Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
 1. Komfort

Jak dobrać kolor paneli podłogowych?


Jak dobrać kolor paneli podłogowych?

Jaki jest najczęściej spotykany rodzaj podłóg w polskich domach? Z pewnością jednym z liderów będą panele podłogowe. Ich popularność przekłada się oczywiście na olbrzymią wręcz liczbę dostępnych na rynku produktów. Bogactwo to czasem tworzy wręcz problem z wyborem tych „idealnych” desek. Dlatego też w tym tekście podpowiadamy, jak perfekcyjnie dobrać kolor paneli podłogowych.

Kolory paneli podłogowych – jakie mamy możliwości?

Dlaczego tak wiele osób wybiera panele podłogowe? Przede wszystkim z racji ich użyteczności, łatwego montażu, stosunkowo dużej wytrzymałości i użyteczności. O ostatecznym wyborze konkretnego produktu decyduje jednak z reguły jego estetyka. I nie powinno to szczególnie dziwić, szczególnie że większość obecnie dostępnych paneli znanych producentów oferuje przynajmniej przyzwoitą jakość. Wygląd paneli to z kolei ta z ich cech, którą widać na zewnątrz. Zły dobór w tym przypadku nie daje z kolei w zasadzie żadnego pola manewru. Spośród jakich kategorii produktów można obecnie wybierać?

 • Panele jasne – to ogólna kategoria, do której zaliczyć można produkty jasnobrązowe, panele bielone czy też jasnoszare.
 • Panele ciemne – do tej grupy zaliczyć można wszystkie wzory w odcieniach ciemnego brązu, grafitu czy intensywnych szarości.

Jak widać, podział na jasne i ciemne panele podłogowe jest bardzo ogólny i w zasadzie niewiele mówi. Co więcej, obecnie oprócz produktów drewnopodobnych coraz popularniejsze są także panele imitujące płytki, które również mogą być wykończone w najróżniejszy sposób.

Panele bielone – podłoga inna niż wszystkie!

Odcień i wzór paneli – dlaczego są tak ważne?

Posługiwanie się więc ogólnymi kategoriami wyglądu paneli nie ma więc większego sensu. Dużo rozsądniejsze jest zwracanie uwagi na odcień, wzór czy fakturę poszczególnych produktów. W praktyce to one decydują o dobrym dopasowaniu paneli do ścian i mebli. Najlepszym przykładem jest w tym przypadku dobieranie podłogi do ciemnych mebli. W takiej sytuacji często poleca się wybranie jasnej podłogi. Czy jednak delikatnie brązowe panele będą trafnym wyborem do grafitowych nowoczesnych szafek? Z całą pewnością nie!

Szare panele podłogowe – w jakich wnętrzach się sprawdzą?

Jaki kolor paneli będzie najlepszy

Co więc zrobić, by dobrze dobrać panele podłogowe? Przede wszystkim trzeba zacząć od własnego pomysłu na dane pomieszczenie. Kupując osobno i bez większego planu poszczególne elementy wystroju, bardzo łatwo możemy popaść w poważne designerskie kłopoty. Oczywiście z reguły prędzej czy później znajdziemy produkty, które będą pasowały do już nabytych mebli czy podłóg. Jednak nierzadko będzie wiązało się to z kompromisami estetycznymi lub też wyższymi wydatkami. Dlatego też poniżej podpowiadamy, jak podejść do omawianego problemu i wybrać idealny kolor paneli.

Jak dobrać panele do drzwi

Pierwszym krokiem w kierunku zakupu doskonale dopasowanej podłogi jest zwrócenie uwagi na drzwi. Dla wielu osób może być to spore zaskoczenie, jednak kolejność taka ma sens i wynika z trzech przesłanek:

 • Drzwi do poszczególnych pomieszczeń z zasady osadza się przed wykończeniem ścian i podłóg. Dlatego też muszą być zakupione jako pierwsze.
 • W praktyce drzwi są wymieniane stosunkowo rzadko. Dlatego też, jeśli decydujemy się na remont, to musimy wziąć je pod uwagę.
 • Siłą rzeczy drzwi rzucają się w oczy. Ich niedobranie jest więc trudne do ukrycia, a przemalowanie nie zawsze da pożądany efekt.

A jak dobrze dobrać panele do drzwi? Większość specjalistów zaleca, by w tym przypadku stosować regułę podobieństwa – i to nie tylko w kwestii koloru, ale też materiału.

Jak dobrać panele do ścian

Aby zakupić odpowiednią podłogę, koniecznie trzeba ją też dobrać do ścian. W tym przypadku mamy w zdecydowanie większą dowolność, choć nie da się ukryć, że niektóre połączenia mogą stwarzać problemy. Należą do nich:

 • Panele podłogowe czarne i ściany w ciemnych odcieniach – pokój taki może okazać się bardzo mroczny nawet w przypadku dodania jasnego wyposażenia.
 • Panele podłogowe intensywnie brązowe i niebieskie ściany – kolory te po prostu słabo do siebie pasują, a są dość często wybierane.
 • Panele podłogowe szare i ściany w żywych kolorach – połączenie takie może się udać, jednak wymaga naprawdę dobrego dobranie odcieni, mebli i innych dodatków.

Jak dobrać panele do mebli

Ostatnim etapem jest zawsze dobranie koloru paneli do posiadanych lub przewidywanych mebli. Działanie to wykonujemy na końcu nie przez przypadek – szafy muszą w końcu być dopasowane zarówno do ścian, jak i podłóg. Specjaliści od aranżacji wnętrz często podpowiadają, by w tym przypadku także podążać zasadą podobieństwa lub kontrastu. Dlatego też:

 • Jeśli ściany i podłogi są raczej ciemne, to meble powinny być jasne.
 • Stawiając na panele podłogowe białe i jasne ściany, dużo lepiej wybrać nieco bardziej wyraziste szafy i dodatki.
 • W sytuacji, gdy ściany mocno kontrastują z podłogą bezpieczniej dobrać meble pod kolor paneli.

Oczywiście powyższe uwagi to tylko ogólne wytyczne, którymi warto się kierować. Z pewnością jednak zwrócenie uwagi na te kwestie pomoże uchronić nas przed kompletnie nieudanym zakupem. Ostateczny wybór zawsze powinien jednak być uzależniony od własnych upodobań – gdyż to w końcu Twój dom czy mieszkanie!

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady