Kontrast i głębia: jak łączyć czarną ścianę w salonie z innymi kolorami?
Redakcja Komfort
Dlaczego warto postawić na czarną ścianę w salonie?
Pomysłów wnętrzarskich jest sporo. Niektóre uznaje się za neutralne i bezpieczne, ale często też nudne. Inne doskonale odnajdują się w pomieszczeniach osób, które lubią stawiać na odważne akcenty. Czarna ściana w salonie bez wątpienia będzie elementem, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie. Śmiało można stwierdzić, że jest to prosta recepta na aranżacyjną nudę.
Co ważne, czerń, chociaż tak ciemna, głęboka i wyrazista, pozostaje jedną z najbardziej uniwersalnych barw – wiele do niej pasuje, a właściwie prawie wszystko, w zależności od tego, na jaki styl stawiasz. To właśnie od niezwykle ważnego wyboru, jakim jest kolor pozostałych ścian, mebli i dekoracji zależeć będzie ostateczny wydźwięk stylu w salonie. Jednak chcąc uniknąć wrażenia bałaganu czy przytłoczenia, warto przyłożyć się do projektu.
Pamiętaj też, że nie musi być to po prostu pomalowanie jednej ze ścian. Istnieje mnóstwo sposobów pozwalających na jeszcze lepsze podkreślenie tego efektywnego trendu aranżacyjnego. Kilka z nich omawiamy w dalszej części. Przybliżamy też niekiedy pomijane kwestie, o których warto pamiętać, chcąc stworzyć idealne dzieło.
Na której ścianie zastosować czerń, aby stworzyć modne wnętrze?
Decyzja, którą ścianę w salonie pomalować na czarno jest priorytetem. Ciemne kolory uznaje się za optycznie pomniejszające. Niewłaściwie zastosowane wpłyną negatywnie na całokształt nie tylko małego salonu, ale też wielkometrażowych, otwartych przestrzeni. W pierwszym przypadku wizualnie ograniczają przestrzeń, jeśli zostaną zastosowane w nadmiarze. W drugim mogą wyglądać po prostu śmiesznie – jak mały, wyraźny punkt do niczego niepasujący – jeśli będzie ich za mało.
Najpopularniejszą propozycją jest pomalowanie na czarno najważniejszego obszaru medialnego, czyli ściany za telewizorem. TV zwykle mają czarną ramę, podobnie jak ich ekrany po zgaszeniu. Na tle ciemnej ściany sprzęt staje się więc praktycznie niewidoczny, a to wbrew pozorom nie pomniejsza – a wręcz przeciwnie – zwiększa wrażenie przestronności. Wyrazisty odcień ściany jest też doskonałym sposobem na podkreślenie ekskluzywnych mebli RTV czy dekoracji. Jeśli jednak na ściance TV stawiasz sporo elementów umeblowania, czerń może zejść na drugi plan. Innym, równie modnym pomysłem na czarną ścianę w pokoju dziennym jest pomalowanie tej za kanapą.
Zasady w tym przypadku nie obowiązują, bo wszystko zależy od projektu Twojego domu i jego usytuowania względem kierunków świata. Najlepiej, jeśli ciemna ściana w ciągu dnia jest dobrze oświetlona naturalnym światłem, a nocą dodatkowymi punktami – kinkietami, lampami wiszącymi i stojącymi.
Czy musi być to tylko jedna ściana? Zdecydowanie nie. W przypadku salonów w formie prostokąta można zastosować ciemniejsze wykończenie na dwóch krótszych, przeciwstawnych ścianach. W ten sposób wizualnie tworzy się kwadrat. Dobrze jednak, jeśli czerń pokrywa całą ścianę. Lepiej nie wybierać tych, na których są okna i drzwi, bo będą one nadmiernie podkreślały kontrast i psuły aranżację. Rozwiązaniem alternatywnym w takim przypadku są nowoczesne drzwi przesuwne w ścianie, oczywiście w tym samym kolorze lub opcjonalnie zupełnie innym, np. białym.
Jakie barwy pasują do czarnego koloru – sprawdź inspiracje
Malowanie wszystkich ścian na czarno raczej nie jest zalecane, chociaż rzecz jasna – nikt tego nie wyklucza. Z wyrazistymi dodatkami, dobrym oświetleniem i przy dużej przestrzeni również ten pomysł może się sprawdzić. Najczęściej jednak w modnych aranżacjach łączy się ten kolor z jasnymi barwami. Tutaj ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia, ale też zamierzony styl. Czarna ściana w salonie odnajdzie się w niemal każdym nurcie, o ile zostanie płynnie wkomponowana w styl aranżacji.
Czarna ściana w pokoju dziennym w stylu nowoczesnym
W kompozycjach w stylu nowoczesnym przytulną przestrzeń można stworzyć, decydując się na ciepłe odcienie beżu. Dzięki takim tonacjom czerń na ścianach zostanie podkreślona, zyska też szyku. Stonowane, neutralne barwy pasują doskonale do ściany pomalowanej na czarno – zwracają na nią uwagę, ale też wprowadzają wrażenie opanowania. Sprawdzić może się też biel, ale raczej w ciepłych odcieniach, które nie dadzą efektu szachownicy. Jeśli chcesz, żeby salon prezentował się elegancko i stylowo, postaw właśnie na takie połączenia.
