Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Muszla klozetowa – jak wybrać?

Muszla klozetowa – jak wybrać?

Jaki jest najważniejszy element każdej łazienki? Jedni wskażą na wannę czy prysznic, inni umywalkę. Spora grupa osób wskaże jednak na toaletę, która pełni nie tylko niezwykle ważną funkcję użytkową, ale też jest istotna z punktu widzenia estetyki. Jak wybrać najlepszą? Podpowiadamy!


Jakie typy ubikacji są dostępne na rynku?

Co jasne, zastanawiając się nad zakupem muszli do swojej łazienki, koniecznie trzeba zacząć od rozpoznania rynku. W końcu tylko w taki sposób będziemy mogli dokonać świadomego wyboru, który w pełni będzie odpowiadał naszym potrzebom. Przeglądając strony producentów i sklepów szybko też zauważymy, że liczba dostępnych produktów jest olbrzymia i różnią się one nie tylko kształtem, ale też użytym materiałem, kolorem czy sposobem wykończenia. Różna jest też oczywiście cena, która może oscylować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych za muszle z funkcją bidetu. Wbrew pozorom tak duże widełki wynikają z bardzo konkretnych przesłanek, takich jak jakość użytych materiałów oraz trwałość czy niezawodność rozwiązań technicznych.

Muszla stojąca czy podwieszana – którą wybrać?

Najważniejszą różnicę między sedesem podwieszanym a stojącym widać już na pierwszy rzut oka. Chodzi oczywiście o sposób montażu. W pierwszym przypadku z reguły wykorzystywany jest zestaw podtynkowy, który zapewnia odpowiednia stabilność miski i ukrycie spłuczki. Alternatywą w tym przypadku są produkty zawieszane bezpośrednio do ściany. Rozwiązania stojące są z kolei po prostu przykręcane lub przyklejane do posadzki. Ważnym zagadnieniem jest przy tym też kwestia odpływu, który może być zlokalizowany w podłodze lub ścianie. Miski podwieszane z założenia korzystają z drugiej opcji, choć można je też dostosować do odpływu w podłodze – poprzez odpowiednie kolanko i wykorzystanie zabudowy, która „ukryje” rurę. W przypadku klasycznych toalet stojących każdy produkt przystosowany jest do konkretnego rozwiązania – wystarczy więc wybrać pasujący. Co jeszcze różni oba rodzaje misek?

  • Użyteczność – w zasadzie jest ona podobna, aczkolwiek w przypadku modeli podwieszanych łatwiej dostosować wysokość toalety do indywidualnych potrzeb.
  • Higiena – w tym przypadku plusik należy postawić przy modelach wiszących, w których przypadku łatwo umyć podłogę pod muszlą. Dodatkowo nie posiadają one też odsłoniętych wężyków i rurek, na których łatwo zbiera się bród.
  • Wygląd – bez wątpienia obecnie dużo modniejsze są WC podwieszane, z racji swojego minimalistycznego designu. Wykorzystanie ich pozwala też na optyczne powiększenie pomieszczenia.

Wybór muszli klozetowej jest więc przede wszystkim decyzją ważną z punktu widzenia aranżacji i czystości. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że decydując się na klasyczny „kompakt” czy też nowoczesny stelaż w komplecie otrzymujemy też spłuczkę. Ta z kolei jest najłatwiej zużywającym się elementem. Dlatego też warto zwracać uwagę na jakość wybieranych produktów oraz zapoznać się z warunkami gwarancji i dostępnością części zamiennych.

Jak montować muszlę WC?

W teorii odpowiedź na to pytanie jest prosta – po prostu solidnie! W praktyce jednak prawidłowe zamontowanie miski klozetowej może wymagać nieco umiejętności i wykorzystania szeregu narzędzi. Dlatego też koniecznie trzeba pamiętać o 4 najważniejszych zasadach samodzielnego montażu:

  • Jeśli nie czujesz się na siłach, to odpuść – z całą pewnością najwięcej problemów z toaletami bierze się właśnie z chęci pokazania wszystkim, że potrafi się ją założyć. Tymczasem to żaden wstyd poprosić o pomoc fachowca, który zrobi to nie tylko szybciej, ale też lepiej i dokładniej. Co warte podkreślenia, podpunkt ten dotyczy też samych instalatorów, którzy nierzadko najpierw przyjmują zlecenie, a potem głowią się, jak je wykonać.
  • Czytaj instrukcję – w teorii to „oczywista oczywistość”, a w praktyce bardzo wiele osób ma z tym problem. Tymczasem zapoznanie się z uwagami i wytycznymi producenta często jest kluczowe dla prawidłowego montażu i pomaga uniknąć szeregu pomyłek.
  • Używaj odpowiednich narzędzi i elementów montażowych – o ile część z nich z reguły jest dołączona do zestawu, to pozostałe trzeba zorganizować we własnym zakresie. I czasem prowadzi to do absolutnie niedopuszczalnych zaniedbań – np. w postaci nawiercenia złej wielkości otworów. Sporym problemem może być też montaż misek wiszących na ścianach o zbyt małej wytrzymałości.
  • Montuj „do końca” – to przypadłość wielu osób przedkładających szybkość nad jakość. Efektem tego są niedokręcone mocowania lub brak części śrub, niewłaściwe spasowanie, pominięcie podkładek czy elementów odpowiadających za estetykę. Wszystkie one z reguły mają być dodane „później” – która to chwila nigdy nie następuje.

Muszla klozetowa to niezbędne wyposażenie każdej łazienki czy też osobnej toalety. I mimo że wszystkie dostępne na rynku produkty raczej spełnią swoje zadanie, to z całą pewnością warto poszukać nieco lepszych i atrakcyjniejszych rozwiązań. Ubikacje takie odwdzięczą się atrakcyjniejszym wyglądem, większą odpornością na upływ czasu oraz niezawodnością dołączonych elementów – takich jak spłuczki czy klapy. Wiele takich produktów znaleźć można z kolei na stronie naszego sklepu Komfort.pl. Zapraszamy!