Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak kłaść mozaikę?

Jak kłaść mozaikę?

Płytki to w dalszym ciągu najpopularniejszy materiał wykończeniowy do łazienek. Doskonale opiera się on różnym trendom, co najwyżej zmieniają się najbardziej pożądane wzory kafelków. Obecnie sporą popularnością cieszą się mozaiki. Jak je układać na ścianach i podłogach? Sprawdźmy!

Układanie mozaiki – czy warto?

Nim zaczniemy przygotowywać się do położenia mozaiki w łazience, kuchni na balkonie czy w innym miejscu, koniecznie powinniśmy zastanowić się, czy faktycznie na nią postawić. Przede wszystkim warto wiedzieć, że obecnie na rynku dostępne jest kilka typów mozaiki, które różnią się nie tylko kolorystykę, ale też materiałem – najpopularniejsza jest mozaika ceramiczna, mozaika szklana oraz metalowa. Drugą ważną kwestią jest budowa takich płytek. Tradycyjnie mozaiki układało się z dziesiątek czy setek małych płytek. Obecnie jednak sprzedaje się je w całych arkuszach – z reguły o bokach około 30x30 cm. Dzięki temu ich układanie jest zdecydowanie prostsze.

Mimo to w dalszym ciągu mozaiki zachowały swoje dodatkowe zalety, takie jak możliwość obłożenia nimi nietypowych powierzchni – zaokrągleń, niewielkich występów czy wybrzuszeń. Można je stosować zarówno jako wykończenie całych ścian czy podłóg, jak i element dekoracyjny. Dlatego też produkowana jest ona w najróżniejszych kolorach. Oczywiście najpopularniejsza jest mozaika biała, mozaika szara czy mozaika czarna, jednak dostępne są też inne barwy czy też kompozycje wielokolorowe. Z racji swojego charakteru mozaika niekoniecznie będzie jednak pasować do każdej aranżacji – warto o tym pamiętać.

Mozaiki w łazience – hit w urządzaniu wnętrz!

Jak położyć mozaikę – ogólne informacje

Ważną informacją jest też na pewno to, że układanie mozaiki na ścianie czy podłodze nie różni się szczególnie od kładzenia innych rodzajów kafelków. I w tym przypadku rozpocząć trzeba od odpowiedniego przygotowania podłoża – wyrównania go, a w łazience położenia hydroizolacji. Podobnie jak inne rodzaje płytek, także mozaikę można układać na starych płytkach, oczywiście po odpowiednim ich wygładzeniu i uzupełnieniu. Do układania płytek tego rodzaju potrzebna jest też oczywiście odpowiedni klej oraz fuga. Niezbędne są także narzędzia takie, jak paca do nakładania zaprawy, szpachelki, krzyżyki dystansowe itp. Dobrze jest też pamiętać, że duże znaczenie dla szybkości układania i uzyskanego efektu ma jakość użytych materiałów. W przypadku pomieszczeń mokrych muszą być one odporne na wodę oraz elastyczne, by nie pękały pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Zapraszamy też do lektury tekstów jak położyć płytki na ścianie i jak ułożyć płytki na podłodze.

Układanie płytek łazienkowych w 5 krokach

Jak kłaść mozaikę?

A jak przeprowadzić samo układanie płytek mozaikowych? Można do niego przystąpić po odpowiednim przygotowaniu i wyschnięciu podłoża. Większość specjalistów zaleca też, żeby przed rozpoczęciem układania dokładnie zaplanować rozłożenie mozaiki. Pozwoli to na zdecydowane przyspieszenie pracy oraz umożliwi optymalne umieszczenie poszczególnych kafelków. Sam proces można podzielić na cztery etapy:

  • 1. Przygotowanie kleju – zgodnie z wymaganiami producenta.
  • 2. Nałożenie kleju – zaleca się stosowanie cienkiej warstwy i rozprowadzanie jej odpowiednią pacą. Nie należy przy tym pokrywać zbyt dużej powierzchni zaprawą, gdyż może ona przeschnąć przed ułożeniem kolejnych kafelków.
  • 3. Położenie płytek – należy je kłaść kolejno, a w razie potrzeby docinać arkusze mozaiki. Każdą z nich koniecznie trzeba też mocno docisnąć oraz zwrócić uwagę na odstępy – do tego celu najlepiej wykorzystać krzyżyki dystansowe. Dobrą praktyką jest też regularne sprawdzanie pionu i poziomu ułożonych kafelków. Jak kleić mozaikę szklaną.
  • 4. Wykończenie – składają się na nie dwa etapy. Jest to przede wszystkim fugowanie płytek, które wykonać trzeba przy użyciu odpowiedniego wypełnienia, dostosowanego do warunków. Drugi krok to ewentualna impregnacja, która dodatkowo zabezpieczy poszczególne elementy mozaiki przed wodą i zabrudzeniami. Przeczytaj też jak fugować mozaikę szklaną?

Jak ciąć mozaikę szklaną?

Wyłożenie ścian czy podłogi mozaiką nie jest obecnie szczególnie trudne. W zasadzie też nie różni się od układania zwykłych płytek. Co więcej, w pewnych sytuacjach może być nawet łatwiej, gdyż w przypadku trudnych powierzchni mozaiki są dużo prostsze do cięcia i klejenia, niż klasyczne kafelki. Na pewno więc są one ciekawych rozwiązaniem dla każdego.

Jak odnowić fugi w łazience?