Łączenie paneli z płytkami – jak robić to dobrze?
Redakcja Komfort
Dlaczego łączenie paneli z płytkami podłogowymi to konieczność?
Większość paneli podłogowych wymaga zachowania dylatacji, czyli odstępów między wykończeniem a ścianą, w przejściach, a także w miejscach styku z innym materiałem podłogowym. Wolna przestrzeń jest niezbędna, by podłoga mogła „pracować”, czyli rozszerzać się i kurczyć pod wpływem zmian temperatury czy wilgotności powietrza.
Co jednak zrobić z wąską, lecz nieestetyczną przerwą w punkcie, w którym przebiega łączenie płytek z panelami? Jak ukryć odpryski na dociętych panelach lub nierówne krawędzie? Łączenie płytek i paneli trzeba odpowiednio zamaskować, co jest istotne nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale także ze względów praktycznych:
Łączenie paneli z płytkami – listwa jako standard
Łączenie paneli podłogowych z płytkami najczęściej wykonuje się przy użyciu specjalnych listew. Do wyboru są modele wykonane z metalu i PCV, które występują w wielu wersjach kolorystycznych. Możesz więc łatwo dopasować je do koloru płytek albo paneli, by były jak najmniej widoczne, lub wybrać je na zasadzie kontrastu.
Aby wykonać łączenie płytek z panelami, można wybrać listwy połączeniowe płaskie. Sprawdzą się one jednak wyłącznie w przypadku, gdy podłoga z desek i płytek ma dokładnie taką samą wysokość. Alternatywnym rozwiązaniem są listwy delikatnie zaokrąglone u góry, które okażą się przydatne także w sytuacjach, gdy pomiędzy obiema posadzkami istnieje nieznaczna różnica poziomów. Dzięki takiej listwie to, że płytki są na innej wysokości niż panele, nie będzie na pierwszy rzut oka widoczne. Listwa stanowi też dobry wybór, jeśli nie wiesz dokładnie, jak ciąć płytki lub panele, przez co są one miejscami wyszczerbione lub nierówne.
Warto pamiętać, że montaż paneli, który obejmuje również wykończenie listwami, można zamówić wraz z wybranymi produktami na stronie Komfort.pl lub w sklepach stacjonarnych. Specjaliści w umówionym terminie dokonają pomiarów, a następnie dowiozą i zamontują podłogę. Odpada wtedy problem, jak wykończyć panele przy drzwiach balkonowych lub w miejscach, gdzie przebiega łączenie płytek i desek – fachowcy zajmą się wszystkim za Ciebie.
Łączenie paneli z płytkami bez listwy – czy to możliwe?
Listwy wykończeniowe są wygodnym sposobem zamaskowania dylatacji w miejscach, gdzie przebiega łączenie płytek z panelami podłogowymi. Jak połączyć płytki z panelami bez listwy? W przypadku standardowych paneli podłogowych nie jest to możliwe, ale jeśli masz podłogę drewnianą lub winylową klejoną do podłoża, możesz zdecydować się na elastyczne wypełnienie wolnej przestrzeni, którą uzupełnia się odpowiednią masą. Bezlistwowe łączenie paneli z płytkami lub desek z płytkami jest wtedy możliwe np. przy użyciu specjalnej masy fugowej, silikonu albo akrylu.
Należy dodać, że łączenie paneli z płytkami silikonem lub innym wypełniaczem sprawdzi się tylko wtedy, gdy obie posadzki mają równy poziom. Spoina elastyczna jest też wygodniejsza do zastosowania tam, gdzie łączenie płytek z panelami podłogowymi LVT ma inny wzór niż linia prosta.
Różnica poziomów panele płytki – co zrobić?
Może się zdarzyć, że łączenie płytek z panelami będzie trudniejsze ze względu na dużą różnicę poziomów pomiędzy nimi. W takiej sytuacji estetyczne połączenie paneli i kafli zapewnią specjalne listwy wykończeniowe przystosowane do niwelacji poziomów pomiędzy posadzkami z różnych materiałów.
Takie listwy połączeniowe wykonuje się np. z mosiądzu i anodowanego aluminium. Listwy najazdowe cechują się tym, że z jednej strony są płaskie, a z drugiej opadają pod niewielkim kątem, co pozwala na połączenie ich z posadzką znajdującą się niżej. Zwykle przeznaczone są do maskowania kilku-kilkunastomilimetrowych różnic. Na rynku można jednak znaleźć również listwy przystosowane do niwelowania większych różnic w wysokości posadzki, nawet do 20 mm, a także listwy z możliwością regulacji kąta nachylenia.
Redakcja Komfort