Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak ciąć płytki? 6 porad na temat precyzyjnego cięcia płytek

Jak ciąć płytki? 6 porad na temat precyzyjnego cięcia płytek

Jednym z największych problemów podczas układania płytek jest kwestia ich precyzyjnego cięcia. Co warte podkreślenia, ważna w tym przypadku jest nie tylko dokładność, ale też estetyka. Dlatego też dobrze jest dowiedzieć się, jak prawidłowo docinać kafelki do łazienki czy kuchni.

Docinanie płytek – jak go unikać?

Bez wątpienia najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu cięcia płytek jest unikanie takiej konieczności. Oczywiście całkowite jego wykluczenie z reguły jest niemożliwe. Jednak już samo ograniczenie problemu i wyeliminowanie najtrudniejszych cięć może okazać się bardzo korzystne. Pozwoli to na przyspieszenie pracy i ograniczenie strat materiału. Jak unikać docinania płytek?

  • 1. Dobrze jest jeszcze przed zakupem kafelków wymierzyć przestrzenie do pokrycia i wybrać takie płytki łazienkowe, które będą najlepiej pasowały – także rozmiarem.
  • 2. Posiadając konkretne płytki podłogowe czy płytki ścienne dobrze jest zaplanować ich rozmieszczenie w taki sposób, by unikać trudnych cięć.
  • 3. Zabudowując wannę czy brodzik dobrze jest wybrać takie wysokości i wielkości wyposażenia, by ich obudowanie było łatwiejsze.

Jak już wspomnieliśmy, z reguły nie ma możliwości, by całkowicie uniknąć cięcia. Na pewno jednak warto sobie ułatwić to zadanie i zmniejszyć liczbę koniecznych cięć. A co zrobić, gdy już konieczne jest docinanie kafelków?

Jak położyć płytki na ścianę?

Jak ciąć płytki – nasze porady!

Niezależnie od tego, czy cięte mają być płytki łazienkowe podłogowe czy płytki łazienkowe ścienne, ogóle zasady tego procesu są takie same. Przede wszystkim należy wszystkie czynności wykonywać dokładne i bez zbytecznego pośpiechu, co pozwoli na uniknięcie prozaicznych błędów. Drugą ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie – poprzez zakup odpowiednich narzędzi w tym oczywiście ręcznej lub elektrycznej przecinarki do płytek. Czym się one różnią?

Łączenie paneli z płytkami

Czym ciąć płytki?

Do cięcia płytek z reguły używa się dwóch narzędzi – klasycznej ręcznej gilotyny lub elektrycznej piły. Co jasne, pierwsza z nich jest dużo tańsza, jednak praca z jej użyciem jest bardziej czasochłonna, męcząca i wymaga więcej wprawy. Elektryczne przecinarki są oczywiście droższe, jednak dużo wygodniejsze w użyciu. Dlatego też zaleca się, by pierwsze rozwiązanie wykorzystywać tylko w sytuacji, gdy mamy do przecięcia niewielką liczbę kafelków o niezbyt dużej twardości.

Jak położyć płytki na podłodze?

Cięcie gresu

Najtwardszym rodzajem powszechnie dostępnych płytek jest oczywiście gres do łazienki. Jego wytrzymałość z zalety staje się jednak wadą w sytuacji, gdy przychodzi do cięcia. Dlatego też większość osób zaleca, by kafelki takie ciąć jedynie urządzeniami elektrycznymi wyposażonymi w odpowiednio ostre tarcze bez zębów. Pozwoli to na dość szybkie i bezproblemowe wykonanie tego zadania.

Jak ciąć płytki ręcznie?

Ręczna gilotyna do cięcia płytek to proste i poręczne urządzenie, które wykorzystuje się od bardzo dawna. Posiada ono blat, na którym umieszcza się kafelek, nóż służący do wykonania nacięcia i łamacz. Na tym ostatnim układa się płytkę wzdłuż nacięcia i po prostu łamie ją – w większości przypadków nastąpi to w miejscu wcześniejszego nacięcia.

Jak ciąć płytki piłą elektryczną?

W tym przypadku najważniejsze jest odpowiednie ustawienie maszyny i założenie do niej dobrej jakości tarczy. Pozwoli ona na szybkie wykonanie nacięcia lub też całkowite przecięcie płytki. Używając przecinarki na prąd, trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo – obracająca się tarcza jest w tym przypadku bardzo niebezpieczna.

Jak ciąć płytki szlifierką kątową?

Docinanie płytek przy użyciu szlifierki kątowej absolutnie nie jest zalecane. Wymaga to olbrzymiej dokładności i sporej siły, by idealnie prowadzić tarcze wzdłuż wyznaczonej linii. Dlatego też najczęściej użycie tego urządzenia stosowane jest w sytuacji, gdy konieczne jest cięcie po łuku. Aby je wykonać, koniecznie należy zacząć od trwałego zaznaczenia linii cięcia. Samą pracę najlepiej realizować kilku etapowo – ścinając kolejne partie materiału po mniejszych łukach.

Płytki podłogowe do łazienki

Cięcie płytek pod kątem 45 stopni

Z punktu widzenia estetyki i montażu, spore znaczenie ma też ścinanie krawędzi płytek pod kątem 45 stopni. W zasadzie zadanie to wykonać można tylko przy użyciu przecinarek elektrycznych. Co jednak ważne, większość obecnie oferowanych urządzeń posiada taką opcję, co bardzo ułatwia pracę.

Jakie płytki do łazienki?

Docinanie płytek ceramicznych na pewno nie jest prostym zadaniem. Jeśli jednak posiadamy odpowiednie urządzenia oraz wiedzę, na pewno nie powinno ono nas przerosnąć!