Strefa rozrywki w salonie: praktyczne wskazówki i kreatywne inspiracje na ścianę z telewizorem

Redakcja Komfort

03.10.2024
Kategoria: Salon
6 min. czytania
strefa rozrywki w salonie – inspiracje na ścianę za telewizorem
Pokój dzienny, określany jako salon, bez względu na metraż najczęściej jest najbardziej funkcjonalną strefą domu czy mieszkania. Telewizor z kolei to jedna z ciekawszych form rozrywki. Duet w postaci salonu i TV trzeba wprowadzić do wnętrza tak, żeby odpowiadał potrzebom domowników i wpisywał się w zamysł całej koncepcji wystroju. Do tego potrzeba rozwiązań praktycznych i estetycznych. Nie wiesz, jak powinna wyglądać Twoja ściana TV w salonie? Inspiracje i garść wskazówek znajdziesz w tym tekście!

Telewizor i ściana z TV w salonie – odrobina historii architektury

Największym, najbardziej reprezentatywnym pomieszczeniem w domu lub mieszkaniu jest salon. Historyczne pokoje tego typu były centralną częścią budynków, a nawet całych posiadłości. Służyły przede wszystkim do przyjmowania gości, a co za tym idzie... musiały być niemal idealne, pełne piękna, ciekawostek intrygujących i zachęcających do odwiedzenia. Obecnie pokoje takie mają różne oblicza, a często ich głównym elementem, do którego dopasowuje się pozostałe, są ścianki TV, których podstawową częścią jest oczywiście telewizor.

komoda nova k104 104x125x39 cm labrador / czarna
komoda nova k104 104x125x39 cm labrador / czarna

Gdzie zamontować telewizor w salonie? Główny punkt salonu czy akcent?

Zastanawiając się, jak urządzić salon, w pierwszej kolejności warto rozważyć właśnie miejsce na telewizor. Powinien on być usytuowany na wprost zestawu wypoczynkowego, tam, gdzie korzystanie z niego będzie najbardziej komfortowe. Zwykle więc jest to ściana bez okna (aby promienie nie padały bezpośrednio na twarz w czasie oglądania), a także wystarczająco duża, aby pomieścić nie tylko telewizor, ale też inne sprzęty wideo i audio. Często na ścianie medialnej aranżuje się też miejsce na meble, zwłaszcza w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, gdzie trzeba maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

W salonowym centrum rozrywki telewizor zwykle umieszczany jest na centralnej części ściany. Jeśli jednak jest to pomieszczenie otwarte, połączone z holem, salon z aneksem kuchennym lub ściana, na której jest też dekoracyjny kominek – warto wydzielić boczną część na miejsce przeznaczone typowo pod telewizor. Potraktowanie TV jako centralnego punktu jest najczęściej wybierane. W takich aranżacjach stawia się na ekspozycję telewizora. Wszystko zależy jednak od indywidualnego podejścia. Nie każdy jest miłośnikiem filmów i część osób decyduje się nie na eksponowanie telewizora, a jego sprytne ukrycie w aranżacji, np. pomiędzy meblami, czy dzięki zastosowaniu przykuwającej uwagę dekoracji ściany za nim.

Warto wiedzieć
Wielkoformatowe telewizory nie zawsze są dobrym wyborem. Rozmiar TV (wyrażany w calach) powinien być dobierany na podstawie odległości od kanapy. Zaleca się, aby ekran zajmował 40 stopni pola widzenia, co w przeliczeniu na minimalną odległość od TV przy danych rozmiarach wynosi: 55 cali – 1,7 m; 65 cali – 2 m, 75 cali – 2,3 m; 85 cali – 2,6 m, 98 cali – 3 m.

Na czym postawić TV – szafka RTV czy montaż na ścianie?

