Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
 1. Komfort

Jak rozebrać baterię umywalkową?

Jak rozebrać baterię umywalkową?

Jednym z najczęściej psujących się elementów wyposażenia łazienki jest z całą pewnością bateria umywalkowa. Wynika to oczywiście z jej bardzo intensywnego użytkowania oraz kontaktu powszechną w polskich domach twardą wodą. Dlatego też warto wiedzieć, co zrobić w sytuacji, gdy kran ulegnie awarii. Zapraszamy do lektury!

Czy można naprawić baterię umywalkową?

Najczęstsze objawy problemów z kranem są dość łatwe do zauważenia. Można do nich zaliczyć:

 • 1. Cieknącą wodę z wylewki mimo całkowitego zamknięcia zaworu.
 • 2. Zmniejszenie strumienia wody.
 • 3. Oporne działanie dźwigni.
 • 4. Pojawienie się wody w innych rejonach baterii – np. przy jej podstawie lub wężykach zasilających.

Oczywiście do wyżej wymienionych problemów, jakie mogą trapić baterie umywalkowe, trzeba też dodać ich poluzowanie, które jednak jest bardzo proste do naprawy – z reguły wystarczy po prostu ponownie ją dokręcić. Rozwiązanie pozostałych problemów wymaga niestety nieco więcej pracy. W bardzo wielu przypadkach efekty takich napraw są jednak bardzo dobre i bateria wraca do stanu pełnej sprawności.

Jak dobrać baterię do umywalki?

Demontaż baterii umywalkowej – jak go wykonać?

W niektórych sytuacjach naprawa baterii może być jednak niemożliwa. Czasem też chcemy ją po prostu wymienić lub też zamontować ten sam element na nowej umywalce meblowej czy umywalce wpuszczanej w blat – gdyż np. uległa uszkodzeniu czy stłuczeniu. Wówczas należy przeprowadzić demontaż starej baterii umywalkowej białej, baterii umywalkowej chromowanej czy jakiejkolwiek innej. Wykonanie tej czynności nie jest szczególnie trudne, czy wymagające. Na ogół też wystarczy w tym przypadku zwykły zestaw kluczy płaskich. A jak wykonać sam demontaż baterii?

 • 1. Zamknąć dopływ wody – przy użyciu zaworków pod umywalką lub głównego zaworu.
 • 2. Odkręcić wężyki od dopływów ze ściany.
 • 3. Zdemontować element zamykający korek odpływu.
 • 4. Odkręcić śruby przytrzymujące baterię w zlewie.
 • 5. Ostrożnie wyciągnąć baterię, dbając, by nie uszkodzić umywalki.

Oczywiście jeśli dany element chcemy wykorzystać ponownie, należy wszystkie te czynności wykonać z dużą ostrożnością.

Jak rozebrać baterię prysznicową?

Jak naprawić baterię umywalkową?

Naprawa baterii umywalkowej czasem także wiąże się z jej demontażem. Bardzo często nie jest to jednak konieczne. Z kolei zawsze należy pamiętać o zamknięciu dopływu wody. Co przy tym ważne, jeśli nie jesteśmy pewni sprawności zaworków pod umywalką, lepiej będzie zamknąć główny dopływ wody. Po ich przekręceniu koniecznie trzeba też odkręcić sam kran, by woda baterii mogła swobodnie wypłynąć. Większość specjalistów zaleca też, by zawsze mieć w pobliżu ręcznik, szmatkę lub ręczniki papierowe – by w razie potrzeby wytrzeć niewielkie ilości pozostałej w rurach wody.

Jak rozebrać baterię wannową?

Jaki klucz do baterii umywalkowej?

Co jasne, jeśli chcemy przywrócić baterii wcześniejszą sprawność, będziemy musieli ją rozebrać. Dlatego też koniecznie trzeba wyposażyć się w odpowiednie klucze płaskie, klucz francuski, śrubokręt płaski i klucz imbusowy. Bez nich, oraz części zamiennych, naprawa na pewno się nie uda.

Jak zamontować baterię wannową?

Wymiana wężyka w baterii umywalkowej

Najprostszą z napraw baterii umywalkowych jest na pewno wymiana cieknącego wężyka doprowadzającego wodę. W tym celu należy najpierw zakręcić wodę i spuścić jej nadmiar. Kolejnym krokiem jest odkręcenie uszkodzonego wężyka od instalacji, a następnie wykręcenie go z baterii. W jego miejsce należy oczywiście umieścić nowy element.

Jak zamontować baterię wannową 3-otworową?

Czyszczenie baterii umywalkowej

Innym prostym do rozwiązania problemem, który prędzej czy później dotknie każdą baterię, jest zmniejszenie strumienia wody. Na ogół wynika to z zabrudzenia lub zakamienienia perlatora, który znajduje się na końcu wylewki. Aby go wyczyścić, z reguły wystarczy użyć klucza francuskiego. Po odkręceniu sitko należy dokładnie wyczyścić i ponownie umieścić w tym samym miejscu.

Bateria z termostatem – jakie ma minusy?

Uszczelnienie baterii umywalkowej

Problemy ze szczelnością baterii umywalkowych należą do bardziej poważnych. Ich przyczyny mogą być różnego typu:

 • 1. Jeśli woda wycieka dołem przy styku baterii z umywalką, może być ona niedokręcona lub też uszkodzeniu uległy uszczelki i pierścienie łączące. Wówczas wystarczy je odkręcić i wymienić na nowe.
 • 2. Jeśli woda cieknie z kranu, na ogół koniecznie jest wymienienie głowicy baterii. Aby tego dokonać, najpierw należy odkręcić kluczem imbusowym śrubę mocującą dźwignię puszczania wody. Następnie odkręcona musi zostać sama głowica, warto też zwrócić uwagę na stan znajdującej się pod nią uszczelki. Po wymienieniu tych elementów całość należy złożyć.

Na koniec trzeba też dodać, że po każdym rozkręceniu baterii, podczas jej ponownego uruchomienia należy zachować ostrożność – i wodę puszczać najpierw powoli, kontrolując, czy nigdzie nie następuje jej niekontrolowany wypływ.

Wanna – gdzie postawić baterię?

Rozebranie i naprawianie baterii umywalkowych nie należy do szczególnie trudnych czynności. Dlatego zawsze, przed wyrzuceniem ich na śmieci, dobrze jest sprawdzić, czy dużo tańsza nie okaże się naprawa. A tak będzie zawsze, o ile wykonamy ją samemu.

Jaka bateria do umywalki nablatowej będzie pasować? 3 propozycji