Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Układanie płytek łazienkowych w 5 krokach

Układanie płytek łazienkowych w 5 krokach

Zdecydowanie najpopularniejszym obecnie sposobem wykończenia podłogi i ścian w łazienkach jest położenie kafelków. Posiadają one sporo zalet – są estetyczne, wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Aby jednak w pełni cieszyć się ich właściwościami, koniecznie muszą być one poprawnie położone. Jak zrobić to dobrze?

Układanie glazury w łazience – od czego zacząć?

Od czego zacząć kładzenie płytek w pokoju kąpielowym? Oczywiście od przemyślenia, jakie kafelki chcemy umieścić na ścianach i podłodze. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na ich wymiary. Modne w ostatnim czasie bardzo duże wzory są niestety trudniejsze do układania, szczególnie dla niezbyt doświadczonych osób. Dodatkowo też, jeśli w naszej łazience jest dużo niewielkich załomów czy narożników, to przycinanie ich będzie kłopotliwe, a uzyskany efekt estetyczny – wątpliwy. Niezależnie jednak od naszego wyboru, po zakupie konkretnych płytek należy też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do pracy. Konieczne jest zakupienie dobrego kleju do glazury, który będzie przeznaczony dla danego rodzaju podłoża. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym tekście Jak dobrać klej do płytek? 6 porad Niezbędne będą też narzędzia o nakładania spoiwa, poziomica, krzyżyki dystansujące czy też gumowy młotek. Przydatnym może być też wstępne przymierzenie i rozrysowanie sposobu umieszczenia kafelków, co zdecydowanie ułatwi pracę i pozwoli na wybranie optymalnego rozwiązania. Sprawdź, jakie płytki do łazienki najlepiej wybrać!

Co pierwsze – podłoga czy ściana?

Jedno z często zadawanych pytań związanych z układaniem płytek brzmi – czy zacząć od podłogi, czy też ściany? Większość specjalistów jest w tym przypadku jednak zgodnych i twierdzi, że lepiej najpierw ułożyć płytki łazienkowe ścienne. Wynika to z kilku powodów. Najważniejszym z nich jest możliwość ewentualnego wyrównania posadzki w stosunku do poziomo ułożonych kafelków. Drugi i trzeci powód wynika z kolei z techniki pracy. Przede wszystkim robiąc najpierw ściany, unikniemy brudzenia kafelków na podłodze. Dodatkowo pracując w takiej kolejności, możemy od razu po skończeniu ścian zacząć układać płytki łazienkowe podłogowe – bez czekania na związanie kleju.

Układanie płytek w łazienkach – krok po kroku

Jeśli mamy już kupione płytki łazienkowe, klej i niezbędne narzędzia, to możemy przystąpić do samego układania. Proces ten można streścić w pięciu krokach.

1. Przygotowanie podłoża – musi być ono równe, czyste, zagruntowane i przygotowane w taki sposób, by dobrze wiązało klej. W przypadku, gdy układamy jedne płytki na drugich, konieczne będzie nadanie im odpowiedniej szorstkości.

2. Uszczelnienie – jest ono bardzo ważne w łazienkach i powinno być wykonane przy użyciu specjalnych foli w płynie oraz dodatkowych uszczelnień w narożnikach.

3. Wyznaczenie pionu i poziomu – zarówno w nowym, jak i starym budownictwie niewielkie spadki i krzywizny są codziennością. Dlatego koniecznie trzeba wyznaczyć pion i poziom, by płytki ułożyć naprawdę równo.

4. Układanie płytek – sama technika jest tu taka sama dla każdego rodzaju kafelków – niezależnie, czy będzie to mozaika do łazienki, czy gres do łazienki. Kluczowa jest przede wszystkim dokładność i skrupulatność. Każda nierówność czy przesunięcie po zaschnięciu kleju można naprawić tylko poprzez skucie płytki.

5. Fugowanie – ostatnim etapem pracy jest oczywiście fugowanie. Wykonać je należy przy użyciu fug przeznaczonych do łazienek, które nie będą nasiąkać wodą. Co bardzo ważne, należy przy tym ściśle przestrzegać zaleceń producenta i szybko usunąć nadmiar materiału, by nie osadził się on na płytkach. Szczeliny przy podłodze i w narożnikach należy z kolei uzupełnić silikonem.

Kładzenie płytek – na co zwracać uwagę?

Myśląc o tym, jakie płytki do małej łazienki będą najlepsze, a które gresy sprawdzą się na podłodze, warto pamiętać, że po ułożeniu w swoim domu czy mieszkaniu niekoniecznie dadzą one taki sam efekt, jak w sklepowej wizualizacji. Wynika to właśnie z pewnych ograniczeń związanych z ich układaniem. Niestety, ale czasem świetnie wyglądające na sporej powierzchni duże płytki mogą wyglądać źle w niewielkim pomieszczeniu, gdzie będzie trzeba je pociąć i uzupełnić wieloma listwami. Innym bardzo częstym problemem podczas układania płytek w łazience jest zaniedbanie hydroizolacji. Prowadzi to do szybkiego zawilgocenia pomieszczenia, a w skrajnym przypadku zalewania niższych kondygnacji. Ostatnią kwestią, na którą należy przypomnieć, jest zwrócenie uwagi na sposób rozmieszczenia kafelków i dokładność ich ułożenia. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie odbiją się na estetyce całości. Układanie płytek w łazience nie jest szczególnie trudne. Wymaga ono jednak dużej dokładności i przestrzegania określonych zasad – których pominięcie łatwo może doprowadzić do katastrofy.