Aby zaaranżować ścianę z TV, podstawą jest podjęcie decyzji, w jaki sposób będzie zamontowany sprzęt. Jedną z opcji jest wybór meblościanki do salonu lub oddzielnych mebli modułowych. Komplety takie zwykle składają się z szafki RTV przeznaczonej typowo na telewizor, a często również z wiszących lub stojących półek, komód i witryn. Gotowy zestaw w tym samym designie to najprostszy sposób na ścianę TV. Stanowi on ważny element wystroju wnętrza i zwykle zajmuje sporą część ściany, dlatego tę pozostaje jedynie pomalować na wybrany kolor. Telewizor można natomiast postawić na szafce lub powiesić nad nią i pomiędzy pozostałymi meblami.

Możesz też zdecydować się na oryginalne rozwiązanie i zamiast szafki wybrać konsolę lub komodę. Przynajmniej niewielki mebel jest raczej koniecznością, bo służy przede wszystkim do estetycznego ustawienia sprzętu – dekodera, odtwarzacza audio, ewentualnie głośników czy nawet jako miejsce na odłożenie pilota. Natomiast w nowoczesnych salonach często rezygnuje się z klasycznych kompletów na rzecz aranżacji ściany za TV w inny sposób.

Warto wiedzieć
Optymalnie telewizory umieszcza się na wysokości ok. 120-140 cm od podłogi. Większe modele mogą być mocowane wyżej, ale najlepiej tak, aby przynajmniej ich dolna krawędź znajdowała się na wysokości wzroku.
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Najlepsze szafki RTV

Ściana z TV w salonie z lamelami i betonem w roli głównej

Podobnie jak w poprzednich sezonach, wciąż modne są drewniane lub drewnopodobne lamele. Listewki tego typu doskonale komponują się z podłogą, wnoszą do wnętrza odrobinę ciepła, ale doskonale pasują również do aranżacji w stylu nowoczesnym. Jest to też ciekawe rozwiązanie pozwalające na subtelne oddzielenie strefy wypoczynkowej w przypadku kuchni z salonem.

Z kolei imitacja betonu jest często stosowana przy projektach wnętrz w surowym stylu industrialnym, gdzie królują chłodne barwy i prostota inspirowana halami przemysłowymi.

Propozycje te świetnie odnajdują się w stylu modern classic, gdzie stawia się na balans pomiędzy tradycyjnymi rozwiązaniami a innowacyjnymi technologiami zapewniającymi komfort korzystania z pokoju i projektami zachowanymi w minimalistycznym stylu. Tego rodzaju boazeria, jak również beton architektoniczny podkreślają nowoczesność wnętrz, w których decydujesz się np. na klasyczne umeblowanie.

szafka rtv lennox new mryt121-c275
szafka rtv lennox new mryt121-c275

Ściana za telewizorem pokryta tapetą lub fototapetą

Kolejnym pomysłem na aranżację ściany z TV w salonie jest zastosowanie tapety lub fototapety. Produkty takie są dostępne w niezliczonych wersjach. Wyraziste, z motywem kwiatowym będą odpowiednie do wnętrz w stylu eko, jak również przestrzeni prostych, zachowanych w monochromatyzmie, które chcesz urozmaicić. Wówczas jednak trzeba uważać, żeby ważne elementy dekoracji nie były przysłonięte przez telewizor czy inne elementy umeblowania.

Nieco bardziej uniwersalnym rozwiązaniem są natomiast modele z prostym motywem, np. wzorami geometrycznymi. Na tle takich tapet doskonale będzie prezentować się prosta szafka RTV w stylu skandynawskim czy boho, jak również nowoczesne, podwieszane meble.

witryna niska kalmar 2w2s
witryna niska kalmar 2w2s

Prosta, jednokolorowa powłoka – na jaki kolor pomalować ścianę?

