Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak urządzić mały salon ze stołem?

Jak urządzić mały salon ze stołem?

Urządzanie salonu potrafi być prawdziwym wyzwaniem. Zadanie to może stać się trudniejsze, jeśli powierzchnia, jaką dysponujemy, jest niewielka, a salon ma pełnić kilka funkcji. W pokoju dziennym często chcemy znaleźć przestrzeń między innymi na strefę jadalnianą – tylko jak urządzić mały salon ze stołem? Podpowiadamy!

Aranżacja małego salonu ze stołem – jak zrobić to umiejętnie?

Salon nie bez przyczyny nazywany jest sercem każdego domu. To najczęściej w pokoju dziennym spędzamy czas z innymi domownikami czy relaksujemy się po pracowitym lub pełnym wrażeń dniu. Salon nierzadko stanowi też reprezentacyjne wnętrze, w którym przyjmujemy gości – trudno więc wyobrazić sobie, by mogło zabraknąć w nim stołu. Wiele osób obawia się jednak, że mały salon ze stołem będzie sprawiał wrażenie zagraconego. Nic bardziej mylnego! Klucz do sukcesu to odpowiednio wybrane stoły i krzesła do salonu oraz ich właściwe ustawienie.

Urządzamy salon ze stołem – jaki stół wybrać?

Planując aranżację małego salonu z kącikiem jadalnianym, najpierw musimy poszukać tego idealnego stołu. Na jaki się zdecydować? Stoły do salonu mają rozmaite rozmiary i kształty. Ze znalezieniem modelu spełniającego nasze oczekiwania, a zarazem pasującego do naszego pokoju dziennego nie powinniśmy mieć więc większych problemów. Tylko jaki model najlepiej wybrać?

Urządzając mały salon w bloku ze stołem, interesować nas powinny przede wszystkim modele o stosunkowo niewielkich wymiarach. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić, że mebel zabierze większość wolnego miejsca. Jeśli jednak często przyjmujemy gości, dobrym rozwiązaniem są stoły rozkładane. Na co dzień nie zajmują sporo przestrzeni, a w razie odwiedzin zapewni odpowiednią liczbę miejsc do siedzenia.

Ważnym aspektem jest także kształt stołu. Ogólnie przyjmuje się, że projektując mały salon ze stołem i krzesłami, najlepiej postawić na modele z kwadratowym lub prostokątnym blatem. Dlaczego? Stoły kwadratowe i stoły prostokątne na co dzień mogą stać dosunięte do ściany, a gdy przyjdą goście można je z łatwością przesunąć na środek pokoju.

Czy zatem mały salon z okrągłym stołem to zły pomysł? Niekoniecznie! Choć stoły okrągłe czy stoły półokrągłe są z reguły polecane do pomieszczeń o większym metrażu, teraz bez problemu znajdziemy modele o niewielkich wymiarach, które pasują nawet do małych wnętrz. Co więcej, taki stół możemy postawić właściwie w dowolnym miejscu, bez obaw o efekt przytłoczenia.

Gdzie ustawić stół w małym salonie?

A skoro o ustawieniu mowa – kolejnym istotnym aspektem, oprócz rozmiaru i kształtu stołu, jest właśnie jego usytuowanie. Jak zmieścić stół w małym salonie? Wybór optymalnego miejsca powinien być uzależniony nie tylko od wielkości, ale również układu pomieszczenia.

Obecnie bardzo popularne są aneksy kuchenne. Tylko jak urządzić mały salon ze stołem w bloku, w którym znajduje się aneks? W takim przypadku świetnym rozwiązaniem będzie ustawienie stołu między częścią kuchenną a wypoczynkową. Z jednej strony pozwoli to na symboliczne wyznaczenie stref w salonie, a z drugiej – na stworzenie spójnej i harmonijnej aranżacji.

Inny pomysł na mały salon ze stołem jest ustawienie mebla przy oknie. W ten sposób zapewnimy sobie dopływ dużej ilości światła przez cały dzień, dzięki czemu stół możemy z powodzeniem wykorzystywać nie tylko do spożywania posiłków, ale też pracy czy zabawy. Jeśli natomiast urządzamy mały salon z narożnikiem i stołem, warto postawić go w sąsiedztwie strefy wypoczynkowej. Tym samym stworzymy komfortową, wielofunkcyjną przestrzeń do relaksu, w której możemy spędzać czas z innymi domownikami.

Jednak niezależnie od tego, w jakim miejscu ustawimy stół, zadbajmy o to, by jego usytuowanie umożliwiało swobodną komunikację. Ile miejsca na stół z krzesłami należy przeznaczyć? Stół powinien znajdować się około 75-100 cm od ściany lub innych mebli. Taka odległość zapewni wszystkim osobom wygodę oraz pozwoli na bezproblemowe odsunięcie krzesła i wstanie od stołu.

Mały salon ze stołem – aranżacje

Urządzając mały salon ze stołem i krzesłami, pamiętajmy, by wszystkie elementy aranżacji były spójne. Ponadczasową propozycją są między innymi stoły drewniane. Idealnie wpisują się one w założenia wielu stylów, a jednocześnie łatwo dobierzemy do nich pasujące krzesła do salonu. Bez trudu znajdziemy także utrzymane w podobnej lub tej samej stylistyce regały, szafki RTV oraz stoliki i ławy. Aranżując kącik jadalniany, możemy sięgnąć również po tekstylia dekoracyjne, na przykład serwetki, bieżniki czy obrusy. Zadbajmy ponadto o dobre oświetlenie stołu – doskonale sprawdzą się tu wiszące lampy do salonu. Ciekawe pomysły na oświetlenie blatu można znaleźć we wpisie: Jaka lampa nad stół?

Czytaj także: