Jak urządzić małe mieszkanie 30 m², aby wydawało się większe?
Redakcja Komfort
Jak urządzić małe mieszkanie 30 m²? Zacznij od wyboru stylu
Małe mieszkanie w dogodnej lokalizacji zawsze da się znaleźć, decydując się na ograniczenie oczekiwań względem metrażu. Jego późniejsze wykończenie i umeblowanie wymaga jednak pomysłowości pod wieloma względami. Ważne jest właściwe zaprojektowanie przestrzeni, wybór mebli, kolorystyki, ozdób i oświetlenia. Wszystkie elementy wyposażenia powinna wyróżniać funkcjonalność, jest ona szczególnie ważna w małych aranżacjach. Jeśli natomiast chcemy wiedzieć, jak urządzić małe mieszkanie 30 m2 tak, aby wydawało się większe, to powinniśmy zacząć od wyboru stylu i dopiero w drugiej kolejności skupić się na detalach. Spójna stylistyka, przemyślane dodatki i praktyczne rozwiązania pozwolą stworzyć wnętrze, które nie będzie przytłaczające, a wręcz sprawi wrażenie większej przestrzeni.
Minimalizm sprawdza się świetnie w małych mieszkaniach – podobnie jak styl skandynawski i japandi, które obecnie są bardzo popularne. Wnętrza urządzone w ten sposób stawiają na jasne kolory i prostotę, dzięki czemu przestrzeń wydaje się bardziej otwarta i uporządkowana. Najważniejsze jest jednak to, by wybrać styl, w którym po prostu dobrze się czujemy. Można też obrać jedną główną koncepcję i ewentualnie uzupełnić ją detalami w innym designie. Prawdą jest, że w nawet malutkim mieszkaniu znajdzie się miejsce na akcenty w chłodnych, ciemnych czy oryginalnych stylach, takich jak np. retro, loft, vintage czy każdy inny.
Aranżacja kawalerki 30 m2 – jakie kolory wybrać do projektu?
Jak urządzić kawalerkę? Kwestią oczywistą, acz nie do końca prawdziwą, jest to, że wnętrza można optycznie powiększyć dzięki jasnym kolorom. W małych kawalerkach często stawia się na biel, beże i kremy. Chcąc nieco urozmaicić całość lub próbując dodać do aranżacji ulubione barwy, kolejno wybieramy ciemną sofę czy też taką zabudowę kuchenną. W takiej sytuacji powstają niestety zbyt mocne kontrasty, które podkreślają wrażenie niewielkiej przestrzeni.
Jeśli stawiamy na odcienie bieli, to lepiej dodać do nich ciepłe tonacje brązów, beżów czy innych kolorów, unikając wyraźnych przeciwieństw. Warto też pamiętać, że do wyboru mamy całą masę tonacji, które nadadzą się do małych wnętrz i jednocześnie nie będą monotonne. Są to m.in. modne szałwie, pistacje, kaszmiry, brzoskwinie, róże, błękity czy subtelne szarości.
Zaplanuj wyznaczenie stref – kuchennej, wypoczynkowej i łazienki
Mieszkanie mieszkaniu nierówna, ale te o powierzchni w granicach 30 m2 zwykle składają się z jednego pomieszczenia, usytuowanego w nim aneksu kuchennego i oddzielnej łazienki. Rzadziej można znaleźć małe lokale z osobną sypialnią. Dobrze, jeśli niewielkie mieszkanie jest spójne pod względem designu. Jednak dla własnej wygody i stworzenia poczucia przestronności (a czasem też prywatności), warto wydzielić w nim najważniejsze strefy użytkowe.
Aranżacja małego mieszkania – skup się na łazience
Łazienka w małym apartamencie zdecydowanie powinna być oddzielnym pomieszczeniem. Warto wstawić do niej drzwi przesuwne lub rewersyjne. Jej wnętrze musi pomieścić podstawową armaturę – miskę WC, kabinę prysznicową i przynajmniej małą umywalkę nablatową, pod którą znajdzie się pojemna półka do przechowywania kosmetyków. A jakie płytki do małej łazienki warto wybrać? Przy ograniczonym metrażu, wbrew pozorom, najlepiej sprawdzą się modele wielkoformatowe i średniej wielkości. Dobrym wyborem będą też płytki prostokątne, bo ich układanie pionowo i poziomo pozwala na dowolną manipulację wrażeniem wielkości.