Chcąc w prosty sposób przyciągnąć uwagę do ścianki medialnej wystarczy zastosować kolor farby inny, niż na pozostałych. W tym sezonie architekci proponują powrót do mocnych barw – eleganckiego brązu, ekspresyjnych odcieni musztardowych, kobaltu, zieleni, czy nawet granatu i czerni. Jeśli bardziej podobają Ci się przytulne salony i zależy Ci na stworzeniu miejsca przede wszystkim do relaksu, postaw na ciepłe beże, błękity lub barwę okrzykniętą kolorem roku 2024 – Peach Fuzz, czyli subtelną brzoskwinię.

Jednolity kolor, o ile wyróżnia się na tle pozostałych barw zastosowanych we wnętrzu, wystarcza do stworzenia ciekawej kompozycji. Ścianę taką można natomiast udekorować elementami stojącymi, np. pasującymi do wybranego stylu lampami lub dekoracjami wiszącymi – obrazami w pokaźnych ramkach i lustrami dodającymi wnętrzu przestrzeni.

szafka rtv vento 2s/brgg ramka grafit mat
szafka rtv vento 2s/brgg ramka grafit mat

A może aranżacja ściany telewizyjnej z modną sztukaterią?

Ściana będzie prezentowała się szykowniej, jeśli zastosujesz szczególnie modne ostatnio elementy dające wrażenie 3D. Mogą być to np. specjalne kasetony, które po przyklejeniu można pomalować na dowolny kolor. Produkty takie dostępne są zarówno w prostej wersji (kwadraty, prostokąty) i jak i bardziej fantazyjnej, modernistycznej.

Natomiast w eleganckich salonach do łask powracają panele ścienne przypominające lamperię. Tego rodzaju dekoracja dolnej ściany będzie stanowiła doskonałą podstawę dla wyżej umieszczonego telewizora. Jeśli natomiast chcesz pójść o krok dalej i zagospodarować w ten sposób całą ścianę, sprawdzi się sztukateria. Wybór listewek pasujących do listew przypodłogowych i sufitowych dodatkowo pozwoli na stworzenie harmonijnej całości z pozostałymi pomieszczeniami, zwłaszcza jeśli salon jest przestrzenią otwartą połączoną z kuchnią i jadalnią.

witryna wysoka saint tropez stzv711lb-j34
witryna wysoka saint tropez stzv711lb-j34
Najczęściej zadawane pytania
Jakie są najpopularniejsze sposoby na aranżację ściany z TV?
Najpopularniejsze aranżacje ściany telewizyjnej obejmują montaż TV na ścianie lub postawienie go na szafce RTV. Do całości możesz też dodać drewniane lamele, tapetę, fototapetę, lub zastosować proste, jednokolorowe malowanie ściany.
Na jakiej wysokości powinno się zamontować telewizor?
Optymalna wysokość montażu telewizora to około 120-140 cm od podłogi. Dla większych ekranów dolna krawędź TV powinna znajdować się na wysokości wzroku, co zapewni komfort podczas oglądania.
Jakie style aranżacji pasują do ściany telewizyjnej?
Do ściany TV pasują różne style aranżacji, m.in. nowoczesny minimalizm z betonem i lamelami, skandynawski z prostymi meblami i geometrycznymi tapetami, czy klasyczny styl z elegancką sztukaterią. Ważne, aby styl ściany harmonizował z resztą pomieszczenia.

Redakcja Komfort

Data publikacji: 03.10.2024

Kupuj bezpiecznie:

Nasze wyróżnienia:

Gwiazda Jakości Obsługi 2024

Laur Konsumenta Top Marka 2024

Konsumencki Lider Jakości Grand Prix 2023

Konsumencki Lider Jakości Podłogi 2023

Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2023

Znajdź najbliższy sklep

160 sklepów Komfort w całym kraju!

znajdź sklep

Masz pytania?

Porozmawiaj z naszym Doradcą

42 21 44 500*

* Opłata jak za połączenie lokalne zgodnie z aktualnym cennikiem operatora sieci komórkowej.