Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak położyć płytki na ścianę?

Jak położyć płytki na ścianę?

Terakota jest bardzo chętnie wykorzystywanym materiałem do wykończenia ścian ze względu na swoje liczne zalety. Nadaje się do każdego pomieszczenia, znajdzie zastosowanie w każdej aranżacji, jest estetyczni i łatwa w czyszczeniu. Podpowiadamy więc, jak się kładzie płytki na ścianę.

Jak kłaść płytki na ścianę?

Aby dobrze położyć płytki ścienne, musisz się trzymać kilku zasad. Po pierwsze, glazurę kładzie się na równą, czystą i odtłuszczoną powierzchnię. Jeśli kładziesz ją w nowym pomieszczeniu, to prawdopodobnie nie problem, wystarczy oczyścić powierzchnię z kurzu i przemyć ścianę. Jeśli jednak remontujesz wnętrze, przed położeniem płytek musisz dokładnie oczyścić ścianę z resztek tapet, zaprawy, kleju czy farby. Tak przygotowaną powierzchnię należy zagruntować, aby poprawić jej przyczepność i zmniejszyć chłonność. Po zagruntowaniu przygotuj zaprawę klejową według wskazówek producenta. Uważaj na ilość dodawanej wody, jeśli przesadzisz zaprawa może być zbyt rzadka. Jeśli zastanawiasz się, czy położyć klej na płytki czy na ścianę, to odpowiedź brzmi – i tu, i tu. Ułatwisz wówczas wiązanie zaprawy i zapobiegniesz przeciekaniu wody. Zaprawę nanosi się stalową pacą zębatą, najpierw używając gładkiej części, a następnie przesuwając zębami. Płytkę przykładaj delikatnym, półkolistym ruchem. Przyda Ci się gumowy młotek do korygowania ułożenia płytki (dobijania jej), a także krzyżyki glazurnicze, aby utrzymać równe odstępy między płytkami. Co jakiś czas sprawdzaj poziomicą, czy utrzymujesz linię poziomą. Możesz też wyznaczyć równą linię przy pomocy sznurka lub rysując ją bezpośrednio na ścianie. Pamiętaj, że wszelkie nierówności będą bardzo widoczne oraz bardziej narażone na wyszczerbienie czy odbicie.

Jak położyć duże płytki na ścianę? Zasady są podobne, ale musisz przemyśleć rozmieszczenie płytek. Płytki wielkoformatowe układa się zwykle od najbardziej widocznego miejsca lub od góry tak, aby ewentualne docinki były przy podłodze i na bokach. I to w zasadzie wszystko. Z fugowaniem płytek poczekaj, aż zaprawa klejowa całkowicie wyschnie.

Jak obliczyć, ile płytek na ścianę?

Wzór, jak wyliczyć płytki na ścianę jest bardzo prosty. Szerokość ściany, na którą chcemy położyć płytki mnożymy przez wysokość, do jakiej chcemy je ułożyć. Otrzymany wynik jest ilością metrów kwadratowych płytek, które potrzebujemy. Na przykład: ściana ma szerokość 2 metrów, a płytki chcemy na niej ułożyć do wysokości 1,5 m. Mnożymy 2x1,5= 3, czyli potrzebujemy 3 m kwadratowe płytek. Warto dodać do tej wielkości ok. 10% na ewentualne ścinki czy straty. Nie odliczaj otworów, przerw, fug, a z pewnością kupisz wystarczającą ilość płytek. Sprawa się nieco komplikuje, jeśli zamiast tradycyjnego ułożenia, marzy Ci się jodełka czy karo. Te sposoby generują większe zużycie płytek, dlatego do swojego wyniku dodaj ok. 15%. Zapobiegliwi lubią mieć zapas na czarną godzinę, więc nie martw się, jeśli kilka czy kilkanaście płytek zostanie Ci po remoncie.

Czy płytki podłogowe nadają się na ścianę?

Spodobał Ci się wzór płytek, ale okazało się, że są przeznaczone na podłogę, a nie na ścianę? Nie ma problemu, wszystkie płytki podłogowe nadają się na ścianę. Płytki podłogowe muszą spełniać większe wymagania niż te ścienne, chociażby dotyczące ścieralności czy antypoślizgowości, dlatego można je wykorzystać na ścianę. Natomiast odwrotnie ten proces nie działa. Zwróć jednak uwagę, że płytki podłogowe najczęściej są droższe i zastanów się, czy na pewno musisz je mieć na ścianie.

Płytki na ścianie czy podłodze? Co kłaść pierwsze?

Na pytanie, czy najpierw płytki na ścianę czy podłogę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są dwie szkoły, zatem możesz samodzielnie zdecydować. Pamiętaj, że jeśli najpierw położysz płytki na ścianie, to podłogowe będą nachodzić na nie, czyli będą bardziej zewnętrzne, i odwrotnie. Za położeniem najpierw płytek ściennych przemawia to, że jeśli płytka podłogowa uszkodzi się, zniszczy w jakikolwiek sposób, to łatwiej ją będzie wymienić nie uszkadzając dolnego rzędy płytek ściennych. Może więc warto wypróbować ten sposób.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady