Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak wykończyć panele przy drzwiach balkonowych?


Jak wykończyć panele przy drzwiach balkonowych?

Układanie paneli to dość prosta czynność, którą wykonać mogą nawet niezbyt doświadczone osoby. Przygotowując się do prac, często zapominamy jednak, że położoną podłogę pływającą trzeba wykończyć. Przy ścianach do tego celu służą oczywiście listwy – z PCV, drewna czy metalu. A jak zakończyć panele przy oknie balkonowym? Podpowiadamy!

Panele przy oknie balkonowym – co trzeba wiedzieć?

Czy podłogę z paneli trzeba wykończyć? Oczywiście, że tak! Powodów takiego podejścia jest oczywiście kilka:

  • 1. Zasłonięcie szczeliny i nie zawsze idealnie dociętych końców paneli.
  • 2. Uniemożliwienie dostawania się brudu i wody do dylatacji.
  • 3. Zabezpieczenie dolnej części ściany przed uszkodzeniami.

Jak wybrać panele? 6 rad od KOMFORTU

Warto przy tym też wspomnieć, że chociażby listwy PCV pozwalają na ukrycie w nich przewodów, co automatycznie poprawi wygląd pomieszczenia. Co przy tym jednak jasne, nieco inne warunki panują w miejscu łączenia paneli i ściany, niż w przypadku okien balkonowych. W tym drugim przypadku możemy spotkać dwie sytuacje:

  • 1. Ościeżnica okna balkonowego (czy zwykłego okna do ziemi) łączy się bezpośrednio z posadzką i do niej przylegać będą panele.
  • 2. Rama jest osadzona na betonowym progu, na tyle wysokim, że powierzchnia podłogi będzie znajdować się niżej.

Oczywiście w obu przypadkach panele podłogowe do salonu czy panele podłogowe do sypialni muszą zostać odpowiednio wykończone. Jednak sposoby postępowania i pojawiające się problemy mogą być różne.

Jakie panele do salonu?

Jak zakończyć panele pod oknem balkonowym?

A jak wykończyć panele klasyczne przy wyjściu na balkon? Najpopularniejsze możliwości to:

  • • Ćwierćwałek – to listewka, na ogół drewniana lub z tworzywa o profilu ¼ koła. To estetyczne i tanie rozwiązanie, które można wykorzystać po zakończeniu układania podłogi. Warunkiem jest w tym przypadku odpowiednio duża przestrzeń między dołem skrzydła okna a podłogą. Pamiętać też należy, że ćwierćwałka nie powinno się montować jednocześnie do ościeżnicy i paneli.
  • • Profile C lub L – listwy takie wykonane są z reguły z aluminium lub rzadziej z PCV. W zależności od kształtu można je montować po ułożeniu podłogi (L) lub w trakcie (C). Ważną zaletą tej opcji jest na pewno bardzo niska wysokość, która sprawia, że nawet przy nisko osadzonym oknie nie będzie problemu z szuraniem skrzydła o górę wykończenia.
  • • Stopień – to opcja w sytuacji, gdy rama jest umieszczona na podmurówce. Można go wykonać z kawałka drewna lub też kamienia i zamocować bezpośrednio przy oknie. W takiej sytuacji będzie on wchodził na kilka czy nawet kilkanaście cm na pokój, co będzie oczywiście wymagać odpowiedniego docinania paneli – stopień montujemy wcześniej. Oczywiście dylatację między podłogą a stopniem także trzeba zasłonić, całość spełnia jednak ważną rolę użytkową. Stopień jest po prostu lepiej widoczny, dzięki czemu wychodzenie na balkon będzie bezpieczniejsze.
  • • Wypełnienia – możliwości w tym przypadku jest kilka, najczęściej stosowany jest jednak korek. Po jego aplikacji wypełnia on szczelinę i pozwala jej pracować. Minusem takiego rozwiązania jest jednak konieczność idealnego docięcia paneli, by całość wyglądała estetycznie.

Jak układać panele podłogowe z V-fugą?

Wykończenie paneli pod oknem balkonowym – na co uważać?

Zabierając się do zakończenia podłogi pływającej przy balkonie, trzeba też zwrócić uwagę na kilka kwestii dodatkowych. Przede wszystkim należy pamiętać, że omawiana lokalizacja należy do dość wilgotnych. Dlatego też wiele osób zaleca, by wybierać listwy z tworzyw niewrażliwych na wodę (aluminium, PCV). Druga ważna sprawa, to zachowanie cech podłogi pływającej. Oznacza to, że z zasady elementy wykończeniowe nie powinny wiązać na stałe paneli z ościeżnicą czy wylewką betonową. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne, gdyż po złączeniu mogą powstać bardzo duże naprężenia, które będą powodować wybrzuszanie się posadzki czy nawet rozchodzenie się łączeń. Trzeci ważny problem to wspomniana już wysokość umieszczenia skrzydła okna. Wybierając listwę, zawsze należy pamiętać, by była niższa o choć 2-3 mm, co uchroni nas przed problemami także w sytuacji, gdyż drzwi balkonowe się obwieszą.

Jak wyrównać podłogę pod panele bez wylewki?

Eleganckie wykończenie paneli przy drzwiach balkonowych jest bardzo ważne, gdyż poprawi wygląd całej podłogi i zabezpieczy nawierzchnię. Oczywiście bardzo duży wybór podłóg różnych rodzajów – w tym szerokie panele podłogowe, wąskie panele podłogowe, panele rozmiar XXL od wielu producentów – m.in. panele Quick Step znaleźć można w naszym sklepie Komfort.pl!

Dlaczego warto kupić panele laminowane?