Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak uszczelnić brodzik? 8 porad dla majsterkowicza

Jak uszczelnić brodzik? 8 porad dla majsterkowicza

Przeciekająca kabina prysznicowa może przysporzyć nie lada problemów. Na skutek niewłaściwego osadzenia lub uszkodzenia silikonu dochodzić może do jej przeciekania, w konsekwencji czego w łazience zaczynają pojawiać się nieestetyczne zacieki, a niekiedy również pleśń. Doprowadzić może to także do zalania sąsiadów w bloku lub parteru domu. Wszystko to sprawia, że komfortowa kąpiel w kabinie prysznicowej z brodzikiem staje się niemożliwa. Jeżeli brodzik prysznicowy przecieka, nie trzeba od razu wzywać fachowca. Uszczelnienie brodzika z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Jak to zrobić? Podpowiadamy!


Jakie produkty najlepiej sprawdzają się do uszczelniania brodzika?

Czym najlepiej uszczelniać kabiny i brodziki? Produkty przeznaczone do naprawy brodzika prysznicowego w sytuacji konieczności uszczelnienia lub wymiany silikonu powinny charakteryzować się odpornością na pleśń, grzyby, bakterie oraz wilgoć, z którą na co dzień mamy do czynienia w tym pomieszczeniu. Warto również, aby wyrób tego typu był szybkoschnący, neutralny chemicznie oraz nieulegający uszkodzeniu na skutek działania wszelkiego rodzaju detergentów.

Do uszczelniania kabiny oraz brodzika, które są narażone na przeciekanie, warto wykorzystać specjalny silikon sanitarny. Tym, co go wyróżnia, jest dodatek substancji grzybobójczych, które w znaczący sposób zwiększają jego skuteczność. Brodziki, w których zastosowany został produkt tego typu, są zabezpieczone przed pojawianiem się nieestetycznych nalotów. Dodatkowo, nawet mimo upływu lat, fugi w dalszym ciągu prezentują się estetycznie. Silikon swoje właściwości grzybobójcze zachowuje przez około 2 lata, uszczelniające — 4-5 lat.

Czym kierować się przy wyborze silikonu do kabiny prysznicowej?

Dostępne na sklepowych półkach silikony podzielić można na neutralne oraz o utwardzaniu kwaśnym. Pierwsze z nich wykorzystywane są do uszczelniania połączeń wykonanych z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Znacznie większą popularnością cieszą się silikony drugiego typu. Te z kolei znajdują zastosowanie w przypadku uszczelniania połączeń między powierzchniami glazurowanymi oraz emaliowanymi, a także porowatymi oraz nieporowatymi materiałami ze stali, ceramiki lub szkła.

Jeżeli chodzi o kolor silikonu wykorzystywanego do uszczelniania brodzika prysznicowego, najczęściej dostępny jest on w kolorze białym. To jednak niejedyne dostępne rozwiązanie. Spotkać można się również z silikonami przezroczystymi (świetnie sprawdzają się one do uszczelniania elementów wykonanych ze szkła lub glazury czy chromowanych) oraz kolorowymi, które dopasować można do koloru fugi.

Jak krok po kroku uszczelniać kabinę prysznicową?

Przeciekanie brodzika prysznicowego z kabiną najczęściej związane jest z naturalnym zużyciem się silikonu. Tego typu problemy przeważnie pojawiają się na miejscu styku kabiny prysznicowej i brodzika prysznicowego oraz tam, gdzie kabina łączy się z płytkami ściennymi.

W jaki sposób należy wymienić stary silikon na nowy? W pierwszej kolejności niezbędne będzie zlokalizowanie miejsca, w którym znajduje się nieszczelność. Następnie konieczne jest usunięcie spoiny na całej długości. Miejsce po niej należy dokładnie oczyścić i odtłuścić. Następnie przy pomocy taśmy malarskiej zabezpieczamy przed zabrudzeniem krawędzie brodzika prysznicowego lub kafelków. Teraz przechodzi-my do aplikacji silikonu. Do jego nakładania najlepiej sprawdza się specjalny pistolet do silikonowania. Jak powinno wyglądać prawidłowe uszczelnienie brodzika prysznicowego z jego pomocą? Umieszczamy tubkę z wybranym produktem w pistolecie, przykładamy jej czubek do nieszczelnego miejsca, wciskamy spust pistoletu i szybkim ruchem przeciągamy silikon aż do końca szczeliny. Na koniec, przecieramy fugę przy pomocy szmatki nasączonej w wodzie z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń.

Jak widać, samodzielne uszczelnianie brodzika prysznicowego niskiego, wysokiego i każdego innego nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy odpowiednio dopasowany silikon sanitarny i odrobina wprawy.