Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Folklor na salonach

Folklor na salonach

Styl folkowy podbił nasze serca i mieszkania! Co zrobić, żeby na dłużej rozgościł się w Twoim mieszkaniu?

Styl folkowy to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie klimat stylu rustykalnego, a jednocześnie chcą wprowadzić do swojego domu energię i kolory. Ze względu na panującą obecnie modę, na rynku kupić można dowolne dodatki z ludowym wzornictwem. Pozwala to na stworzenie kreatywnej i unikalnej aranżacji, której podstawę stanowią naturalne materiały: drewno, wiklina, filc, koronki, zwierzęce skóry, wełna, len, ceramika.


Kolory

W tradycyjnie rozumianej koncepcji wnętrza folkowego wyposażenie pomieszczenia wykonane jest z naturalnych materiałów, dlatego w aranżacjach tego typu nie brakuje charakterystycznych dla drewna odcieni brązu, które ocieplają pomieszczenie. We wnętrzach w stylu folkowym dominują kolory podstawowe (czerwień, żółć, niebieski), ale nie zabraknie także zieleni, różu, żółci, pomarańczowego, a także fioletowego. Barwy zestawione są ze sobą często na zasadzie kontrastu, dlatego wykorzystywane odcienie zawsze charakteryzują się dużym nasyceniem. Dla podkreślenia różnicy między kolorami we wzornictwie folkowym nieraz stosuje się czarne tło.

Nowoczesne interpretacje różnią się od tradycyjnej przede wszystkim szerszą paletą barw, w której pojawiają się także pastele. Wnętrza nie są aż tak surowe, ponieważ koncepcja nie opiera się na odtwarzaniu swojskiego klimatu i symbolicznego nawiązywania do kultury polskiej wsi, a jedynie na ożywianiu wnętrza feerią kolorów i charakterystycznym wzornictwem, znanym z tradycyjnych strojów i słynnych, kolorowych wycinanek.


Dodatki i wyposażenie

Najbardziej dopasowanymi do wnętrz folkowych dodatkami są rękodzieła: ręcznie tkane obrusy, wyszywane poszewki na poduszki, koronkowe zasłony i malowana ceramika. Typowe, kwiatowe ornamenty można wprowadzać do wnętrza także poprzez oprawione w ramy grafiki, fototapety lub w przypadku osób z artystycznym zacięciem, poprzez samodzielnie wykonane malunki. Wzorami folkowymi można ozdabiać nie tylko ściany, ale także drewniane meble: szafy, stoły, toaletki, ramy łóżka czy skrzynie o rustykalnym charakterze.


Naturalne drewno i dywany

Wszędzie gdzie to możliwe, najlepiej eksponować naturalne drewno. W nowoczesnych aranżacjach często podkreśla się piękno jego nieregularnej faktury poprzez niedokładne muśnięcia białą farbą – ten zabieg można stosować w przypadku drewnianych drzwi, framug czy mebli. Jeśli chodzi o podłogę, w koncepcję najbardziej wpisują się długie deski z rodzimych gatunków drewna, o wyraźnie zarywanych słojach. We wnętrzu tego typu dobrze sprawdzają się: Jesion Voila, Jesion Lemon Sorbet, Orzech Georgia czy Dąb Gentle. Jeśli budżet na wystrój jest nieco niższy, można zdecydować się na panele (idealna byłaby Sosna Toskańska lub Dąb White Pepper Xpert Pro 7), a nawet na wykładzinę elastyczną o wzorze nawiązującym do wyglądu drewna (np. Chosen Woods Dąb Bourbon lub Jukon Świerk Beżowy).

Wnętrza folkowego nie sposób nazwać minimalistycznym, dlatego dekorując w tym stylu możemy pozwolić sobie na stosowanie wielu dodatków na raz. Na podłogę najlepiej położyć dywan. Może być to nawiązujący do rustykalnego klimatu futrzak w typie Peau de Mouton, imitujący owczą skórę lub bogato zdobiony model w klimacie retro (np. Vintage Blue, Vintage Azul). W konwencję wpisują się także dywany z motywami roślinnymi jak: Country Leaves czy Belis Blossom.