Montaż baterii kuchennej w kilku prostych krokach – instrukcja

Joanna Sapała

Menedżer kategorii

15.01.2025
Kategoria: Kuchnia
2 min. czytania
montaż baterii kuchennej
Montaż baterii kuchennej to niezbędny etap wykańczania lub remontu kuchni. W zależności od rodzaju wybranego kranu przebiega inaczej, ale jest możliwy do wykonania we własnym zakresie. Sprawdź, jak przygotować się do montażu baterii, co będzie Ci potrzebne, gdy wymieniasz starą baterię, i jak wygląda instalacja armatury krok po kroku.

Montaż baterii kuchennej – cena u hydraulika

bateria zlewozmywakowa lima deante bbm_n72m
bateria zlewozmywakowa lima deante bbm_n72m

Armatura jest niezbędnym elementem wyposażenia kuchni, o którym trzeba pamiętać zarówno podczas wykańczania, jak i w trakcie remontu kuchni. W przypadku kuchni na wymiar najczęściej jest instalowana podczas montażu mebli przez wykwalifikowaną ekipę. Jeśli jednak wymiana starej baterii na nową jest podyktowana np. usterką, a nie generalnym remontem, wtedy z montażem upora się wezwany hydraulik.

Cena montażu baterii kuchennej wynosi ok. 150 zł, ale w zależności od zakresu potrzebnych do wykonania czynności, lokalizacji czy indywidualnego cennika specjalisty może być zarówno niższa, jak i wyższa. Jeśli jednak prace monterskie nie są Ci obce, łatwo zamontujesz baterię kuchenną samodzielnie.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Bestsellerowe kabiny prysznicowe

Montaż baterii kuchennej mogą wykonać także fachowcy montujący kuchnię na wymiar. W sklepach Komfort zamówisz kompleksowe usługi, począwszy od zaprojektowania kuchni, przez wykonanie pomiarów, aż po zakup, transport oraz montaż wyposażenia.

Rodzaje baterii kuchennych – podział ze względu na sposób montażu

bateria zlewozmywakowa madera kuchinox bqm_080d
bateria zlewozmywakowa madera kuchinox bqm_080d

Biorąc pod uwagę kryterium, jakim jest sposób montażu baterii, wyróżnia się dwa rodzaje produktów.

Baterie kuchenne sztorcowe należą do najpopularniejszych. Montuje się je w otworach fabrycznie wykonanych w zlewozmywakach albo wywierconych w blacie kuchennym. Ich montaż jest nieskomplikowany i szybki, w czym pomagają elastyczne wężyki.

Baterie ścienne najczęściej spotykane są w łazienkach, gdzie mocuje się je nad umywalką lub wanną, ale znajdują zastosowanie także w kuchni. Baterię kuchenną ścienną przykręca się do ściany, co jest czynnością bardziej skomplikowaną niż dokręcenie baterii stojącej. Montaż takiej armatury najlepiej zaplanować jeszcze przed wykończeniem kuchni albo w budownictwie ze starą instalacją, gdzie wyjścia ciepłej i zimnej wody znajdują się w ścianie.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Bestsellerowe kabiny prysznicowe

Czego potrzebujesz do montażu baterii kuchennej?

By zamontować baterię kuchenną, nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych narzędzi. Musisz wyposażyć się w nową baterię z zestawem akcesoriów montażowych oraz węże przyłączeniowe. Najważniejszym narzędziem przydatnym podczas dokręcenia baterii jest klucz nastawny.

Warto wiedzieć
Aby podłączyć nową armaturę do instalacji wodnej, potrzebne są dwa elastyczne wężyki przyłączeniowe. Jeśli wymieniasz stary kran samodzielnie, możesz wykorzystać dotychczasowe elementy, ale jeśli któryś z nich wymaga wymiany, zaopatrz się w nowy wąż do baterii kuchennej.

Montaż baterii kuchennej stojącej w zlewie i blacie krok po kroku

Bateria kuchenna stojąca to najpopularniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o wybór armatury do kuchni. Masz dwie opcje, aby ją zamontować. Przeważnie wybór pada na zlewozmywak z baterią, ale po przygotowaniu odpowiedniego otworu baterie kuchenne sztorcowe możesz zamocować też w blacie.

Poniżej znajdziesz prostą instrukcję, jak zainstalować baterię stojącą w zlewozmywaku. W ten sam sposób przeprowadzisz też montaż baterii kuchennej w blacie.

1

Krok 1

Odetnij dopływ wody – zakręć główny zawór wody lub zawory kątowe.

2

Krok 2

Do otworu w baterii oznaczonego na niebiesko wkręć wężyk od zimnej wody.

3

Krok 3

Do otworu zaznaczonego na czerwono wkręć przewód do ciepłej wody.

4

Krok 4

W ostatni otwór w baterii wkręć śrubę ustalającą.

5

Krok 5

Przełóż wężyki połączone z baterią przez uszczelkę i włóż w otwór wykonany w zlewie (lub w blacie kuchennym).

6

Krok 6

Zajrzyj pod zlew i na wężyki nałóż plastikowy element montażowy.

7

Krok 7

W dalszej kolejności nałóż uszczelkę oraz podkładkę z metalu.

8

Krok 8

Na koniec zamontuj na śrubie nakrętkę dociskową i dokręć ją przy użyciu klucza nastawnego.

9

Krok 9

Tym samym narzędziem przykręć wężyki do instalacji wodnej.

10

Krok 10

Po zamontowaniu baterii odkręć zawory i sprawdź, czy kran działa i nie przecieka.

Warto wiedzieć
Jeśli wymieniasz dotychczasową armaturę na nową, musisz najpierw przeprowadzić demontaż baterii kuchennej. Zakręć zawór wody, spuść wodę z kranu, odkręć wężyki przyłączeniowe od zaworów, odkręć nakrętkę dociskową, a następnie wyjmij starą baterię kuchenną od góry.
Najczęściej zadawane pytania
Jak wygląda montaż baterii kuchennej ściennej?
Po zakręceniu głównego zaworu wody w rurach doprowadzających ciepłą i zimną wodę zamontowanych w ścianie instaluje się łączniki mimośrodowe. Następnie przykręca się do nich korpus baterii ściennej i sprawdza szczelność połączenia.
Jakie narzędzia są potrzebne do montażu baterii kuchennej?
Aby zamontować baterię kuchenną, przede wszystkim przyda się klucz nastawny, ale warto mieć także klucz płaski, nasadowy oraz kombinerki.
Jak przebiega montaż wylewki do baterii kuchennej? 
Aby zamontować baterię kuchenną ścienną, zamknij dopływ wody, odkręcić starą wylewkę od korpusu baterii i wyjmij ją. Na jej miejsce przykręć nowy element. Sprawdź szczelność instalacji. Pamiętaj, że nowa wylewka do kranu kuchennego musi pasować do korpusu starej baterii.

Joanna Sapała

Menedżer kategorii

Data publikacji: 15.01.2025

Kupuj bezpiecznie:

Nasze wyróżnienia:

Gwiazda Jakości Obsługi 2024

Laur Konsumenta Top Marka 2024

Konsumencki Lider Jakości Grand Prix 2023

Konsumencki Lider Jakości Podłogi 2023

Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2023

Znajdź najbliższy sklep

160 sklepów Komfort w całym kraju!

znajdź sklep

Masz pytania?

Porozmawiaj z naszym Doradcą

42 21 44 500*

* Opłata jak za połączenie lokalne zgodnie z aktualnym cennikiem operatora sieci komórkowej.