Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Syfon – montaż syfonu, budowa, rodzaje syfonów

Syfon – montaż syfonu, budowa, rodzaje syfonów

O tym, że syfon jest niezbędny w każdej kuchni czy łazience wie każdy, kto choć trochę interesował się montażem zlewu, umywalki, wanny czy kabiny. Wiedza na temat ich budowy, rodzajów i montażu jest jednak dużo mniej powszechna. Dlatego też w tym tekście postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania.

Do czego służy syfon?

Oczywiście podstawowe pytanie, które zadaje wiele osób, brzmi – czy syfony są faktycznie potrzebne? W końcu na pierwszy rzut oka są to po prostu często dziwnie wyglądające elementy z tworzywa lub metalu, umieszczane między odpływami a rurami kanalizacyjnymi. W praktyce jednak ich rola jest duża, a brak syfonu byłby bardzo szybko odczuwalny – i to dosłownie! Ich głównym zadaniem jest powstrzymywanie gazów z rur przed wydostaniem się na zewnątrz przez odpływy wanien, toalet czy umywalek. Brak tego elementu sprawiłby, że w łazience bardzo często panowałby bardzo nieprzyjemny zapach, którego nie dałoby się w żaden sposób długotrwale wyeliminować.

Jak urządzić łazienkę z prysznicem?

Rodzaje syfonów

Mówiąc o syfonach, warto też podkreślić, że istnieje ich kilka typów i rodzajów. Najprościej oczywiście pogrupować je według przeznaczenia, na:

  • • syfony umywalkowe i zlewozmywakowe,
  • • syfony wannowe i brodzikowe,
  • • syfony toaletowe.

Co warte podkreślenia, większość obecnie oferowanych syfonów jest standaryzowanych. Dlatego też z reguły wanny narożne, wanny wolnostojące czy wanny prostokątne mogą być wyposażone w taki sam syfon.

Budowa syfonów

Jak nietrudno się domyślić, poszczególne produkty mimo spełniania tej samej funkcji mogą różnić się budową. Najczęściej spotykane są:

  • • Syfony rurowe – będące w zasadzie rurą wyprofilowanym w kształt litery U. Spływająca przez nie woda zbiera się na samym spodzie i skutecznie chroni przed wydostawaniem się przykrych zapachów. Kolejne puszczenie wody w kranie czy toalecie powoduje wypchnięcie znajdującego się wewnątrz płynu i częściowe zastąpienie go nowym. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że jest ono samooczyszczające się. Wadą – spore rozmiary. Dlatego też najczęściej syfony rurowe spotkać można przy toaletach.
  • • Syfony butelkowe – różnią się one dość znacznie pod względem budowy – gdyż ich ułożenie jest pionowe. Najważniejszym ich elementem jest z kolei tzw. butelka, umieszczona na samym dole, w której znajduje się woda. Trafia ona tam z odpływu zlewu czy wanny, a jej nadmiar odpływa dalej do kanalizacji. System ten jest dużo poręczniejszy i łatwiejszy do ukrycia. Wymaga jednak regularnego oczyszczania.
  • • Syfony kulowe – stosuje się je w miejscach, gdzie z racji niskiego położenia jest duża szansa, na cofanie się ścieków. Ich elementem wyróżniającym jest specjalna kula z tworzywa, która w przypadku cofania się wody zamyka przepływ w stronę umywalki czy wanny.

Oczywiście istnieje też wiele specjalistycznych modeli syfonów, czy też odpowiednio dostosowanych produktów wykorzystujących wymienione sposoby zatrzymywania przykrych zapachów. Są to chociażby syfony płaskie czy syfony podtynkowe.

Kabina prysznicowa – z brodzikiem czy bez?

Montaż syfonów

Dobrą informacją dla wszystkich osób samodzielnie montujących wyposażenie łazienki i kuchni jest fakt, że montaż syfonów jest stosunkowo prosty. W zasadzie wymaga on po prostu nakręcenia elementu na odpływ i połączenia z rurą kanalizacyjną. Dużo większym problemem może być dobranie syfonu do posiadanej instalacji.

Syfon do umywalki

Obecnie dostępne są dziesiątki zlewów i umywalek. Dobierając do nich syfon, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ilość odpływów. W przypadku produktów dwukomorowych konieczne jest dobranie odpowiednich rur i zastosowanie dwóch osobnych lub jednego wspólnego syfonu. Z punktu widzenia estetyki idealnym połączeniem są modele butelkowe i umywalki meblowe, które pozwolą ukryć syfon w szafce. Z kolei do umywalki nablatowe dobrze jest połączyć z eleganckimi syfonami srebrnymi, gdyż będą one zawsze widoczne.

Syfon do brodzika i wanny

W przypadku wanien i brodzików najczęściej stosuje się syfony rurowe lub też syfony płaskie. Produkty typu butelkowego są bowiem po prostu zbyt wysokie, by je zastosować. I w tym przypadku ważne jest odpowiednie wymierzenie długości rur między odpływem a końcówką rury kanalizacyjnej. W przypadku zabudowanych wanien czy pryszniców bez możliwości łatwego demontażu osłon, zawsze należy też pozostawić otwór inspekcyjny na wypadek awarii.

Syfon to bardzo niedoceniany i jednocześnie niezwykle ważny element każdej łazienki. Absolutnie więc nie należy bagatelizować jego montażu. Warto przy tym też pamiętać, że mnóstwo produktów do łazienek i kuchni można kupić na Komfort.pl – są to chociażby wanny, kabiny, brodziki, umywalki łazienkowe, baterie i wiele, wiele innych!

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady