Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Drzwi chowane w ścianę – jak działają i wyglądają?

Jeśli poszukujesz drzwi, które nie zajmują wiele miejsca i prezentują się bardzo dyskretnie, modele chowane w ścianę mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. To doskonały sposób na podział przestrzeni w niewielkich wnętrzach czy na wąskich korytarzach. Choć czasami wykorzystuje się je także na większym metrażu, aby wprowadzić do niego nieco prywatności. Rozważasz montaż tego typu drzwi? Sprawdź, jak działają i gdzie spiszą się najlepiej.

Drzwi przesuwne chowane w ścianę – jak wyglądają?

Drzwi chowane w ścianę to odmiana drzwi przesuwnych. Co je wyróżnia? Po otwarciu nie otwierają się na zewnątrz lub do wewnątrz pokoju, ale ukrywają się w ścianie. Powstają z różnych materiałów, co pozwala na perfekcyjne dopasowanie ich wyglądu do aktualnej aranżacji. Wśród nich pojawia się drewno, szkło, metal lub tworzywa sztuczne. Modele metalowe czy szklane pięknie dopełnią wystrój nowoczesny lub industrialny. Z kolei drewno fantastycznie sprawdzi się we wnętrzach tradycyjnych, skandynawskich czy bardzo modnych japandi. W wielu przypadkach można je pokryć tapetą, farbą ścienną, a nawet tynkiem dekoracyjnym. Każda z tych metod gwarantuje bardzo ciekawe efekty aranżacyjne. Ponadto masz do wyboru model pojedynczy lub podwójny.

Ten szczególny wygląd drzwi przesuwne chowane w ścianę zawdzięczają specyficznemu montażowi. Otóż montuje się je na specjalnych prowadnicach, dzięki którym można je wsunąć do przygotowanej wnęki w ścianie. Co ważne, takie drzwi powinny być na tyle duże, aby zapewnić wygodne przejście, a jednocześnie na tyle lekkie, aby można było je swobodnie przesuwać. Zaletą drzwi chowanych w ścianie jest też fakt, że mogą mieć większą szerokość od standardowych modeli. Niektóre z tego typu projektów mierzą nawet 150 cm i więcej szerokości. To z kolei wymaga przygotowania szerokiego otworu drzwiowego. Za to efekt po ich przesunięciu wygląda bardzo ciekawie – pozwala to na stworzenie jednej, dużej przestrzeni łączącej dwa pokoje.

Drzwi chowane w ścianie – jak działają?

Jak wiesz, za działanie drzwi chowanych w ścianie odpowiada specjalny mechanizm przesuwania, dzięki któremu skrzydło porusza się wzdłuż ściany i w razie potrzeby chowa się we wbudowanej wnęce. Mechanizm przesuwania zrobiony jest z prowadnic, na których drzwi poruszają się wzdłuż ściany. Zazwyczaj umieszcza je się zarówno w górnej, jak i dolnej części wnęki. Płynne, ciche poruszanie się drzwi zapewniają rolki lub kółka, które zwykle znajdują się na dolnej krawędzi skrzydła. Zastanawiasz się, jak schować drzwi w ścianie? To bardzo proste. Wystarczy, że przesuniesz je na bok, a staną się niewidoczne. Jednocześnie uzyskasz swobodny dostęp do sąsiedniego pomieszczenia.

Taki sposób montażu sprawia, że drzwi chowane w ścianę zapewniają sporą oszczędność miejsca. Co więcej, umożliwia sprytne wydzielenie stref oraz mniejszych pomieszczeń na dużej przestrzeni. Można zamontować je w sypialni, aby wydzielić garderobę lub w kuchni, zyskując tym samym spiżarnię.

W niewielkich domach lub mieszkaniach drzwi przesuwne ułatwiają korzystanie z korytarzy i pomieszczeń. Dobrze spisują się także tam, gdzie pragniesz optycznie powiększyć pomieszczenie. Dodatkowo za sprawą prostej, bezproblemowej obsługi ułatwiają korzystanie z ciągów komunikacyjnych osobom z niepełnosprawnością ruchową.

Drzwi chowane w ścianie – jak działają?

Weź pod uwagę, że instalacja drzwi chowanych w ścianie jest dość skomplikowana i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz pewnego doświadczenia. Osoby, które nie zajmują się podobnymi pracami na co dzień, mogą mieć z tym problem. Jeśli masz wątpliwości co do swoich umiejętności, poważnie rozważ skorzystanie z usług fachowca. Dobrym pomysłem jest także nabycie całego kompletu do montażu drzwi od jednego producenta. Powinien on zawierać kasety do zabudowy, specjalne uchwyty, spowalniacz, zamek itd. Przy zakupie każdego elementu oddzielnie, łatwo o pomyłkę. Pamiętaj, że poniższy opis montażu może różnić się w zależności od tego, od jakiego producenta pochodzi Twój zestaw.

  • 1. Montaż drzwi wsuwanych do ściany warto zaplanować już na etapie stawiania ścianek działowych w mieszkaniu czy domu. Powinny być one przygotowane z myślą o umieszczeniu w nich kasety drzwi przesuwnych. Ściana musi okazać się na tyle solidna, aby bez problemu utrzymała wagę drzwi. Drzwi przesuwne ukryte w ścianie nie mogą napotykać na przeszkody w postaci rur, przewodów elektrycznych czy konstrukcji nośnych.
  • 2. Kolejny krok to instalacja prowadnic po obu stronach drzwi. Prowadnice powinny być zamocowane na stałe, aby drzwi nie miały szans się z nich wysunąć. Można je przymocować bezpośrednio do ściany lub zamontować
  • 3. Czas na instalację ramy drzwiowej w otworze w ścianie. Należy ją dokładnie wypoziomować, aby drzwi działały poprawnie.
  • 4. Następnie umieszcza się skrzydła drzwiowe na prowadnicach i mocuje je do ściany. Sprawdź, czy drzwi poruszają się płynnie i nie zacinają się podczas przesuwania.
  • 5. Następny krok to dodanie uchwytu do drzwi, który umożliwi ich otwieranie i zamykanie.
  • 6. Na końcu wystarczy wykończyć drzwi i ścianę wokół nich. Skrzydło można pomalować lub pokryć lakierem, a ścianę np. pokryć tapetą.

Jak widać, drzwi chowane w ścianę to ciekawe, dyskretne i bardzo nowoczesne rozwiązanie. Wymaga jednak starannego przygotowania do montażu! Musimy też podkreślić, że znacznie łatwiej umieścić je w ścianie kartonowo-gipsowej, niż murowanej. W razie jakichkolwiek problemów, czy wątpliwości warto oczywiście skorzystać z pomocy specjalisty. Właściwy montaż to gwarancja estetycznego wyglądu oraz niezawodnego działania drzwi przesuwnych przez wiele lat.

Czytaj także: