Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Mała łazienka — jaką glazurę dobrać?

Mała łazienka — jaką glazurę dobrać?



Mała łazienka to przestrzeń, której wykończenie i urządzenie może być prawdziwym wyzwaniem. Celem większości działań jest tutaj optyczne powiększenie pomieszczenia, dzięki czemu będzie ono sprawiać wrażenie przestronnego i komfortowego. Podstawą aranżacji, która pozwoli na wydobycie zalet danego wnętrza oraz uzyskanie interesującego efektu, są niewątpliwie płytki. Jaka glazura sprawdzi się w małej łazience?

Glazura do małej łazienki – wybieramy kolor

Glazura do małej łazienki powinna być przede wszystkim jasna — to podstawowa zasada, którą należy się kierować, chcąc optycznie powiększyć pomieszczenie. Nie musi być to jednak klasyczna biel. Doskonale sprawdzą się także delikatne odcienie szarości oraz beżu.
Obecne trendy w urządzaniu wnętrz zakładają wprowadzanie do łazienek takich kolorów jak czerń, szmaragdowa zieleń czy granat. Dzięki odpowiednio dobranej, jasnej glazurze, w małej łazience można zastosować utrzymane w tych barwach dodatki (baterie umywalkowe, ozdobne grzejniki). Subtelne tło podkreśli ich oryginalny wygląd, tworząc atrakcyjną, modną aranżację.
Aby glazura na ścianę doskonale się prezentowała, należy zadbać o dopasowany do niej kolor fug. W ten sposób uzyskuje się efekt jednolitej powierzchni. Doskonałym rozwiązaniem są także płytki rektyfikowane, w których łączenia są niemal niewidoczne. Warto po nie sięgać szczególnie wybierając modele, mające stworzyć efekt zupełnie innego materiału za pomocą glazury — marmuru, innego kamienia lub drewna.
Aby jeszcze bardziej powiększyć optycznie przestrzeń, glazura do łazienki o niewielkim metrażu powinna dobrze odbijać światło. Połyskujące, lub wręcz lustrzane wykończenie sprawi też, że całe wnętrze będzie też sprawiać wrażenie lepiej oświetlonego.



Jaka glazura do małej łazienki? Sposób ułożenia


Oprócz koloru ważną kwestią w przypadku glazury łazienkowej do małej łazienki jest sposób jej ułożenia. Należy zwrócić na to uwagę szczególnie w przypadku płytek prostokątnych.
To, jaka glazura do małej łazienki sprawdzi się najlepiej, zależy tutaj od oczekiwanego efektu. Jeśli pomieszczenie jest wąskie, prostokątne płytki warto ułożyć w orientacji poziomej, co je optycznie poszerzy i wydłuży.
Z kolei w niskiej łazience lepiej będą prezentować się kafelki, których dłuższe boki będą ustawione w pionie. Podobną zasadą należy kierować się w przypadku płytek w niektóre wzory (np. glazura w jodełkę).
Aby pomieszczenie sprawiało wrażenie wyższego i przestronniejszego, glazura powinna być ułożona na całej ścianie — aż po sufit. W niewielkim pomieszczeniu lepiej unikać sytuacji, w której płytki w jednym kolorze (na przykład glazura drewnopodobna) zostaną zestawione z pasem ściany malowanej na inny odcień. Jeśli jednak z różnych względów zdecydujemy się na takie rozwiązanie, zarówno jasna glazura do małej łazienki, jak i farba, powinny mieć ten sam kolor — na przykład glazura biała zestawiona z bielą ściany.



Jakiej wielkości glazura do małej łazienki? Rozmiar płytek

Ważny jest jednak nie tylko kolor oraz kształt płytek. Również to, jakiej wielkości glazura do małej łazienki zostanie dobrana, ma znaczenie dla ostatecznego efektu.
Aby stworzyć iluzję jednolitej, dużej przestrzeni, warto wybierać duże płytki. Im mniej widocznych łączeń i fug, tym mniej linii może optycznie dzielić i pomniejszać pomieszczenie.
Nie oznacza to jednak, że w niewielkiej łazience zupełnie nie sprawdzą się mniejsze kafle. W takim przypadku warto jednak postawić na płytki rektyfikowane. Sposób ich wykończenia sprawia, że łączenia między nimi są bardzo wąskie, a co za tym idzie — niemal niewidoczne. Dzięki temu powierzchnia ściany wydaje się być idealnie gładka, niezależnie od wielkości położonej na niej glazury.
Duże, jasne płytki o bardzo wąskich fugach to najbezpieczniejszy i uniwersalny wybór do niemal każdej małej łazienki. Mogą być gładkie lub zdobione subtelnymi wzorami; należy jednak unikać zbyt wyrazistych i dużych dekorów, które mogą optycznie pomniejszać wnętrze. Dobierając glazurę do łazienki, należy mieć też na uwadze styl, w jakim ma być ona urządzona. W przypadku małego pomieszczenia nic się nie ukryje — każdy detal powinien tworzyć doskonałą harmonię z innymi elementami aranżacji.


Czytaj także:
Glazura i terakota – podobieństwa i różnice
Jakie płytki do łazienki? Podpowiadamy!
Jaka terakota do małej łazienki?
Co zamiast płytek do łazienki?
Co położyć na stare płytki w łazienkach?
Jakie płytki do łazienki – matowe czy z połyskiem?
Jakie płytki do małej łazienki? 5 pomysłów
Mała łazienka — 10 rozwiązań do niej
Jak umeblować małą łazienkę?
Jak urządzić małą łazienkę 4m2?
Jak urządzić małą łazienkę z wanną?
Jak urządzić małą łazienkę z oknem?
Małe czy duże płytki do małej łazienki? Podpowiadamy!
Białe płytki do łazienki - czy warto na nie postawić?