Więcej na temat, jak urządzić małe WC w bloku, można znaleźć w innych poradnikach na naszej stronie.
Aranżacja kawalerki 30 m – salon plus aneks kuchenny
Podczas projektowania wnętrza mieszkania 30 m2 aranżacja małego salonu z aneksem kuchennym wymaga nieco większej wyobraźni. W takim przypadku podłoga powinna być w całości wykonana z tego samego materiału. Zamiast dodawać małą wstawkę płytek przy meblach kuchennych lepiej postawić na odporne panele winylowe, ułożone konsekwentnie w całym mieszkaniu. Również z kolorystyką ścian lepiej nie przesadzać – jedna barwa na otwartej przestrzeni będzie jak najbardziej wystarczająca.
Kolory i wykończenie to nie wszystko. Pora na meble, które również mogą optycznie powiększyć wnętrze i oczywiście podnieść funkcjonalność mieszkania. 30-metrowa kawalerka raczej nie pomieści sporego stołu jadalnianego. Dobrze więc oddzielić kuchnię od obszaru wypoczynkowego wyspą. Przy dodatkowym blacie można wygodnie przygotowywać i jeść posiłki, poniekąd zastępując nim stół, jeśli nie ma na niego miejsca w części wypoczynkowej.
W salonie warto rozważyć rozkładany stolik kawowy, przy którym z powodzeniem ugościmy kilka odwiedzających nas osób. Natomiast w kuchni sprawdzą się zwłaszcza meble do samego sufitu, z dobrze przemyślanym układem, pozwalającym na wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni. W ten sposób stworzymy cenne miejsce do przechowywania rozmaitych rzeczy. Naszym zdaniem nie trzeba koniecznie decydować się na meble na wymiar. Świetną alternatywą są szafki modułowe – perfekcyjnie pasują do niemal każdego projektu.
Funkcjonalne sposoby na oddzielną sypialnię
Jak urządzić małą sypialnię? Najprościej zdecydować się na rozkładaną kanapę, która w ciągu dnia spełnia funkcję wypoczynku. Jeśli jednak wolimy mieć typowe miejsce do spania, to można je wydzielić nie tylko za pomocą ścianki z gipsu, która zmniejsza przestrzeń. Innymi sposobami są np. przeszklone elementy, drzwi przesuwne z ażurami, stojące parawany czy po prostu otwarte regały.
Siła dekoracji i odpowiedniego oświetlenia w aranżacji wnętrza 30 m
Głównym błędem przy aranżacji małych przestrzeni jest nadmiar dekoracji. Wówczas często tworzy się chaos i bałagan, przez które wnętrze wydaje się jeszcze mniejsze. Jednocześnie warto poznać triki optyczne, dzięki którym detale „dodadzą metrów" naszemu pomieszczeniu.
Do mieszkania o powierzchni 30 m2 warto wprowadzić lustra w wielu formach. Powinny znaleźć się na ścianach i frontach szafek, np. tych ubraniowych. Dobrze, jeśli są oświetlone lub znajdują się w pobliżu źródeł światła. W każdym, a zwłaszcza małym, pokoju warto zdecydować się nie tylko na lampy sufitowe, ale też kinkiety, elementy stojące i punkty typowo ozdobne.
W aranżacji kawalerki sprawdzają się też dywany. Zwłaszcza duże modele, których krawędzie będą znacznie wystawać poza meble. Pozwolą one optycznie powiększyć przestrzeń. Przy aranżacji mieszkania warto zwrócić uwagę także na tekstylia okrągłe, owalne i asymetryczne. Te kwadratowe i prostokątne są trudniejsze do usytuowania w kawalerkach 30-metrowych.
Podobnymi założeniami warto się kierować przy wyborze innych stojących dekoracji – opływowe kształty są najbardziej pożądane w małych mieszkaniach. Ciepła i przestronności mogą dodać również zwiewne firany, modne pledy i podświetlane obrazy.
Redakcja Komfort