Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak urządzić salon? 5 najważniejszych zasad projektowania salonu

Jak urządzić salon? 5 najważniejszych zasad projektowania salonu

Idealnie urządzony salon to taki, w którym możemy poczuć się jak u siebie. Jak jednak zaaranżować tę przestrzeń, by stała się sercem domu? Wbrew pozorom nie musi to być trudne – podpowiadamy, jak urządzić salon i przedstawiamy 5 kluczowych zasad jego projektowania.

Salon – jak urządzić wygodną przestrzeń? Określ główną funkcję salonu

Dla wielu osób salon to najważniejsze pomieszczenie w domu. To właśnie w nim spędzamy czas z bliskimi, spotykamy się z przyjaciółmi czy odpoczywamy po męczącym dniu w pracy. Do jego aranżacji należy więc przyłożyć szczególną wagę – nieprzemyślana kolorystyka, niewłaściwie dobrane meble czy przypadkowe dodatki mogą sprawić, że wnętrze nie będzie spełniać swej podstawowej funkcji.

Zanim zabierzemy się za urządzanie salonu, warto więc dokładnie przemyśleć, jaką przestrzeń chcemy stworzyć. Czy pokój dzienny ma być miejscem wypoczynku i relaksu w gronie pozostałych domowników, czy zacisznym zakątkiem, w którym będziemy mogli wypoczywać z książką w ręku? A może ma to być reprezentacyjne wnętrze, w którym będziemy przyjmować gości? Odpowiedzi na te pytania pomogą nakreślić wizję idealnego salonu, dopasowanego do naszych potrzeb i oczekiwań.

Jak urządzić pokój dzienny? Wybierz styl salonu

Przed przystąpieniem do aranżacji salonu, powinniśmy też zdecydować, w jakim stylu powinien on być utrzymany. Jak urządzić salon w stylu skandynawskim? We wnętrzu rodem z dalekiej Północy królują jasne barwy, drewno, artykuły dekoracyjne z naturalnych materiałów i rośliny. Ważne jest także oświetlenie, dlatego w projekcie aranżacji koniecznie uwzględnijmy dające dużo światła lampy do salonu.

Z kolei osoby, które zastanawiają się, jak urządzić nowoczesny salon, powinny stawiać na jasne kolory, proste formy i tekstylia dekoracyjne o minimalistycznym designie. W nowoczesnym wnętrzu sprawdzą się również lampy sufitowe i plafony do salonu bez dodatkowych zdobień. Ciekawą propozycją może być też styl industrialny. Jak zaaranżować salon w takim klimacie? Charakterystyczne dla niego są stonowana kolorystyka, naturalne materiały i oszczędne dekoracje. Styl industrialny to także duże, dobrze oświetlone przestrzenie – świetnym wyborem będą więc lampy wiszące do salonu wykonane na przykład z metalu o nieco surowym designie.

Jak urządzić salon w domu? Podziel wnętrze na strefy

Podział pomieszczenia na praktyczne strefy pozwala wprowadzić do wnętrza pożądaną harmonię – każda część pokoju pełni w tym przypadku określoną funkcję. Co warto podkreślić, wyznaczenie konkretnych stref powinny wziąć pod uwagę nie tylko osoby, które chcą wiedzieć, jak urządzić duży salon czy jak urządzić salon z sypialnią. Nawet w niewielkich pokojach dziennych można stworzyć kącik wypoczynkowy, czytelniczy, jadalniany czy do pracy.

Jak urządzić pokój dzienny z szafą lub stołem? Dobierz odpowiednie meble

Meble do salonu należy dobierać przy uwzględnieniu jego głównej funkcji. Jeśli nasz pokój dzienny będzie pełnił ich wiele, wyposażenie należy wybierać z wyczuciem, by uniknąć efektu zagracenia przestrzeni. Jak umeblować salon? W wielofunkcyjnych salonach zwykle okazują się szafy. Możemy do niej dobrać szafkę RTV, regały czy komody do salonu o tym samym designie, tworząc tym samym gustowny, dobrze dopasowany komplet. Osoby, które zastanawiają się, jak urządzić podłużny salon, powinny tylko pamiętać o tym, by nie stawiać większych mebli wzdłuż długich ścian – by nie pogłębiać wrażenia tunelu, powinny one zostać umieszczone przy wejściu.

A jak urządzić salon ze stołem? Oglądając stoły do salonu, zwracajmy uwagę na ich rozmiar i kształt, które powinny zostać dostosowane do metrażu wnętrza. W pomieszczeniach o dużej powierzchni mamy sporą dowolność, ale już w małych salonach najlepiej sprawdzają się modele kwadratowe i prostokątne, które można bez problemu ustawić koło ściany. Gdzie postawić stół w salonie? W pokojach połączonych z aneksem kącik jadalniany warto zaplanować w jego sąsiedztwie i połączyć w ten sposób strefę kuchenną z wypoczynkową. W pozostałych przypadkach zadbajmy przede wszystkim o to, by usytuowanie stołu umożliwiało swobodną komunikację i łatwy dostęp z każdej strony.

Jak udekorować salon? Starannie wybierz dodatki

Ważnym elementem aranżacji każdego salonu są ozdoby. Do tej roli doskonale nadają się dywany, zasłony, dekoracyjne poduszki do salonu, koce, pledy rośliny oraz obrazy, zdjęcia czy grafiki. W zależności od stylu, w jakim urządzamy wnętrze, możemy zdecydować się również na różnego rodzaju bibeloty, figurki, ozdobne poduszki czy lampy stojące i podłogowe do salonu z dekoracyjnymi abażurami.

Czytaj także: