Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak zmieścić stół w małym salonie?

Jak zmieścić stół w małym salonie?

Salon to najbardziej reprezentacyjne miejsce w każdym domu czy mieszkaniu. To w nim odpoczywamy, przyjmujemy gości czy też jemy wspólne posiłki. Liczne funkcje tego pomieszczenia wymagają oczywiście odpowiedniego wyposażenia – w kanapę, fotele, krzesła czy właśnie stół. Jak zmieścić ten ostatni mebel w niewielkim salonie? Podpowiadamy!

Stół w małym salonie w bloku – czy to w ogóle ma sens?

Nim jednak odpowiemy na tytułowe pytanie, warto się przez chwilę zastanowić, czy stoły i krzesła do salonu w bloku to w ogóle dobre rozwiązanie? W końcu przecież posiłek można też zjeść na kanapie, czy przy biurku w sypialni. Spotkanie towarzyskie także może zorganizować wokół małego stolika kawowego, korzystając z puf i kanapy. Stwierdzenia te oczywiście są prawdziwe, jednak nie da się też ukryć, że wspólny posiłek przy stole to zupełnie co innego. Jedzenie w taki sposób jest przede wszystkim wygodniejsze oraz czystsze i higieniczne. Co warte podkreślenia, szczególnie dwie ostatnie kwestie są niedoceniane. Tymczasem okruszki czy pozostałości płynów w różnych miejscach mieszkania to doskonała pożywka dla drobnoustrojów oraz niektórych owadów – jak np. rybiki cukrowe. Co więcej, jedzenie na kanapie, fotelach czy przy laptopie to świetny sposób na trwałe i szybkie zabrudzenie mebli czy też nawet uszkodzenie sprzętu elektronicznego. Na koniec warto też podkreślić, że wspólny posiłek przy stole to też dobry sposób na tworzenie pozytywnej atmosfery i po prostu milsze spędzenie czasu.

Wybieramy stół do jadalni!

Mały salon w bloku ze stołem – jak rozwiązać ten problem?

Czy więc warto postawić na stół nawet w niewielkim salonie? Z całą pewnością tak – chyba, że jest on faktycznie tak mały, że nie ma możliwości jego rozsądnego ustawienia. Jeśli jednak mówimy o pomieszczeniu o powierzchni powyżej 15 metrów kwadratowych, to przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań, na pewno powinno się to udać. Jak więc podejść do tego problemu?

Krzesła do czarnego stołu

Jak zmieścić stół w małym salonie?

Zmieszczenie stołu w małym salonie to zawsze sztuka kompromisu. Zacząć trzeba od określenia, na ile osób planujemy przygotować miejsce. W przypadku niewielkich pomieszczeń maksymalna liczba to z reguły sześć osób, rzadziej możliwe jest zmieszczenie stołu ośmioosobowego. Co przy tym bardzo ważne, w każdym przypadku dobrze jest wybrać meble składane, które na co dzień będą zajmować zdecydowanie mniej miejsca. Pewnym problemem są przy tym jednak krzesła, które wbrew pozorom zajmują sporo miejsca, a przy złożonym stole trzeba je ustawić w innym miejscu. Warto wiec wybierać proste i eleganckie krzesła Signal czy też krzesła Brzost.

Jak ustawić stół w małym salonie?

Samo wstawienie stołu do małego salonu to nie problem. Dużo trudniejsze jest jednak jego odpowiednie ustawienie. Podstawą jest tu oczywiście dostawienie go jednym z boków do ściany. Co przy tym warte podkreślenia, ustawiając prostokątny stół krótką stroną, tracimy jedynie jedno miejsce siedzące i dalej może przy nim usiąść pięć osób. Dużo więcej miejsca zaoszczędzimy dostawiając stół dłuższym bokiem, jednak wówczas straci on dużo więcej na użyteczności. Oczywiście trik ten nie ma zastosowania w przypadku mebli kwadratowych czy okrągłych.

Jaka lampa nad stół?

Jaki stół w małym salonie z aneksem?

Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem w mieszkaniach – i nie tylko, jest salon z aneksem kuchennym. Pomijając zalety i wady takiego połączenia, warto podkreślić, że wcale nie wyklucza ono zmieszczenia stołu. Z reguły jednak wymaga to rezygnacji z dużej wyspy kuchennej. W takiej sytuacji stół najlepiej ustawić w środkowej części salonu, dzięki czemu dostęp do niego z kuchni będzie prosty i dodatkowo będzie on mógł być wykorzystany podczas gotowania do wykonywania niektórych czynności przygotowawczych.

Okrągły stół w małym salonie – czy to dobry pomysł?

Jednym z modnych rozwiązań ostatnich lat jest korzystanie z okrągłych stołów w salonach. Bezsprzecznie wyglądają one atrakcyjnie i lekko, a dzięki możliwości wykorzystania całej ich powierzchni, zmieści się przy nich więcej osób. Niestety jednak w niektórych wąskich i długich salonach mogą one okazać się niewygodne – gdyż będą zastawiały całą szerokość pomieszczenia, utrudniając komunikację.

Ile miejsca na stół z krzesłami?

Wbrew pozorom stół w małym salonie to całkiem realna opcja. Koniecznie trzeba jednak poszukać odpowiednich mebli i rozsądnie je ustawić. Pomóc w tym może oczywiście nasz sklep, w którym dostępne są zarówno stoły, jak i krzesła w wyprzedaży oraz cenach regularnych.