Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Ile kosztuje położenie paneli?


Ile kosztuje położenie paneli?

Podłogi z paneli od wielu lat królują w polskich domach i mieszkaniach. Mimo to szukając informacji na temat ceny ich montażu, często można trafić na rozbieżne informacje. Dlatego też w tym tekście dokładnie tłumaczymy, ile trzeba zapłacić za estetyczną i trwałą podłogę pływającą!

Jaka jest cena zakupu paneli?

Dyskutując o kosztach każdej inwestycji, pamiętać trzeba, że zawsze składa się ona z trzech elementów. W tym przypadku są to: 1. Zakup samych paneli, 2. Nabycie elementów dodatkowych niezbędnych do montażu i narzędzi, 3. Koszt wykonania. Dodatkowo też dla pełniejszego obrazu można do nich dodać wydatki na utrzymanie takiej podłogi. Jednak przypadku, gdy stawiamy na panele winylowe klejone lub układane czy też klasyczne laminowane, to w zasadzie realne koszty tego rodzaju nie występują. Dlatego też w tym artykule kwestię tę po prostu pomijamy. Absolutnie niepomijalny jest jednak koszt samego zakupu, który stanowi bardzo duży procent ogółu wydatków. Co więcej, to w tym przypadku mamy do czynienia z największymi różnicami. Najtańsze panele laminowane klasy AC3 kupić można już za kilkanaście złotych za metr kwadratowy, a lepsze AC4 znaleźć można bez problemu w cenie poniżej trzydziestu złotych. Panele winylowe są nieco droższe, a najtańsze wzory kosztują około czterdziestu złotych. Oznacza to, że sam materiał na podłogi w salonie o powierzchni dwudziestu pięciu metrów wyniesie od około czterystu złotych w przypadku paneli laminowanych i około tysiąca dla produktów z PCW. To jednak koszty minimalne, które można zdecydowanie podnieść. W obu przypadkach bez trudu znajdziemy produkty, za które zapłacić trzeba od stu pięćdziesięciu do nawet dwustu złotych. Stawiając na nie, przeznaczymy na panele około czterech-pięciu tysięcy złotych – a więc nawet kilkukrotnie więcej!

Układanie paneli podłogowych – o jakich kosztach nie można zapomnieć?

Jak widać, wybór konkretnego produktu ma olbrzymie znaczenie dla ostatecznego kosztu wykonania podłogi. Jednak niezależnie, czy postawimy na panele Quick Step, czy innej marki, nigdy nie można zapominać, że pewną sumę będziemy też musieli wydać na dodatkowe akcesoria i narzędzia. O jakich elementach konkretnie mowa? - Zestaw do układania paneli – zawierający z reguły dystanse, klocek do dobijania i metalowy zaczep ułatwiający dobijanie skrajnych desek. Całość kosztuje około dwudziestu-trzydziestu złotych. - Podkłady pod panele– niezbędne w przypadku podłóg pływających. W zależności od typu, grubości i właściwości kosztują one od około pięciu do nawet pięćdziesięciu złotych za metr. - Folia paroizolacyjna – to kolejny ważny element, który kosztuje jednak niewiele – z reguły dwa-trzy złote za metr. - Listwy – te wykonane z tworzywa kosztują z reguły około piętnastu-dwudziestu złotych za sztukę (około dwa i pół metra długości), do czego doliczyć trzeba koszt łączników, zakończeń i narożników. Droższe są listwy z drewna czy płyty MDF, których cena może wynieść nawet do stu złotych – choć większość z nich mieści się w przedziale od trzystu do pięćdziesięciu. - Narzędzia – czyli przede wszystkim młotek, piła (ręczna lub elektryczna) i miara. Przyda się także ołówek, kątownik nóż do tapet oraz wiertarka i wkręty – w przypadku listew przykręcanych. Panele klejone trzeba z kolei mocować specjalnymi spoinami, choć z drugiej strony nie wymagają one podkładów i folii. Ogólnie koszt wszystkich tych elementów może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Wszystko w tym przypadku zależy jednak od wybranych rozwiązań i zasobności domowego warsztatu.
Podsumowując, wszystkie powyższe wydatki dają sumę minimum około trzystu złotych przy salonie o powierzchni dwudziestu pięciu metrów kwadratowych i założeniu, że z narzędzi kupujemy jedynie piłę ręczną oraz wkręty – a resztą mamy własną. W praktyce jednak z reguły są one wyższe i wynoszą od pięciuset do nawet tysiąca złotych. Co jednak ważne, raz kupiona piła elektryczna, wiertarka czy młotek można wykorzystać też w kolejnych remontach.

Montaż paneli podłogowych – cena wykonania

Ostatnim elementem, na który trzeba zwrócić uwagę w kwestii kosztów wykonania podłogi z paneli, jest oczywiście sam montaż. W teorii może on wynieść nawet zero złotych, gdyż samo układanie podłóg tego typu nie jest trudne i może je wykonać nawet mało doświadczona osoba. Co jednak warte podkreślenia, cały proces jest dosyć pracochłonny i wymaga pewnego wysiłku – szczególnie gdy nie po drodze nam z elektrycznym cięciem. Decydując się na samodzielną instalację, nie wydamy więc na nią ani złotówki, jednak w przypadku wspomnianego niedużego salonu poświęcimy prawdopodobnie cały dzień, który można spożytkować w inny sposób. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy fachowców, którzy całość prac wykonają za nas. Co więcej, powinni oni też dokonać montażu szybciej i dokładniej, a ich udział obniży też nieco koszty – gdyż nie będziemy musieli kupować narzędzi. A ile kosztuje taka usługa – to oczywiście uzależnione jest od firmy, jednak średnie ceny wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr. A więc w sumie około sześciuset pięćdziesięciu złotych. Podsumowując, podłogę z paneli w salonie o powierzchni dwudziestu pięciu metrów kwadratowych możemy ułożyć już za około tysiąc złotych. W praktyce jednak większość z nas wydaje na ten cel około dwóch, a nawet trzech razy więcej. W takim kontekście kilkaset złotych za wygodę montażu z całą pewnością nie jest dużym wydatkiem.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady