Jak montować baterie wannowe? Przede wszystkim poprawnie. Dlatego też proces instalacji tak naprawdę zaczyna się w chwili wyboru konkretnego produktu. Oczywiście najczęściej spotykane są baterie natynkowe, które po prostu przykręca się do już gotowych rur w ścianie. Sytuacja się jednak zmienia, gdy chcemy sięgnąć po baterie podtynkowe, stojące czy wannowe. Co więcej, problemy pojawią się też, gdy np. wcześniej korzystaliśmy z prysznica. Dlatego też przed zakupem baterii warto zwrócić uwagę na cztery kwestie:
Szczególnie ważny w tym przypadku jest ostatni punkt. Póki wymieniamy jedną baterię na inną – tego samego typu, to problem ten nie istnieje, a wymiana będzie szybka i przyjemna. Jednak jeśli chcemy np. wymienić wannę narożną z baterią ścienną na wannę wolnostojącą z baterią stojącą, to zakres prac będzie już całkiem spory. Dlatego zawsze warto się zastanowić, czy inwestycja taka jest warta swojej ceny.
Wanna - gdzie postawić baterię?
Niezależnie od tego, czy kupimy baterię wannową białą, czarną czy chromowaną, baterię wannową Grohe czy innego producenta – zawsze do montażu będziemy potrzebować szereg narzędzi i materiałów. Będą to przede wszystkim:
Oczywiście powyższy zestaw to tylko ogólne zestawienie. Poszczególne produkty mogą wymagać zastosowania innych narzędzi, dlatego też przed montażem koniecznie trzeba zapoznać się z instrukcją.
Często zadawanym pytaniem związanym z instalacją baterii dotyczy zalecanej wysokości. Z reguły przyjmuje się, że powinno to być około 60 cm od podłogi i 10-15 cm od krawędzi wanny. Co jednak jasne, jeśli wanna umieszczona jest np. na dodatkowym postumencie, to konieczne jest podniesienie doprowadzenia wody. Z kolei jeśli wcześniej w danym miejscu korzystano z prysznica, wyjścia powinny zostać obniżone.
Jak już wspomnieliśmy, najczęściej spotykanym rozwiązaniem są baterie wannowe ścienne natynkowe. Montaż ich należy wykonać w następującej kolejności:
Dużo rzadziej spotykane są baterie wannowe wolnostojące. Ich montaż z reguły nie jest jednak też zbytnio wymagający. Największym problemem w tym przypadku na ogół jest doprowadzenie wody. Następne kroki to uszczelnienie łączeń oraz przykręcenie podstawy baterii.
Czy wanna wolnostojąca jest praktyczna?
Nieco więcej pracy wymaga montaż baterii podtynkowych. W ich przypadku na ogół stosuje się zabudowę z płyt kartonowo-gipsowych, choć są też produkty do ścian murowanych. Pierwszym krokiem w takiej sytuacji jest montaż elementów wewnętrznych baterii do rur doprowadzających wodę. Następnie wykonuje się zabudowę z odpowiednio przygotowanymi otworami. Ostatnim krokiem jest montaż elementów widocznych na zewnątrz.
Jak działa bateria termostatyczna?
Instalacja baterii nawannowej jedno lub kilkuotworowej także wymaga nieco więcej zaangażowania. Pod pewnymi względami jest ona jednak podobna do montażu baterii umywalkowych. W tym przypadku pierwszą czynnością jest zawsze wymierzenie otworów, które wykonać musimy w rancie wanny. Po ich wycięciu możliwe jest przymocowanie elementów nawannowych – czyli np. kranu, prysznica i uchwytu sterującego. Do nich z kolei przykręca się wężyki doprowadzające wodę z dopływu.
Jak zamontować baterię wannową 3-otworową?
Czy montaż baterii wannowych jest trudny? To zależy od okoliczności i produktu. Jeśli jednak będziemy postępować zgodnie z instrukcją montażu i zadbamy o odpowiednią dokładność i precyzję, to na pewno powinno się to udać.