Remont kuchni w bloku – wszystko, co musisz wiedzieć

Redakcja Komfort

Remont kuchni w bloku – określ zakres prac
W pomieszczeniu takim jak kuchnia remont wiąże się z szeregiem prac demontażowych, instalatorskich, montażowych i wykończeniowych. Trzeba je określić, by móc zaplanować prace w odpowiedniej kolejności i oszacować budżet, jaki będzie potrzebny, by starą kuchnię zmienić w nowoczesne i piękne wnętrze.
Skucie płytek, malowanie sufitu, wymiana mebli kuchennych, zakup nowych sprzętów AGD do kuchni – zakres prac częściowo możesz określić właściwie od razu. Warto jednak pamiętać także o instalacjach, które w starych budynkach również mogą wymagać wymiany bądź co najmniej dostosowania do nowego projektu kuchni.
Metamorfoza kuchni – zaplanuj remont kuchni krok po kroku
Przygotowany plan remontu będzie dużym ułatwieniem i pomoże Ci uniknąć chaosu, gdy rozpoczniesz prace remontowe. W zależności od zakresu robót w Twoim planie mogą znaleźć się następujące punkty.
Prace demontażowe
demontaż mebli kuchennych | demontaż kuchenki, zmywarki, zlewozmywaka itp. | usunięcie starych okładzin, np. linoleum, płytek, tapet
Prace instalacyjne i budowlane
gruntowna modernizacja instalacji elektrycznej, gazowej, wodociągowej | wykonanie dodatkowych punktów elektrycznych, hydraulicznych itp.
Prace wykończeniowe
klejenie nowych płytek ceramicznych na ścianach i podłodze | montaż paneli podłogowych | malowanie ścian
Montaż mebli
prace monterskie nad poszczególnymi meblami
Prace instalatorskie
podłączenie kuchenki gazowej, płyty grzewczej, zmywarki, oświetlenia
Kuchnia w zabudowie w bloku – jakie meble wybrać?

Jedną z kluczowych kwestii podczas remontu kuchni, również tej w bloku, jest wybór mebli kuchennych. Do wyboru masz dwa rozwiązania: zakup gotowych elementów wyposażenia lub zamówienie mebli na wymiar. Co będzie lepsze w przypadku kuchni w bloku?
Gotowe meble modułowe są dostępne niemal od ręki w wielu sklepach. Jeśli przygotowany plan remontu uwzględnia także dokładne rozmieszczenie, wymiary i rodzaje szafek, możesz samodzielnie zamówić potrzebne moduły i w krótkim czasie przystąpić do montażu.
Drugą opcją jest wykonanie mebli na wymiar, co w przypadku kuchni w bloku może okazać się rozwiązaniem bardziej funkcjonalnym. Wynika to z faktu, że pomieszczenie kuchenne w takim budownictwie jest często małe i dopasowanie do niego gotowych mebli stanowi nie lada wyzwanie. Wybór mebli na wymiar może wpłynąć na czas remontu, ale jeśli zamówisz projekt kuchni odpowiednio wcześnie, uda Ci się zgrać wszystkie etapy remontu kuchni. Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Przybliżone koszty poznasz dzięki kosztorysowi wykonanemu przez specjalistę, którego wybierzesz.
Pamiętaj, że profesjonalną pomoc w planowaniu kuchni otrzymasz również w sklepach Komfort, gdzie możesz spotkać się z projektantem. Przy zakupie szafek w naszej sieci projekt otrzymasz gratis – możesz też skorzystać z usługi transportu oraz montażu mebli kuchennych.
Ile kosztuje remont kuchni w bloku – koszt metamorfozy
Nie da się wskazać dokładnej kwoty, jaką trzeba przeznaczyć na remont kuchni. Przeciętnie remont małej kuchni, ok. 5 m², to wydatek ok. 15 tys. zł., natomiast za remont wnętrza 10-metrowego zapłacisz około 25 tys. zł.
Zastanawiając się, ile kosztuje wykończenie kuchni, warto jednak pamiętać, że kuchnia w bloku z wielkiej płyty to najczęściej pomieszczenie niewielkie, co sprawia, że koszt remontu można ograniczyć do rozsądnej kwoty. To, ile kosztuje remont kuchni w bloku, zależy od wielu czynników, do których należą:
Remont kuchni w bloku z wielkiej płyty – praktyczne wskazówki

Wąska, nieustawna, mała, słabo oświetlona kuchnia w bloku wymaga często zastosowania sprytnych rozwiązań, jeśli chodzi zarówno o wykończenie, jak i wyposażenie.
Aby zyskać więcej swobody, warto rozważyć wyburzenie ścianki działowej między kuchnią a pokojem. Pozwoli to na rozszerzenie zabudowy meblowej albo zastosowanie wyspy kuchennej.
Jasne kolory podłóg i ścian to dobry sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia, podobnie jak zastosowanie szafek kuchennych z lśniącymi, odbijającymi światło frontami.
Postaw na elementy wyposażenia, takie jak wysuwane blaty czy składany stół, które nie będą zajmowały miejsca, gdy nie będziesz z nich korzystać. Zaprojektuj szafki do samego sufitu i szuflady cokołowe, by maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń.
A gdzie szukać oszczędności podczas remontu kuchni? Jeśli meble kuchenne są w dobrym stanie, możesz zrezygnować z kupna nowego zestawu i zdecydować się na malowanie starych szafek albo wymianę samych frontów. Malowanie płytek między szafkami to również prosty sposób na odświeżenie ściany bez skuwania okładziny i tani remont kuchni.

Redakcja Komfort




