Urządzamy pokój gamingowy na poddaszu – 7 przydatnych wskazówek
Redakcja Komfort
1. Pokój gracza na poddaszu? Świetny pomysł, ale uważaj na skosy
Poddasze może przybierać różne formy. Niekiedy skośna ściana jest na tyle wysoko, że żadna strefa w pomieszczeniu nie sprawia trudności w swobodnym poruszaniu. Możesz jednak spotkać się z odwrotną sytuacją, w której ściana kolankowa jest tak niska, że wyklucza część dostępnej przestrzeni z normalnego użytkowania. Jak urządzić pokój gamingowy w takiej sytuacji?
Pomieszczenie zyska na praktyczności, jeśli stworzysz w nim strefę przechowywania na wymiar, dopasowaną do takiego mało ustawnego miejsca. Z pewnością znajdziesz wiele drobiazgów, które uporządkujesz w takiej szafce – zapasowe urządzenia peryferyjne, gry w kolekcjonerskich pudełkach czy nawet dekoracyjne figurki z ulubionymi postaciami. Nawet jeśli korzystanie z takich mebli będzie wiązać się z pewnym dyskomfortem, ta część pokoju gamingowego jest użytkowana tylko okazjonalnie, więc nie powinno to stanowić problemu. Pozwoli jednak sprytnie zaaranżować skrawek wolnej przestrzeni, która często się marnuje.
2. Jakie meble są niezbędne w pokoju gracza na poddaszu?
W pokoju gracza na poddaszu centralne miejsce zajmie z pewnością biurko przystosowane głównie do celów rozrywkowych. Modele przeznaczone dla graczy wyróżniają się często charakterystycznymi właściwościami, m.in. regulowaną wysokością, szerokim i głębokim blatem, który pomieści klawiaturę i opcjonalne akcesoria, jak również wentylacją w miejscu na PC.
Gdy już zdecydujesz, jakie biurko gamingowe okaże się najlepszym wyborem, czas na jego właściwe usytuowanie w przestrzeni. Jeśli pozwala na to wysokość ściany kolankowej, to właśnie przy niej warto ustawić biurko. Niski skos nie powinien przeszkodzić w przybraniu wygodnej pozycji siedzącej przy blacie, więc to świetny sposób na wykorzystanie nieustawnego miejsca. Istnieje tylko jeden warunek: monitor musi być możliwy do ustawienia w optymalnej pozycji, czyli na wysokości linii wzroku, ok. 40-75 cm od Twojej głowy podczas siedzenia.
3. Jak zadbać o ergonomię w pokoju gracza?
Długie sesje spędzone na raidzie lub testowaniu nowego tytułu okażą się przyjemne tylko wtedy, gdy zadbasz o ergonomię pokoju gamingowego. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa bez wątpienia dobry fotel gamingowy. Przy jego wyborze warto skupić się na optymalnym podparciu kręgosłupa i możliwości indywidualnego regulowania parametrów.
Pokój gamingowy wymaga również odpowiedniego systemu zaciemniającego, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą duże okna połaciowe – ostre światło padające wprost na ekran monitora może pogorszyć wrażenia płynące z gry. Możliwość zaciemnienia pomieszczenia za pomocą dobrze dopasowanych rolet okaże się zatem nieocenioną korzyścią.
4. Sypialnia + pokój gracza na poddaszu? Pomysł na aranżację 2 w 1
Chociaż pokój gamingowy jest najczęściej osobnym pomieszczeniem służącym rozrywce domowników, może również spełniać funkcję standardowej przestrzeni młodzieżowej. W takim pokoju gracza musi znaleźć się miejsce na dodatkowe meble, a mianowicie łóżko i szafki do przechowywania ubrań oraz innych codziennych drobiazgów.
Jeśli chcesz pozostać w gamingowym klimacie, możesz poszukać takich mebli, które łączą tradycyjne zastosowanie z funkcjami dla graczy. Przykładowo, łóżko może dysponować wbudowanymi głośnikami, dodatkową półką na pada i składanym stolikiem, który w razie potrzeby może posłużyć za mobilne biurko gamingowe. Przydadzą się też zintegrowane sloty USB, które ułatwią ładowanie urządzeń mobilnych. Tego typu akcesoria docenisz także w sytuacji, gdy urządzasz biuro w stylu loft – w takim otoczeniu praca na home office przebiegnie w wyjątkowo przyjemnej atmosferze.
5. Jak urządzić pokój gamingowy? Nie zapomnij o klimatycznym oświetleniu
Co prawda charakterystyczne, ledowe światła spełniają funkcję praktyczną, ale wpływają również na to, jak odbierany jest pokój gamingowy. Zmieniające się kolory i natężenie światła pomagają w wykreowaniu atmosfery sprzyjającej skupieniu na tym, co dzieje się na ekranie. Szczególnie ciekawy efekt osiągniesz wtedy, gdy synchronizujesz oświetlenie do pokoju gracza z tym, co dzieje się w grze. Dzięki temu każda sesja stanie się wielowymiarowym, multimedialnym doświadczeniem, które dostarczy niezapomnianych wrażeń.
6. Pokój gamingowy to także praktyczne dodatki
W pokoju gamingowym nietrudno o bałagan, więc warto z wyprzedzeniem zadbać o jego ograniczenie. Obszarem wymagającym szczególnej uwagi w tym kontekście są kable, które lubią się plątać i odpinać w najmniej odpowiednim momencie. Unikniesz takich problemów, jeśli zadbasz o ich przemyślane poprowadzenie i ukrycie nadmiaru przewodów w specjalnych organizerach.
Plątanie się to także domena słuchawek, których kabli nie możesz jednak zorganizować w taki sposób – bo potrzebujesz swobody ruchów podczas ich użytkowania. Aby zachować porządek w tym obszarze, możesz wygospodarować na biurku specjalny stojak na słuchawki.
W pokoju gamingowym przydadzą się także uchwyty na napoje znajdujące się nie bezpośrednio na biurku, lecz poza jego obszarem. Zmniejszy to ryzyko przypadkowego zachlapania komputera czy klawiatury, które mogłoby doprowadzić do awarii.
7. Dekoracje do pokoju gamingowego, które podkręcą klimat
Wspomnieliśmy już o klimatycznym oświetleniu, dzięki któremu pokój gracza nabierze profesjonalnego, gamingowego charakteru. Aby stworzyć pokój gracza z prawdziwego zdarzenia, warto też dopełnić aranżację odpowiednimi dodatkami z e-sportowymi akcentami. Wybierając drobiazgi, takie jak plakaty z gier czy kolekcjonerskie figurki, sprawisz, że gaming room zyska indywidualny wyraz.
Redakcja Komfort