Jak zawiesić lampki na balkonie, aby stworzyć magiczną atmosferę?
Joanna Sapała
Menedżer kategorii – Oświetlenie
Dodatkowe oświetlenie balkonu – idealny sposób na klimatyczną aranżację
Dzięki oświetleniu można mile spędzać czas na zewnątrz, nawet po zmroku. Na ścianach w domach jednorodzinnych często przewiduje się dodatkowe kinkiety, a w podbitce dachowej umieszcza się oświetlenie punktowe. Takich elementów raczej nie ma w blokach, co nie znaczy, że w budownictwie wysokim nie da się stworzyć magicznej atmosfery. Wprost przeciwnie – można taką osiągnąć, wiedząc, jak zawiesić lampki na balkonie.
Dzięki lampkom można zaaranżować niebanalną dekorację, będącą ozdobą budynku lub częścią widoczną z jego wnętrza. Warto więc skupiać się przede wszystkim na ulubionym stylu. Trzeba jednak pamiętać, że balkon czy taras to wciąż strefy zewnętrzne. Istotny jest więc wybór odpowiedniego oświetlenia, odpornego na zmienne warunki atmosferyczne. Niemniej ważny jest właściwy montaż – dla bezpieczeństwa zarówno użytkowników, jak i samych lamp czy elewacji.
Jakie dekoracje świetlne wybrać na zewnątrz domu i skąd czerpać pomysły?
Aranżując kameralne miejsce wypoczynkowe na balkonie, warto skupić się przede wszystkim na klimacie i wybranej koncepcji, do której można dopasować typ lampek. Może być to np. styl boho, japandi, eko, prowansalski lub modern. Ozdabiając balkon inspiracje, można czerpać również z okazji sezonowych.
W okresie wiosennym często królują już dekoracje wielkanocne. Na rynku można znaleźć lampki w kształcie jajek i zajączków. Latem natomiast często mamy ochotę na aranżacje egzotyczne, które przypominają o wymarzonych, wakacyjnych urlopach. Ciekawą propozycją są np. modele z żarówkami w kształcie muszli, z motywem kwiecistym oraz imitacje ptaków czy owadów, nawiązujące do sielskiego klimatu wiejskiego. Z kolei chłodne, jesienne wieczory spędzane na balkonie, umilą lampiony w kształcie dyni, wiszące lampki z motywem liści czy mini kominki. A jak ozdobić balkon na Boże Narodzenie? W tym przypadku sprawa jest chyba najprostsza. Zwykle wybiera się klasyczną choinką, renifery oraz girlandy z soplami lodu i śnieżynkami, zawieszane głównie na balustradzie.
Jak zawiesić lampki na balkonie – kilka sposobów, dających inny efekt
Tradycyjne lampki świąteczne na zewnątrz najczęściej montuje się na poręczy i podbitce dachowej. Lampki choinkowe można też usytuować na stojących dekoracjach. Bajeczny klimat stworzymy również, decydując się na przymocowanie lampek na ścianach. W ten sposób tworzy się głębia, oświetlająca inne ozdoby.
Jeśli natomiast chcemy powiesić lampki w celu zaaranżowania przestrzeni wypoczynkowej, warto się zdecydować na oryginalne rozmieszczenie lamp. Najlepiej, jeśli światło nie przesłania widoku na niebo i Księżyc, dlatego dobrym wyborem będzie ich montaż tylko na części ścian lub suficie. Ostatnia propozycja będzie idealna dla osób, które mieszkają w blokach i mają nad sobą balkon sąsiadów. Wybierając gęste, ale subtelne lampki można stworzyć wrażenie gwiazd i cieszyć się odrobiną własnego kawałka nocnego nieba. W przypadku aranżacji balkonu w bloku warto też rozważyć zastosowanie maty osłonowej i dopiero tę oświetlić od wewnątrz. Dzięki temu zyskuje się o wiele więcej prywatności.
Efektownym sposobem na zawieszenie lampek na balkonie będzie też użycie dodatkowych wsporników. Można wybrać metalowy kwietnik, półkę ścienną lub po prostu kawałek drewna. Zwykle wystarczy opleść wokół nich piękną girlandę.
Jak zamontować lampki na balkonie, aby nie uszkodzić elewacji?
Sam sposób rozmieszczenia lampek i ich wybór to już połowa sukcesu. Pozostaje jednak jeszcze ich prawidłowy montaż. Przede wszystkim solidnie zamontowane oświetlenie nie będzie się poruszać pod wpływem wiatru i nie ulegnie zepsuciu przy niekorzystnej pogodzie. Ważne jest też, aby jego montaż nie uszkodził elewacji. Lampy można zawiesić na kilka sposobów, takich jak np.:
Podłączyć lampki na balkonie do źródła zasilania czy wybrać lampy solarne?
Jeśli mamy na balkonie zewnętrzne gniazdko, najłatwiej do niego podłączyć lampki. W innych przypadkach można wykorzystać przedłużacz odporny na wilgoć, ale to będzie wiązało się z koniecznością jego przeprowadzenia. Okablowanie może natomiast wyglądać nieestetycznie. Jeśli jest więc taka możliwość, warto je ukryć w specjalnych maskownicach lub zasłonić dekoracjami.
Świetną alternatywą dla klasycznych modeli są natomiast lampki zasilane energią słoneczną. Jest to modne i energooszczędne źródło energii. Taki rodzaj lamp może się jednak nie sprawdzić późną jesienią i zimą, gdy przeważają pochmurne dni.
Do wyboru są również modele lamp zasilane bateriami, które świetnie sprawdzą się w okresie świątecznym i nie tylko. Ich zaletą jest m.in. to, że występują w rozmaitych formach – wiszące w typie lamp i girland oraz stojące, na wzór lampionów czy rzeźb.
Joanna Sapała
Menedżer kategorii – Oświetlenie