Ciemna ściana w salonie z najmodniejszymi barwami sezonu
Do czerni doskonale sprawdzą się też najmodniejsze odcienie ostatnich sezonów – wszelkie tonacje nawiązujące do barw Ziemi, czyli przyjemne zielenie, błękity i przygaszone pomarańcze, które wprowadzają do wnętrza przytulność. Dodatek takich kolorów w salonie i innych wnętrzach pozwala na stworzenie modnego designu pasującego do wielu różnych gustów.
Jak zaaranżować czarną ścianę w stylu glamour?
Czarne ściany w mieszkaniu odnajdują się też w aranżacjach w stylu glamour. Ten kojarzy się właśnie z czernią, jednak z dominacją bieli. Ważne dla tego nurtu są detale, takie jak złote, srebrne i białe dekoracje. Glamour to styl wystawny, dlatego poza czernią i bielą na ściany wybiera się też odcienie nawiązujące do kamieni szlachetnych. Sprawdzić może się turkus, rubin, topaz, granat. Ciemniejsze propozycje, np. atramentowe ściany, mogą zlewać się z czernią. Stosuje się je więc raczej jako dodatki. W postaci farby na ścianach wymagają wyraźnego odcięcia. W towarzystwie czerni świetnie spisują się też pudrowe odcienie różu – także kojarzonego z salonem w stylu glamour, chociaż nie tylko.
Jak zastosować czarny kolor w nurcie retro, loft i industrialnym?
A co, jeśli w salonie królują biało-czarne meble? Jaki kolor ścian wybrać, aby nie przesadzić z ciemnością? Szare ściany i czarne meble wydają się być ciekawym duetem, ale wspólnie z czernią będzie to ciemne wnętrze. Przy takich kombinacjach lepiej wybierać ciepłe, piaskowe odcienie szarości. Te imitujące beton wykończenia sprawdzą się natomiast w aranżacjach loftowych i chłodniejszych industrialnych. Z kolei brązowe meble na tle czarnych ścian wniosą do wnętrza nieco ciepła. Pasuje to doskonale do klasycznych wykończeń, a w połączeniu z innymi odważnymi barwami (żółtymi, pomarańczowymi, czerwonymi), także do przestrzeni inspirowanych stylem retro.
Jakie dodatki pasują do salonu z ciemną ścianą?
W kwestii mebli i dodatków dekoracyjnych jest podobnie, jak w przypadku koloru ścian – sporo tutaj pasuje. Jeśli czerń jest tłem dla sofy, warto wybierać modele jasne – ecru, inne beże, ciepłe biele. Do takiej aranżacji salonu pasować będą też zwiewne, białe firany, które nie zakłócają naturalnego światła padającego na ścianę. Natomiast detale i dekoracje ścienne mogą być odważniejsze, a nawet połyskujące – metal, złoto, srebro, miedź – to akcenty doskonale komponujące się z czarną ścianą w pokoju dziennym. Niemniej trafionym pomysłem będzie zastosowanie żywych roślin, czy niestandardowych elementów umeblowania, np. żółtego fotela czy kolorowego dywany – wszystko zależy od koncepcji.
O czym jeszcze pamiętać, malując na ciemno ścianę w pokoju dziennym?
Czerń w najmniejszym stopniu odbija światło, dlatego też na ciemnej ścianie będzie widać wszystkie nierówności. Przed malowaniem warto więc odpowiednio przygotować podłoże. Sprawdź ścianę z pomocą mocnej lampy, zaszpachluj i wygładź wszelkie niedoskonałości. Kolejno zagruntuj całość i dopiero wtedy maluj.
Jeśli zależy Ci na modnym wykończeniu mieszkania czy domu, warto postarać się również o przynajmniej minimalne dopasowanie stylów we wszystkich wnętrzach. Decydując się na czerń w salonie, dopasuj do takiej ściany przedpokój. Jest to jednak zwykle mniejsze pomieszczenie, dlatego lepiej wprowadzić ciemną barwę w formie detali i dekoracji. W otwartych przestrzeniach – salon, kuchnia, jadalnia – również warto zastosować czarny kolor z umiarem, ale widocznym i pasującym do reszty. Niemniej ważne są detale, takie jak listwy przypodłogowe i sufitowe, których kolor i wielkość wpłynie na ostateczny efekt.
Połysk, mat, czy wyraźna struktura – jaką farbę wybrać do swojej aranżacji?
Czarna farba do ścian występuje w wielu wersjach. Mat i satynowe wykończenie sprawdzą się w aranżacjach eleganckich. Z kolei czarna farba z połyskiem w postaci brokatu nieco lepiej zamaskuje nierówności, a także urozmaici chłodne wnętrze. Jeszcze lepiej w tym celu sprawdzą się farby strukturalne, które z założenia mają dawać efekt nierówności i tym samym 3D. Możesz też postawić na ciemne płyty winylowe na ścianie lub pójść w kierunku sztukaterii. Inną opcją jest też czarna tapeta.
Natomiast ciekawym pomysłem na czarną ścianę w kuchni lub pokoju dziecka jest użycie czarnej farby tablicowej, po której można rysować kredą – notować listę zakupów, czy daty ważnych spotkań.
Redakcja Komfort