować się rodzajem kładzionej nawierzchni, mogą być to zwykłe panele podłogowe z fugą lub bez panele na korytarz, panele pod ogrzewanie podłogowe czy panele podłogowe układane w jodełkę.

Jak układać panele podłogowe z V-fugą?

Wykończenie paneli przy schodach – 4 możliwości

Samo wykończenie paneli przy schodach wykonać można na kilka sposobów. Dlatego też poniżej przedstawiamy cztery najbardziej popularne opcje.

  • 1. Listwa na kołki – stosowana w przypadku schodów w dół. Może być ona całkiem płaska lub też zaokrąglona. Do mocowania z reguły wykorzystywane są kołki rozporowe lub też szybkiego montażu. To trwała i niedroga opcja, której montaż wymaga wiercenia w podłożu.
  • 2. Wypełnienie z korka – to dosyć nowe rozwiązanie zarówno przy schodach w dół, jak i w górę. Sam korek może być w postaci masy lub cienkich pasków. Użycie go pozwala na uzyskanie idealnie płaskiej powierzchni, sama technologia ma jednak też pewne wady – przede wszystkim wymaga idealnego docięcia paneli, a paski korka wciśnięte w dylatacje po pewnym czasie mogą się kruszyć.
  • 3. Ćwierćwałki – używane w przypadku schodów prowadzących do góry. Listewki tego typu są estetyczne i łatwe w montażu, na ogół wykonane z drewna lub PCV. Montując je, trzeba oczywiście pamiętać o przytwierdzeniu ich tylko do stopnia, a nie paneli.
  • 4. Profile U lub L – takie metalowe lub plastikowe listwy używa się z reguły pod schodami. Cechuje je wysoka estetyka, łatwość montażu i wytrzymałość. Co jednak kluczowe, w przypadku wariantu U konieczne jest założenie go w trakcie układania paneli, gdyż później może być to bardzo trudne.

Jak zakończyć panele przy schodach?

Wykończenie paneli przy schodach – krok po kroku

A jak przeprowadzić sam montaż wykończeni paneli przy schodach? Sama procedura w zasadzie nie różni się względem instalacji innych listew – np. pod drzwiami czy na ścianach. Poza wspomnianymi profilami U pozostałe listwy czy korek instaluje się po ułożeniu podłogi i wykończeniu schodów (a przynajmniej ich najwyższych/najniższych stopni). Kluczową kwestią jest oczywiście odpowiednio trwałe mocowanie, które powinno zostać wykonane zgodnie z wytycznymi producenta. Na pewno nie warto „oszukiwać” i wiercić otworów pod np. co drugi kołek, gdyż skutkiem tego może być zbyt luźne połączenie całości. Na koniec trzeba też jeszcze raz podkreślić, by nigdy nie mocować krawędzi paneli na stałe, gdyż grozi to uszkodzeniem podłogi.

Dlaczego warto kupić panele laminowane

Podobnie jak w przypadku ściany czy drzwi, panele trzeba wykończyć także przy schodach. Pomóc w tym mogą produkty z naszego sklepu Komfort.pl, a którym znaleźć można zarówno same podłogi najlepszych producentów – jak np. panele Quick Step, jak i różnego rodzaju listwy i inne akcesoria do paneli.

Jaki podkład pod panele na nierówną podłogę wybrać?