Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak podzielić pokój – czyli jak stworzyć strefy w salonie, sypialni lub pokoju dziecięcym?

Dzielenie pomieszczeń ma wiele zalet. Jakich? Przede wszystkim tych związanych z funkcjonalnością. Podział wnętrza na strefy sprzyja maksymalnemu wykorzystaniu danej przestrzeni, co z pewnością docenią osoby dysponujące niewielkim metrażem domu czy mieszkania. Jak umiejętnie podzielić pokój, tak aby uzyskać efekt nie tylko praktyczny, ale i estetyczny? Tego dowiesz się z naszego poradnika!

Jak podzielić pokój?

Za decyzją o podzieleniu pokoju mogą stać różne powody. Możliwe, że Twój salon musi zacząć pełnić funkcję miejsca pracy, czy też gościnnej (lub zwykłej) sypialni. A może pragniesz wydzielić strefę relaksu? Albo w wyraźny sposób odseparować kuchnię od salonu w apartamencie? We wszystkich wymienionych przypadkach masz do dyspozycji kilka możliwości. Niektóre z odpowiedzi na pytanie: jak przedzielić pokój, wymagają od Ciebie nieznacznych zmian w wystroju, inne – zakupu dodatkowych mebli. Jeszcze inne – remontu. Wobec tego, jak przegrodzić pokój za pomocą konkretnych rozwiązań? Zamierzony cel osiągniesz m.in.:

  • - Przegradzając pokój zasłoną lub drzwiami przesuwnymi,
  • - grając kolorami ścian lub ich dekoracjami (np. lamelami lub panelami),
  • - wyznaczając sfery różnymi rodzajami podłóg,
  • - wznosząc ściany działowe,
  • - wybierając odpowiednie meble.

W dalszej części tekstu, pochylając się na tym, jak podzielić (albo oddzielić?) pokój, omówimy wymienione rozwiązania.

Jak zrobić dwa pokoje z jednego dużego?

Jak podzielić pokój na dwa? Jeśli zachodzisz w głowę, jak z jednego pokoju zrobić dwa, bez uciekania się do najbardziej inwazyjnych metod, pomyśl o parawanie lub zasłonie. Podział pokoju na dwa z parawanem okaże się optymalnym posunięciem wtedy, gdy myślisz o rozwiązaniu tymczasowym.

Zastanawiasz się, jak podzielić pokój na dwa na stałe? Rozważ montaż ścianki działowej. Jeśli zdecydujesz się na suchą zabudowę, unikniesz nie tylko znacznych wydatków, ale też zaoszczędzisz na czasie. To opcja, która zda egzamin, nawet kiedy w pokoju jest jedno duże okno na dwóch ramach. Oczywiście ścianka działowa niejedno ma imię. Jeśli nie gipsowo- kartonowa to może ze szkła hartowanego lub tworzywa sztucznego? To świetny pomysł na podział nowoczesnego salonu na pokój dzienny i gabinet. Inna propozycja to stylowe, drewnopodobne lamele. To prawdziwy hit w aranżacji wnętrz. Wiesz, już jak podzielić pokój na dwa mniejsze, czas więc na przejście do przedstawienia rozwiązań, z którymi w jednym pomieszczeniu wydzielisz dwie strefy.

Podział pokoju na strefy – jak podzielić pokój na dwie strefy?

A co, jeśli planujesz nieco mniej radykalne przedzielenie pokoju? To znaczy – interesuje Cię nie tyle to, jak podzielić pokój na dwa, ile podział pokoju na strefy? W takim razie rozważ wykorzystanie w tym celu mebli. W dużym salonie odrębność stref pomogą Ci zaakcentować regały i półki, które mogą pełnić funkcje ścianek działowych. Jeśli wybrany regał postawisz w poprzek jednej ściany, zyskasz estetyczną ściankę o bardzo praktycznych charakterze. Możesz wypełnić ją np. książkami. Pokój na strefy podzielisz też np. z wykorzystaniem wieszaka na ubrania (np. pokój rodzeństwa). Niekiedy wystarczy dywan i zestawy wypoczynkowe takie jak narożniki tapicerowane oraz sofy i kanapy, które wyraźnie wyznaczą obszar relaksu. Pamiętaj, że niektóre z mebli tego typu mają odpowiednio zabudowany tył. Dlatego wcale nie muszą stać pod ścianą! Właściwie ustawiony duży narożnik z powodzeniem wyznaczy granicę między strefami w salonie.

To nie jedyna możliwość dotycząca podziału pokoju na strefy. Jak już wspominaliśmy – kluczowe znaczenie mają też kolory. Sposób nieco ryzykowny to gra kontrastami. Na przykład ciemnym odcieniem szarości i bielą. Bezpieczniejszy sposób bazuje na doborze sąsiadujących na kole kolorów odcieni. Wybierając to rozwiązanie, zachowasz harmonię w aranżacji oraz zadbasz o płynne przejście między strefami. Choćby wtedy, gdy zastanawiasz się, jak podzielić pokój na sypialnię i salon, nie wywołując przy tym szoku estetycznego. Zresztą farby to tylko jedna z opcji. W grę wchodzą też tapety, płytki ścienne lub lamele ścienne. Te ostatnie świetnie prezentują się na ścianie telewizyjnej. Do podziału pokoju wykorzystasz także płytki podłogowe. Warto zamontować je w strefie jadalnej salonu, podczas gdy obszar relaksu zostanie wyłożony panelami lub deskami.

Jak podzielić pokój dzieci?

Zastanawiasz się, jak podzielić pokój na dwa dla dzieci? Możesz np. zadbać o to, by łóżka i biurka dzieci ustawione były naprzeciwko siebie, wzdłuż ścian. Strefy sypialne obu dzieci będzie wtedy oddzielała wspólna część zabaw. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie przywoływanych już parawanów czy zasłonek. Sprawdzą się oczywiście także regały na wspólne książki i zabawki czy wieszaki na ubrania. Nieco więcej zachodu może wymagać podzielenie pokoju dzieci na dwa, jeśli bardzo różnią się od siebie pod względem zainteresowań czy gustów. Wtedy warto zadbać np. o plakaty czy wiszące ozdoby korespondujące z pasjami pociech. Także wtedy dobrym rozwiązaniem może okazać się kreatywne malowanie ścian.

Jak podzielić pokój z jednym oknem?

Zastanawiając się, jak podzielić pokój na dwa z jednym oknem, musisz pamiętać o naturalnym oświetleniu obu stref. Najłatwiej osiągniesz ten cel z wykorzystaniem parawanu lub przesuwnych zasłon bądź drzwi. W tym przypadku warto też pamiętać o wysokich szafach lub regałach. Więcej prywatności zapewni oczywiście ściana działowa, która przedzieli okno na dwóch ramach. Jest to jednak rozwiązanie praco- i czasochłonne.

Czym przedzielić pokój? – najlepsze rozwiązania do podziału pomieszczeń

Pora przyjrzeć się nieco dokładniej wymienionym wcześniej metodom dzielenia pokojów. W razie wątpliwości związanych z tym, czym przedzielić pokój – zdjęcia dostępne w internecie z pewnością pomogą podjąć właściwą decyzją

Jak podzielić pokój zasłoną?

Kotara to najprostsze z dostępnych rozwiązań. Przedzielenie pokoju zasłoną nie wymaga stawiania ściany działowej. Zdecyduj się na kotarę, jeśli poszukujesz rozwiązania tymczasowego i chcesz w szybki sposób wydzielić w salonie garderobę czy np. strefę relaksu. Zasłony oddzielające pokój mogą być montowane na karniszu pod ścianą. Alternatywę dla kotary stanowią wertikale.

Jak podzielić pokój drzwiami przesuwnymi?

Przegradzanie pokoju drzwiami przesuwnymi to rozwiązanie dość rzadkie. Niemniej – pozwala skutecznie oddzielić np. kuchnię od salonu w apartamencie lub – w naprawdę sporej sypialni – łóżko od reszty pomieszczenia. A przy tym zaoszczędzić sporo miejsca! Drzwi mogą być zamontowane na ramie lub na prowadnicy.

Jak podzielić pokój meblami?

Dzielenie przestronnych wnętrz meblami jest nie tylko skuteczne, ale i bardzo praktyczne. Półki, regały otwarte, duże szafy, czy też witryny wysokie (lub nieco niższe) ułatwiają wydzielenie poszczególnych stref, a przy tym nadają pomieszczeniu odpowiedni charakter. Nie wspominając już o ich podstawowych funkcjach! Wybierając regały do podziału pokoju, czy też inne meble, zadbaj o korespondujące z danym stylem aranżacji kolory i design.

Czy wiesz już, w jaki sposób podzielisz duży pokój lub sypialnię? Ścianką działową, a może regałami i półkami? Tego rodzaju meble, jak i inne elementy wyposażenia i wystroju wnętrz, czekają w ofercie sklepu Komfort!

Czytaj także: