Bezpieczeństwo przede wszystkim: jak prawidłowo podłączyć włącznik światła?

Redakcja Komfort

18.10.2024
Kategoria: Oświetlenie
6 min. czytania
jak prawidłowo podłączyć włącznik światła
Montaż włącznika światła można zlecić elektrykowi, ale pracę taką z powodzeniem wykonamy również samodzielnie, przy okazji sporo oszczędzając. Czynność ta wymaga jednak przynajmniej podstawowej wiedzy, w tym z zakresu bezpieczeństwa. Podpowiadamy więc, jak podłączyć włącznik światła w kilku prostych krokach!

Jak podłączyć włącznik światła do puszki – wstępne informacje

lampa wisząca kioto 50 3164707 3xe27 szary
lampa wisząca kioto 50 3164707 3xe27 szary

Aby podłączyć włącznik światła do puszki, należy wprowadzić przewody zasilające (fazowe), neutralne i ochronne (uziemienie) do zacisków znajdujących się we włączniku. Są one oznaczone symbolami L, N i PE. Przewody trzeba złączyć w linii prostej i dokręcić śrubokrętem niewielkie śruby zaciskające kable. Kolejno należy przymocować urządzenie do puszki, zwykle również za pomocą dołączonych do zestawu wkrętów.

Warto wiedzieć
Poprawną nazwą stosowaną do określenia włącznika światła jest “łącznik”. W istocie łączy on system sterowania z przewodami elektrycznymi i tym samym pozwala nie tylko na włączanie, ale też wyłączanie światła.

Po pierwsze – podstawowe zasady bezpieczeństwa i przygotowanie narzędzi

Zawsze przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac elektrycznych należy odciąć zasilanie, korzystając z bezpieczników w skrzynce. Nawet po takim kroku warto zachować ostrożność i za pomocą miernika napięcia dodatkowo sprawdzić, czy przewód zasilający jest odłączony od prądu.

Zanim dowiemy się, jak podłączyć włącznik światła do puszki, warto się odpowiednio przygotować. Potrzebne będą:

próbnik napięcia (próbówka),
śrubokręt płaski i krzyżak,
specjalny obcinak do kabli lub nożyk do tapet,
latarka,
ewentualnie krótka poziomica.
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Oświetlenie

Sposób łączenia przewodów w puszce w ścianie – kolory

lampa wisząca hilton black/gold 4346 1p 1xe27 czarna
lampa wisząca hilton black/gold 4346 1p 1xe27 czarna

Najbardziej skomplikowanym etapem montażu gniazdek czy łączników jest prawidłowe dopasowanie przewodów w różnych kolorach. Zadaniem łącznika jest zamykanie i otwieranie obwodu elektrycznego i to właśnie od odpowiedniego połączenia kabli wychodzących z puszki zależy, czy będzie on właściwie działać. Najczęściej schemat wygląda następująco:

Przewód fazowy zasilający, czyli czarny lub brązowy, niekiedy czerwony lub szary plus zacisk L.
Przewód neutralny (niebieski) plus zacisk N.
Przewód ochronny (uziemiający) o kolorze żółto-zielonym plus zacisk PE. Niekiedy można go pominąć przy nowych instalacjach elektrycznych.
Warto wiedzieć
Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić instrukcję dołączoną do zakupionego włącznika. Znajdziemy w niej schemat łączenia przewodów, który może być inny w zależności od wybranego produktu.
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Oświetlenie

Podłączanie włącznika światła do puszki elektrycznej krok po kroku

lampa wisząca rossi 8 bl874/8 8xe14 transparentna
lampa wisząca rossi 8 bl874/8 8xe14 transparentna
Wyłączamy prąd.
Sprawdzamy kable w puszce i zaciski w łączniku.
Usuwamy ok. 0,5–1 cm izolacji z kabli wystających z puszki.
Wprowadzamy przewody do odpowiednich zacisków. Ochronny (żółto-zielony) ma być przy bolcu uziemiającym. Fazowy i neutralny zwykle są po przeciwnych stronach łącznika.
Aby podłączyć przewody, dokręcamy śruby zaciskające.
Sprawdzamy, czy kable mają odpowiednią długość i czy mieszczą się w puszce. Jeśli nie, to trzeba je skrócić.
Przykręcamy wnętrze oprawy do puszki i montujemy ramkę.
Aby nowy włącznik był idealnie równo zamontowany, warto skorzystać z małej poziomicy.

Włączniki światła podwójne, pojedyncze i inne

Podejmując się montażu włącznika, warto wiedzieć, że jego rodzaj będzie miał wpływ na wygodę korzystania z pomieszczeń. Inaczej będzie wyglądał też ich montaż. W przypadku włączników podwójnych będą dwa kable fazowe, które trzeba podpiąć. Z kolei przy innych typach możemy znaleźć trzy zaciski lub więcej, a właściwy, przeznaczony na kabel zasilający fazowy, powinien być oznaczony wyżłobioną strzałką.

Wyróżnia się m.in. łączniki:

Jednobiegunowe (pojedyncze) – są przeznaczone do jednego źródła światła. Zwykle służą do oświetlenia pokoju.
Świecznikowe (dwubiegunowe) – podwójne włączniki światła są przeznaczone do sterowania światłem z dwóch lamp lub poszczególnymi żarówkami z jednej. Bywają wybierane przez osoby, które szukają rozwiązań jak oświetlić kuchnię – można dzięki nim włączać np. lampę główną i oświetlenie podszafkowe.
Potrójne – z pomocą jednego urządzenia można uruchamiać światło w trzech lampach. Jest to odpowiedź dla osób, które zastanawiają się, jak oświetlić salon w nowoczesnym stylu.
Schodowe – pozwalają na oświetlenie klatki schodowej w bloku czy domu. Dzięki nim można jednym łącznikiem włączać światło, a kolejnym wyłączać. Stosuje się je także we współczesnych sypialniach, korytarzach oraz innych pomieszczeniach przechodnich.
Krzyżowe – są formą rozbudowanych łączników schodowych. Służą do sterowania lampami z kilku miejsc.
Zwierne – same wracają do wyjściowej pozycji, czyli po odblokowaniu przepływu prądu nie trzeba ich ponownie wyłączać. Stosuje się je przy dzwonkach i automatycznym oświetleniu.
Wybierając włączniki światła, warto wiedzieć, że obecnie dostępne modele mogą znacznie podnieść wygodę korzystania z mieszkania. Wiele z nich to łączniki dotykowe czy umożliwiające regulację barwy oświetlenia, które doskonale pasują do nowoczesnych aranżacji. Można zdecydować się również na innowacyjne włączniki sterowane pilotem lub smartfonem.
author
Ekspert Komfort
Porada eksperta
Najczęściej zadawane pytania
Jak podłączyć włącznik z puszki?
Należy usunąć ok. 1 cm izolacji z przewodów wychodzących z puszki. Kolejno podłączamy je ze stykami we włączniku. Trzeba podpiąć przewody fazowe z zaciskami L, przewody neutralne N i przewód ochronny PE. Na koniec montujemy ramkę i front gniazdka czy też włącznika elektrycznego.
Jak podłączyć się do puszki elektrycznej?
Do puszki należy włożyć kabel i poprowadzić go w bruzdach pod przewody. Mocuje się je uchwytami montażowymi, które kolejno maskuje się gipsem. Drugi koniec przewodu instalujemy w puszce, z której ma płynąć prąd.
Jak zamontować wyłącznik na wkręty do puszki starego typu?
Przy instalacjach starego typu przewód neutralny należy włożyć w zacisk ochronny i połączyć go z zaciskiem neutralnym, używając mostka. Kolejno gniazdo wsuwamy do puszki i montujemy za pomocą wkrętów lub pazurków rozporowych.

Redakcja Komfort

Data publikacji: 18.10.2024

Kupuj bezpiecznie:

Nasze wyróżnienia:

Gwiazda Jakości Obsługi 2024

Laur Konsumenta Top Marka 2024

Konsumencki Lider Jakości Grand Prix 2023

Konsumencki Lider Jakości Podłogi 2023

Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2023

Znajdź najbliższy sklep

160 sklepów Komfort w całym kraju!

znajdź sklep

Masz pytania?

Porozmawiaj z naszym Doradcą

42 21 44 500*

* Opłata jak za połączenie lokalne zgodnie z aktualnym cennikiem operatora sieci komórkowej.