Jak i czym myć baterie łazienkowe? Sprawdzone sposoby
Redakcja Komfort
Domowe sposoby na czyszczenie baterii łazienkowych
Armatura łazienkowa, która od nowości lśni blaskiem, z czasem go traci. Pojawiają się na niej widoczne ślady użytkowania, których usunięcie wymaga przede wszystkim ostrożności. Nieumiejętne usuwanie zacieków i kamienia z powierzchni baterii może doprowadzić do jej uszkodzenia.
Na początek warto więc wiedzieć, co to jest armatura i jakie są jej rodzaje. Przyda się wiedza, dotycząca tego, czym myć baterię łazienkową, by jej nie zniszczyć. Jak czyścić czarną armaturę, by długo wyglądała jak nowa, a czym czyścić złote baterie? A w końcu czym wyczyścić kabinę prysznicową?
Teraz jednak skupmy się na podstawie, czyli baterii w łazience. Zatem, czym wyczyścić baterie łazienkowe z kamienia, by przywrócić im dawną świetność?
Ekologiczne, tanie i skuteczne – takie są domowe sposoby na czyszczenie baterii łazienkowych. Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić baterie w łazience i jak usunąć kamień z baterii łazienkowej, w pierwszej kolejności sięgnij po to, co masz pod ręką.
Usuwanie kamienia z baterii łazienkowej octem
Popularnym i sprawdzonym sposobem na pozbycie się kamienia osadzającego się na bateriach łazienkowych jest czyszczenie ich octem. W tym celu rozcieńcz ocet z wodą w proporcji 1:1. Mieszanką nasącz miękką ściereczkę i pozostaw ją na zabrudzeniu na około 15 minut. Po tym czasie wystarczy przepłukać kran ciepłą wodą i delikatnie wypolerować.
Usuwanie zanieczyszczeń kwaskiem cytrynowym
Kwasek cytrynowy to świetny sposób na pozbycie się kamienia z baterii w łazience. Wystarczy rozpuścić 1-2 łyżki kwasku w szklance ciepłej wody. Następnie nanieś roztwór na zabrudzoną powierzchnię za pomocą miękkiej ściereczki i pozostaw ją na 10-15 minut.
Usuwanie kamienia za pomocą sody oczyszczonej
Sodę oczyszczoną możesz wykorzystać do przygotowania skutecznej i naturalnej pasty do czyszczenia. Sposób ten cieszy się dużą popularnością i jest niezwykle skuteczny. By wyczyścić brudną powierzchnię i pozbyć się kamienia, sodę wymieszaj z wodą w stosunku 3:1. W ten sposób uzyskasz gęstą papkę, którą musisz nałożyć na zabrudzone miejsca. Specyfik pozostaw na przynajmniej kwadrans.
Czym myć baterie łazienkowe?
Pielęgnacja klasycznej baterii i czyszczenie baterii termostatycznej wymaga odpowiedniego podejścia. Nie jest to zadanie trudne pod warunkiem, że wiemy, jak dbać o materiał, z jakiego zostały one wykonane.
Większość baterii łazienkowych dostępnych na rynku wykonana jest z mosiądzu, który jest pokryty chromem. Ten wykazuje dużą odporność na szereg różnych czynników, jednak jest bardzo wrażliwy chociażby na działanie kwasów czy rozpuszczalników. Zatem, czym czyścić baterie chromowane?
Baterie pokryte chromem – niezależnie od tego, czy są to baterie łazienkowe, baterie umywalkowe czy baterie kuchenne – należy myć miękką szmatką z mikrofibry. W przypadku niewielkich zabrudzeń na bateriach termostatycznych brudną powierzchnię wystarczy przetrzeć mokrą szmatką, a następnie wypolerować kran drugą, suchą. Gdy naszą baterię pokrył jednak kamień, musimy sięgnąć po bardziej radykalne rozwiązania. W tym pomogą nam specjalistyczne środki czyszczące armaturę łazienkową. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór delikatnego mleczka lub płynu do mycia łazienki, który nie ma w składzie drobinek ścierających.
Jak wyczyścić baterie łazienkowe i jakich błędów nie popełniać?
Na rynku znajdziemy wiele preparatów chemicznych, które mają ułatwić usunięcie kamienia i pielęgnację baterii łazienkowych. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny produkt, warto przeczytać jego etykietę. Kluczowe jest dobranie środka czystości do określonego rodzaju armatury.
Jeśli chcesz uniknąć odbarwienia na baterii łazienkowej i jej zniszczenia, unikaj preparatów czyszczących na bazie chloru oraz tych, w składzie których znajduje się kwas czy rozpuszczalniki. Pamiętaj też, że żadna powłoka nie jest całkowicie odporna na zarysowania. Baterie łazienkowe czy baterie prysznicowe pokryte satyną lub złotą powłoką, nie stanowią tutaj żadnego wyjątku. Jeśli nie wiesz, jak czyścić złote baterie łazienkowe, postaw na łagodne środki myjące, takie jak płyn do mycia naczyń lub specjalne środki czystości przeznaczone do metali szlachetnych.
Do mycia kranu i baterii łazienkowych – zamiast proszków, które mogą zarysować delikatną powłokę – lepiej wybrać mleczka i płyny. Należy unikać także silnego tarcia i szorowania. W momencie gdy delikatna powłoka pokrywająca baterię zostanie starta, armatura stanie się znacznie bardziej podatna na negatywne działanie środków chemicznych czy korozję.
Redakcja Komfort